POCITY 202x PREŠOVSKÝ FILMOVÝ FESTIVAL

6. - 12. Október 2022

Štvrtok - 6.10.

KRÁTKE FILMY Z UKRAJINY (POCITY SUSEDOV – UKRAJINA)​

(UA)

PETRIVKA – REQUIEM

/ UA, 2019, 5 min, r. Kateryna Voznytsya /

Film o chaose dekomunizácie. Premenovanie stanice metra Petrivka na nesovietske Počajna, viedlo k opätovnému nahrávaniu všetkých hlásení kyjevského metra novým hlasom, zatiaľ čo ten starý sa nadobro stratil.

Кохання

DEEP LOVE

/UA, 2019, 14 min, r. Mykyta Lyskov/

Milostný príbeh natočený bez slov, cez zvuky je vtipnou meditáciou o vzťahoch.

IN JOY

/UA, 2018, 27 min, r. Marina Roschina /

Kate je mladá osamelá matka. Zamiluje sa do muža, ktorému nemá odvahu povedať mu, že má syna. Ako sa ich vzťah rýchlo rozvíja, odhalenie sa stáva komplikovanejším. Nastáva voľba medzi jej osobným životom a zodpovednosťou za syna.

ENTER THROUGH THE BALCONY

/UA, 2020, 26 min, r. Roman Blazhan /

Krátky dokumentárny film o ukrajinských balkónoch. Film skúma fenomén balkóna, ako malej architektonickej formy. Ide o vyvážený a hĺbkový pohľad na balkóny od ich majiteľov, zamestnancov mestských úradov, historikov, sociológov, urbanistov, developerov a architektov. 

Štvrtok 6.10.16:45 h
kino Scala

MOJE TICHÉ MYŠLIENKY (POCITY SUSEDOV – UKRAJINA)​

(UA)

Dvadsaťpäťročný Vadym sa živí nahrávaním a predajom najrôznejších zvukov. Život v Kyjeve by rád vymenil za vidinu lepšej budúcnosti v ďalekej Kanade, a keď príde veľkoryso honorovaná ponuka, aby zaznamenal zvuky ukrajinských domácich zvierat a tiež zvuk vzácneho vtáka, žijúceho na Zakarpatí, dvakrát nerozmýšľa a vydáva sa na cestu. Za zvukov syntetizátorovej hudby sa pred divákom rozohráva obrazovo nápaditá, tragikomická road movie.

Štvrtok 6.10.18:00 h
 kino Scala

TROJUHOLNÍK SMÚTKU (POCITY ZO SVETA)

/Triangle of Sadness, SWE, FR, GB, DE, 2022, 147 min, r. Ruben Östlund/

Celosvetová divácka senzácia a najvtipnejší film roka! Model Carl a jeho partnerka influencerka Yaya sú pozvaní na luxusnú výletnú plavbu. Spoločnosť im tu robí skutočne vybraná smotánka. Je tu starý mládenec hľadajúci životnú lásku, výstredný ruský obchodník (Zlatko Buric) a celému tomu vládne kapitán (Woody Harrelson), ktorý je večne pod parou. Keď nečakaná udalosť zamieša kartami, charaktery cestujúcich sa ukážu v pravom svetle. Dvojnásobný víťaz Zlatej palmy z festivalu v Cannes Ruben Östlund natočil ostro satirickú komédiu o spoločenských rolách a opojnej sile moci, ktorá nenechá na žiadnom z pasažierov niť suchú.

Štvrtok 6.10.20:00 h
 kino Scala

PIATOK - 7.10.

HLAS TEPLÁRNE (POCITY SUSEDOV – UKRAJINA)

/Spivae Ivano-Frankivsk Teplokomunenergo, UA, 2019, 64 min r. Nadia Parfan/

Ivan Vasyliovyč odborový predák v komunálnej teplárenskej spoločnosti na západnej Ukrajine ako svoje opus magnum zostaví zbor pre mechanikov, opravárov, dispečerov, účtovníkov a iných zamestnancov. Je možné zohriať studené radiátory zákazníka silou ukrajinskej ľudovej piesne?

