Pocity film 2018: týždeň kvalitného filmu v Prešove

V Prešove sa v utorok začína filmový festival Pocity Film 2018. Tradične tak ponúkne možnosť stráviť začiatok jesene pri kvalitnom výbere filmov. Festival potrvá celý týždeň a premietať sa bude v Cinemaxe a v Kine Scala. Diváci sa môžu tešiť na slovenské i zahraničné filmy, ocenené na mnohých prestížnych festivaloch.

 Organizátori každoročne kladú dôraz na kvalitnú kinematografiu, ktorá napriek svojim umeleckým hodnotám nestráca na diváckej atraktívnosti. Práve do tejto kategórie patria snímky, tvoriace súčasnú špičku svetovej kinematografie, či už z pohľadu hereckého obsadenia, spracovania témy alebo originálnej réžie.

Otváracím filmom festivalu bude snímka izraelského režiséra Samuela Maoza Foxtrot.


 Snímka Manifesto režiséra Juliana Rosefeldta skladá hold premenlivej tradícii a literárnej kráse umeleckých manifestov a zároveň kriticky skúma rolu umelca v dnešnej spoločnosti. Čerpá z textov písaných futuristami, dadaistami, členmi hnutia Fluxus, suprematistami, situacionistami, vyznávačmi hnutia Dogma 95, príslušníkmi ďalších umeleckých skupín a tiež z úvah jednotlivých umelcov, architektov, tanečníkov a filmárov. Tieto „nové manifesty“ sa potom prostredníctvom držiteľky Oscara Cate Blanchett premieňajú v modernú výzvu k akcii. Výnimočnosťou tohto filmu je, že herečka sa tu prevteľuje do trinástich rôznych postáv.

Do kategórie výnimočných filmov určite patrí najnovšia snímka Climax, ktorú na festivale uvedú v slovenskej predpremiére. Jeden z najkontroverznejších režisérov súčasnosti, Gaspar Noé, vo svojom najnovšom filme sleduje skupinu dvadsiatich tanečníkov, ktorých čaká trojdňové skúšanie v starej škole uprostred lesa, kde zorganizujú poslednú párty s veľkou misou sangrie. Atmosféra rýchlo naberá na obrátkach, zjavne sú omámení drogami, hoci nevedia kto alebo kedy im drogy dal. Netreba veľa a ich stav vyvrcholí neurózami a psychózami, ktoré len znásobuje elektrizujúci rytmus hudby. Kým niektorí z nich sa vznášajú, iní prepadajú do pekiel… Kritici sa takmer jednoznačne zhodujú, že Climax je Noého divácky „najprístupnejší“ film, za ktorý si z festivalu v Cannes 2018 odniesol cenu v sekcii Quinzaine des réalisateurs.

 Jeden z najsľubnejších tvorcov novej dánskej filmovej generácie, režisér Gustav Möller, v svojom prvom celovečernom filme Tiesňové volanie, ocenenom na filmovom festivale Sundance Cenou divákov za najlepší zahraničný film, experimentuje s ľudskou predstavivosťou, zmyslami, strachom a presvedčením, že najsilnejšie filmové momenty, sú tie, čo nevidíte. Asger Holm, bývalý policajt, ktorému bola pridelená služba na tiesňovej linke, odpovie na volanie od unesenej ženy. Keď je hovor náhle prerušený, začína po žene a jej únoscovi pátrať. S telefónom ako jediným nástrojom, obklopený stenami kancelárie vstúpi Asger do pretekov s časom, aby zachránil ohrozenú ženu. Zločin, ktorý odkrýva, je však omnoho väčší, ako sa na začiatku mohlo zdať. Vynikajúci thriller, ktorý vám hodinu a pol nedá dýchať, aj napriek tomu, že sa takmer celý čas odohráva v jednej miestnosti.

 To najlepšie zo svetového krátkeho filmu prinesie výber ďalšieho festivalového hosťa Daniela Vadockého, ktorý je zostavovateľom sekcie krátkych filmov na Art Film Feste Košice. Pre festival pripravil výber piatich filmov rôznych žánrov a z rôznych kútov sveta.

Krátke filmy pre deti zastúpi výber zo slovenského Medzinárodného festivalu animovaného filmu Fest Anča, ktorý si najmladší diváci budú môcť pozrieť v Centre nezávislej kultúry Wave.

Poľská kinematografia a ich národná nominácia na Oscara

Tento rok si okrem bulharského filmu posvieti festival aj na poľskú kinematografiu. Najväčším lákadlom je najnovší film Pawla Pawlikowského a jeho čiernobiela Studená vojna. V období budovania stalinovského Poľska, ale tiež modernej Európy sa odohráva príbeh veľkej osudovej lásky – speváčky Zuly a skladateľa Wiktora. Nedokážu byť spolu a nevedia byť ani od seba. V kulisách Varšavy, Berlína a Paríža znie jazzová a folklórna hudba a Zula s Wiktorom rozohrávajú nádhernú, ale trpkú baladu, svoju vlastnú studenú vojnu. Pred pár týždňami si tento film odniesol cenu Zlaté levy z filmového festivalu v Gdyni a je zároveň národným nominantom na Oscara za najlepší zahraničný film. Nádherný príbeh lásky, s úžasnou hudbou, hereckými výkonmi a dokonalou kompozíciou obrazov patrí určite k tým, ktoré musíte vidieť.

Poľskej kinematografii budú patriť ešte ďalšie tri filmy. V kritikmi ospevovanej snímke Tichá noc sledujeme príbeh Adama, mladého ekonomického migranta, ktorého priateľka otehotnie a on sa rozhodne zmeniť svoj život naruby a založiť si v zahraničí firmu. Na to musí odcestovať do svojho rodného mesta vo východnom Poľsku a presvedčiť svojich príbuzných, aby predali pozemky. Pri tradičnej štedrovečernej večeri Adam pomaly príde na to, že bude musieť zaplatiť oveľa vyššiu cenu, než predpokladal.

 

Životopisný film Papusza predstavuje neľahký život Bronisłavy Wajsovej, najznámejšej rómskej poetky na svete, na pozadí historických udalosti 20. storočia. Jej osud je v Poľsku opradený legendami, opisujúcimi prekliatie, ktoré si od vlastných ľudí vyslúžila za zradu tajomstva prastarej kultúry Rómov a ich zvykov.

Sekciu poľských filmov uzatvorí snímka Spravodlivý. Sleduje príbeh šesťročnej siroty Hany, ktorú prijal do rodiny mladý poľský pár. Napriek veľkému riziku spojenému s hrozbou vojny, sa rozhodnú dievčatku poskytnúť nielen prístrešok, ale aj lásku. Po čase sa Hana vracia na miesto, kde strávila dramatickú časť detstva a pátra po všetkom, čo sa vtedy stalo. „Neobyčajný príbeh obyčajného hrdinstva“, ako znie podtitul filmu, je zároveň príbehom viery a hľadania vnútorného pokoja.