Piatok 7.10.16:00 h
kino Scala

ODPOČÍTAVANIE, POSLEDNÝ FILM IVANA PALÚCHA
(NAŠE POCITY)

ZA ÚČASTI TVORCOV​
/SK, 2022, 80 min, r. Martin Palúch/

Film o jednej z najvýznamnejších osobností slovenského herectva Ivanovi Palúchovi. V roku 1969 boli v programe najprestížnejšieho filmového festivalu v Cannes uvedené až tri celovečerné filmy, v ktorých hral: dva v hlavnej súťaži hraných filmov – Michael Kohlhaas od Volkera Schlöndorffa a Čoskoro bude koniec sveta od Aleksandara Petroviča, tretí v nesúťažnej sekcii – Markéta Lazarová od Františka Vláčila.

Piatok 7.10.17:45 h
kino Scala

OUCA – (NE)SKUTOČNÍ PRÍBECH
(NAŠE POCITY)

ZA ÚČASTI TVORCOV​
/SK, 2022, 79 min., r. Peter Pavlík/

Ľuboš nie je ako my. Ľuboš má prehľad, má vlastný názor a neverí médiám, ktorým ide iba o zisk a nikdy nenapíšu pravdu. Ľuboš si ako jeden z mála zachoval „zdravý‟ rozum. Aj preto musí znášať údel človeka, ktorý odhalil utajované skutočnosti o dianí okolo nás. Najmä o takzvanej pandémii, pomocou ktorej nás chcú ovládnuť elity. Ľuboš býva u sestry Kamily a je nezamestnaný. Preto má dostatok času, aby o sebe nakrútil strhujúci dokument, ktorý pomôže ľudstvo opäť doviesť k slobode a vymaniť z pút covidotroctva. Možno otvorí oči aj Vám. Ľuboš totiž nie je Ouca!

Piatok 7.10.20:00 h
kino Scala

SOBOTA - 8.10.

POCITY V KRAŤASOCH I. (NAŠE POCITY)

/SK, 2022, 79 min., r. Peter Pavlík/

Pozrite si kraťasy amatérov i profesionálov zo Slovenska a Českej republiky, ktorí predvedú svoj talent a chuť filmovať v nesúťažnom bloku krátkych filmov. Namiešali sme pre vás mix hraných, animovaných, dokumentárnych filmov, ale aj videoklipov a experimentálnych filmov.

Kvetino-vanie

Ema Ivanová, 2:30 min

Železnô

Ján Kuska, 21:43 min 

Milý Tati

Diana Cam Van Nguyen, 12 min

Befriend the Wind

Aneta Pauliny, 2:51min 

Zjavenie Jána

Andrej Kolenčík 11 min

Krádež

Martina Baňasová a deti z krúžku Možnosti slovenčiny: Viktória Závacká,Martin Nosáľ a Kristián Kravjar, 4 min 

Uhol nadhľadu

 Antónia Bisová, 2:40 min 

Kým sa neminie

Barbora Šustrová, 4:20 min

Sobota 8.10.14:00 h
kino Scala

KVIK + ZUZA V ZÁHRADÁCH (POCITY DEŤOM)

/Knor, NL, 2022, 72 min, r. Mascha Halberstad/

Život 9-ročnej Babs a jej milujúcich rodičov otočí hore nohami príchod starého otca. Ten splní veľkú túžbu svojej vnučky mať vlastného domáceho miláčika. Keďže jej otec má alergiu na zvieracie chlpy, daruje Babs prasiatko Kvik. Tento malý milý ružový víchor dokáže očariť každého behom chvíľky. Babs je prešťastná. Zato u ostatných dedko a najmä jeho tajomný zamknutý kufor pod posteľou vzbudzujú podozrenie. Milý starý pán s bendžom má totiž nejaké nedoriešené záležitosti s tradičnou súťažou o miestneho klobásového kráľa.

Film Kvik uvádzame s krátkym predfilmom Zuza v záhradách /ČR, 2022, 13 min, r.  Lucie Šimková-Sunková/.

Sobota 8.10.15:30 h
kino Scala

OSMIČKÁRI
(NAŠE POCITY)

ZA ÚČASTI TVORCOV​

Spoznajte dobu 8 milimetrových celuloidových filmov, jej osobnosti a korene analógového amatérskeho filmu cez retrospektívnu projekciu digitalizovaných kópií a diskusiu s tvorcami. Unikátna tvorba legendárnej generácie prešovských amatérskych filmárov, ktorí od polovice 60. rokov mapovali dianie a život nášho mesta a okolia, ale prinášali aj prvé umelecké počiny na filmové plátno. Mená ako Neumann, Kiss, Tokarčík, Jurčenko, Sokol, Varga, Marcinov a mnohé ďalšie dnes tvoria legendárne základy tohto filmového hnutia v našom meste. Klub amatérskych filmárov pri DK ROH, či Regionálnom osvetovom stredisku v Prešove boli miesta, kde sa tvorilo, besedilo a hľadali nové námety pre ďalšiu tvorbu filmových nadšencov.

Hostia: Jozef Jurčenko, Ján Sokol, Július Alcnauer, Vladimír Marcinov, Vincent Revák

Moderátorkou diskusie bude Anna Košhutová.

 Sobota 8.10.16:00 h 
Hvezdáreň a planetárium v Prešove

ERUPCIA LÁSKY (POCITY ZO SVETA)

/Fire of Love, CAN, USA, 2022, 93 min, r. Sara Dosa/

Život 9-ročnej Babs a jej milujúcich rodičov otočí hore nohami príchod starého otca. Ten splní veľkú túžbu svojej vnučky mať vlastného domáceho miláčika. Keďže jej otec má alergiu na zvieracie chlpy, daruje Babs prasiatko Kvik. Tento malý milý ružový víchor dokáže očariť každého behom chvíľky. Babs je prešťastná. Zato u ostatných dedko a najmä jeho tajomný zamknutý kufor pod posteľou vzbudzujú podozrenie. Milý starý pán s bendžom má totiž nejaké nedoriešené záležitosti s tradičnou súťažou o miestneho klobásového kráľa.

Film Kvik uvádzame s krátkym predfilmom Zuza v záhradách /ČR, 2022, 13 min, r.  Lucie Šimková-Sunková/.

 Sobota 8.10.18:15 h
Hvezdáreň a planetárium v Prešove

IKARIE XB 1 (POCITY ZO SVETA)

/ČSR, 1963, 88 min, r. Jindřich Polák/

Jeden z najslávnejších českých sci-fi filmov. Príbeh cesty kozmickej lode Ikarie XB 1 a jej posádky, ktorá sa v roku 2163 vydala do vesmíru k planéte Alfa Centauri. Dej je, nezvyklo na sci-fi žáner, nadmieru zameraný na medziľudské vzťahy, ktoré prežíva posádka na svojej ceste. Hlavné postavy hrajú vtedajšie hviezdy českej kinematografie.

 Sobota 8.10.20:30 h
Hvezdáreň a planetárium v Prešove

NEDEĽA - 9.10.

TVOJAZEM (POCITY DEŤOM)

/SK, CZ, BE, 2022, 86 min, r. Peter Budinský/

Riki uteká z domu za záhadným núdzovým signálom, ktorý vysiela lesklý kameň. Zdá sa, že podivný artefakt má vlastnú myseľ, a tak Rikiho zavedie do úchvatného paralelného sveta “Tvojazem”, kde sa po zlatých púšťach potulujú úžasné stroje, rozprávajú sa opice a havrany a veda pokojne koexistuje s prírodou. Zdá sa, že každý v Tvojazemi túži získať tento poklad, ktorý dáva veľký vplyv. S kým by sa mal Riki podeliť o svoje tajomstvo?

 Nedeľa 9.10.16:00 h
Cinemax Novum kinosála G

DEŽO HOFFMANN – FOTOGRAF BEATLES (NAŠE POCITY)

ZA ÚČASTI TVORCOV​
/SK, 2022, 90 min, r. Patrik Lančarič/

Príbeh Beatles poznajú všetci, príbeh Deža Hoffmanna málokto. Urobil viac záberov Beatles ako ktokoľvek iný, zaznamenal všetky významné udalosti ich oslnivej kariéry. Z jeho snímok slávnych hviezd šoubiznisu sa stali ikonické obrazy plné života, spontánnosti a pohybu. A hoci vytvoril jeden z najfascinujúcejších archívov svetovej pop scény, málokto tušil, že za jeho jedinečným fotografickým rukopisom stojí dlhoročná skúsenosť z práce vojnového kameramana, kde pomalosť a váhavosť nemali miesto, pretože za každú chybu sa draho platilo.

 Nedeľa 9.10.│17:30 h
Cinemax Novum kinosála G

PODOZRIVÁ (POCITY ZO SVETA)

/Heeojil gyeolsim, KR, 2022, 138 min, r. Park Chan-wook/

Detektív Hae-joon je privolaný k prípadu úmrtia muža, ktorý sa zabil za nejasných okolností pri páde zo skaly. Tieň podozrenia hneď padá na čerstvú vdovu, krásnu Seo-rae, ktorú táto skutočnosť na prvý pohľad ani len neznepokojí. Zdá sa však, že chladná bola iba k svojmu manželovi, pretože medzi ňou a vyšetrovateľom začína vznikať nečakané citové puto. Nie je ale láska iba zásterkou, ako uniknúť zraku polície? Autor legendárneho Oldboya a Komornej Park Chan-wook sa vracia s mysterioznou detektívnou romancou, ktorá si získala povesť ďalšieho kórejského fenoménu (po Parazitovi a Hre na oliheň).

 Nedeľa 9.10.│19:30 h
Cinemax Novum kinosála G

PONDELOK - 10.10.

PLANÉTA PRAHA (POCITY DEŤOM AJ RODIČOM:)

/CZ, 2022, 85 min, r. Jan Hošek/

Hovorí sa, že mesto je moderná džungľa. Málokto ale vie, že to platí doslova. Koľko „obyvateľov“ majú v skutočnosti naše mestá? Tvorcovia oceňovaného filmu Planéta Česko sa tentokrát vydali na výpravu do betónovej džungle našej najbližšej metropoly – Prahy. S ľuďmi v nej žijú aj nečakaní zvierací susedia. Ich každodenné dobrodružstvo zachytili filmári vo výnimočnej blízkosti vďaka najmodernejším technológiám. 

 Pondelok 10.10.│16:00 h
Cinemax Novum kinosála G

KRÁSNE BYTOSTI (POCITY ZO SVETA)

/IS, DK, SWE, 2022, 123 min., r. Gudmundur Arnar Gudmundsson/

Druhá snímka Guðmundura Arnara Guðmundssona rozpráva s poetickým citom a surovosťou o vzťahoch, ktoré môžu trvať večne a pomáhajú nás formovať v tých najdôležitejších chvíľach, i o krutosti a nehe, rodiacich sa na magickej hranici medzi detstvom a dospelosťou. Štrnásťročný Balli je bytostný outsider z rozvrátenej rodiny. Márne hľadá oporu doma či v škole, kde je obeťou šikany. Všetko sa mení vo chvíli, keď stretne partiu, ktorá ho nečakane vezme medzi seba a ponúkne mu chýbajúci domov.

 Pondelok 10.10.│17:30 h
Cinemax Novum kinosála G

NOSOROŽEC (POCITY SUSEDOV – UKRAJINA)

/Nosorih, UA, DE, PL, 2021, 101 min, r. Oleg Sencov/

Režisér a scenárista Oleg Sencov vo filme mapuje rozporné zmeny, ktorými Ukrajina prechádzala po vyhlásení svojej nezávislosti. Prostredníctvom mladíka prezývaného „Nosorožec“, ktorý bol v mladosti agresívnym delikventom a teraz sa stal násilným zločincom, sledujeme komplexný portrét temných stránok ľudskej povahy a surový obraz mladého muža, ktorý sa snaží žiť s bremenami svojej mladosti a zároveň bojuje s vnútorným morálnym konfliktom.

 Pondelok 10.10.│18:00 h
Cinemax Novum kinosála F

NEZANECHAŤ STOPY (POCITY ZO SVETA)

/Żeby nie było śladów, PL, FR, CZ, 2021, 165 min, r. Jan P. Matuszyński/

Poľsko, 1983. Krajina je otrasená prípadom Grzegorza Przemyka, stredoškoláka a syna opozičnej poetky Barbary Sadowskej, ktorého zatkla hliadka milície a kruto ho zbila. Po dvoch dňoch agónie Przemyk zomiera na následky zranení. Film nakrútený podľa skutočných udalostí sleduje príbeh Jureka, jediného svedka incidentu. Represívny režim využíva všetky možnosti svojho aparátu, tajnú službu, milície, médiá a súdy, aby Jureka, Przemykovu matku Barbaru i všetkých ostatných diskreditoval a umlčal.

 Pondelok 10.10.│19:30 h
Cinemax Novum kinosála G

UTOROK - 11.10.

JANE OČAMI CHARLOTTE (POCITY ZO SVETA)

/Jane par Charlotte, FR, 2021, 90 min, r. Charlotte Gainsbourg/

Dokumentárny portrét britskej herečky, modelky a speváčky Jane Birkin. Režisérka Charlotte Gainsbourg kamerou sprevádza svoju matku po koncertných sieňach, po emočne silných miestach i pri každodenných povinnostiach, a pomocou intímnych rozhovorov odhaľuje rodinnú históriu, dôverné spomienky aj zákulisie umeleckej tvorby.

 Utorok 11.10.│17:00 h
Cinemax Novum kinosála G

ZEM JE MODRÁ AKO POMARANČ (POCITY SUSEDOV – UKRAJINA / JEDEN SVET V KOMUNITÁCH)

/Zemlya Blakytna Niby Apelsyn, UA, LT, 2020, 74 min, r. Iryna Cilyk/

Dokumentárny film je založený na pozorovaní rodiny, ktorá žije v malom meste v „červenej zóne“ Donbasu, ktoré bolo po ostreľovaní jedno z najviac zničených. Roky 2014 – 2015 boli pre túto rodinu veľmi ťažké. Každú noc spali v pivnici svojho domu. Dom ich najbližších susedov bol mojím zničený. Zničená bola aj detská škola. Napriek všetkým týmto okolnostiam zostávajú protagonisti pozitívni a dokonca sa pokúšajú nakrúcať filmy o vojne sami. Vojna na Ukrajine stále pokračuje, ale aj život. Spoločná tvorba vlastného filmu je pre matku a jej deti spôsobom, ako sa vyrovnať s traumami z vojny.

 Utorok 11.10.│17:30 h
Stromoradie

POCITY V KRAŤASOCH + VYHLÁSENIE VÍŤAZOV (SÚŤAŽ)

Druhé pásmo krátkych filmov prihlásených do súťaže POCITY V KRAŤASOCH, v rámci ktorého uvádzame hrané, animované, dokumentárne filmy, ale aj videoklipy a experimentálne filmy. Pozrite si kraťasy amatérov i profesionálov, ktorí predvedú svoj talent a chuť filmovať v súťažnom bloku krátkych filmov. Porota v zložení Slávka Macáková, Peter Zakuťanský a Ladislav Kiss rozhodnú o víťaznom filme, ktorý získa ocenenie Zrnko soli.

Rotsethornet

Karolína Pravdová, 3 min

MatelloDomov

 Vladimír Seman, 4 min 

Na začiatku konca

 Rebeka Bizubova, 22 min 

Bodies of Water

Niko Mlynarčík, 7:30 min 

O konci seba

 Andrej Hofer, 25 min

Recall

Erik Jasaň, 6 min

Po svadbe

 Matej Kľúčik, 20 min

 Utorok 11.10.│19:00 h
Stromoradie

HRDINA (POCITY ZO SVETA)

/Ghahreman, IR, 2021, 127 min, r. Asghar Farhadi/

Dráma, ktorou sa jeden z najslávnejších iránských režisérov Asghar Farhadi (Rozchod Nádera a Simin) vracia k iránskemu prostrediu, rozpráva príbeh Rahima, ktorý sa dostal do väzenia kvôli nesplatenému dlhu. Počas dvojdňovej priepustky spoločne so svojou tajnou priateľkou vymyslí plán, ako presvedčiť veriteľa, aby mu dlh odpustil. Plán sa však vymkne kontrole a udalosti naberú prekvapivý a veľmi rýchly spád.

 Utorok 11.10.│18:45 h
Cinemax Novum kinosála G

SVETLONOC (NAŠE POCITY)

/SK, CZ, 2022, 109 min, r. Tereza Nvotová/

Tridsiatnička Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred mnohými rokmi odtiaľto za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch. 

 Utorok 11.10.│21:00 h
Cinemax Novum kinosála G

STREDA - 12.10.

NIČ NA SMIECH (POCITY ZO SVETA)

/Ingenting å le av, NOR, 2021, 100 min, r. Petter Næss/

Kasper Berntsen je úspešný stand-up komik. Vystupuje v najlepšom komediálnom klube v meste, má krásnu priateľku a vedie úžasný život ako verejne známa osoba. Jedného dňa sa však všetko zmení. Kasper je prepustený a príde o svoje pravidelné vystúpenie. Ešte v ten istý večer, keď sa vráti domov, ho opustí jeho priateľka. Aby toho nebolo málo, Kasper sa ocitne tvárou v tvár najhoršej nočnej more, akú si možno predstaviť: je pozvaný k lekárovi, kde zistí, že má nevyliečiteľnú rakovinu. To všetko v rovnaký deň. Nič na smiech je dojemný príbeh o tom, ako sa Kasper vyrovnáva s vážnou chorobou a ako získava novú vieru v seba samého a znovu sa začína smiať.

 Streda 12.10.│17:00 h
Cinemax Novum kinosála G

KATEDRÁLA (NAŠE POCITY)

/SK, 2022, 87 min, r. Denis Dobrovoda/

Po vylúčení z kláštora sa 28-ročný španielsky mních Justo Gallego rozhodne venovať svoj život Bohu tým, že postaví katedrálu v zabudnutej dedine Mejorada del Campo pri Madride. Nasledujúcich 60 rokov strávi stavbou kostola veľkého ako Sagrada Familia takmer bez pomoci a bez akejkoľvek znalosti architektúry. Pracuje zväčša sám, s použitím odpadu a recyklovaných materiálov a bez súhlasu ostatných dedinčanov, ktorí ho považujú za blázna

 Streda 12.10.│17:30 h
Cinemax Novum kinosála F

OBEŤ (NAŠE POCITY)

/SK, CZ, DE, 2022, 92 min, r. Michal Blaško/

Irina je ukrajinská slobodná matka žijúca v malom českom meste. Jej celý život sa zrúti ako domček z karát, keď sa dozvie, že jej syna Igora surovo napadli. Po prebudení z narkózy Igor vypovedá, že ho napadli Rómovia. Irinin boj za spravodlivosť mobilizuje celú spoločnosť. Ako sa stupňuje nenávisť a útoky voči Rómom, Igor sa rozhodne, že mame povie, čo sa v tú osudnú noc naozaj stalo.

 Streda 12.10.│19:00 h
Cinemax Novum kinosála G

MEN (POCITY ZO SVETA)

/Men, USA, 2022, 100 min, r. Alex Garland/

Harper (Jessie Buckley) odchádza na malebný anglický vidiek oddýchnuť si a utriediť myšlienky po nedávnej tragédii v osobnom živote. Okolitá príroda však pôsobí značne znepokojujúcim dojmom a Harper má neodbytný pocit, že ju ktosi či čosi spoza stromov sleduje. Čo najskôr vyzerá ako plazivý des, sa čoskoro premení na skutočnú nočnú moru. Vizionársky režisér Alex Garland sa vo svojej horúčkovitej vízii vydáva do najtemnejších zákutí ľudskej mysle a prichádza s originálnym mysterióznym hororom plným hutnej atmosféry a nevšedných režijných nápadov.

 Streda 12.10.│20:30 h
Cinemax Novum kinosála F

HRANICE LÁSKY (POCITY ZO SVETA)

/CZ, PL, 2022, 95 min, r. Tomasz Wiński/

Hana začína cítiť, že jej vzťah sa pohybuje v príliš zabehnutých koľajách. Rozhodne sa ho teda osviežiť a začne s partnerom zdieľať svoje erotické predstavy a tajné sny. Od rozprávania je potom už len krôčik k činom. Ku skúmaniu vlastnej intimity, k zážitkom s inými partnermi a k stále intenzívnejšiemu hľadaniu hraníc, za ktoré sa dá v láske a sexe zájsť. Experiment so slobodou sa však môže ľahko vymknúť z rúk.

 Streda 12.10.│20:45 h
Cinemax Novum kinosála G

ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