POCITY FILM 2019: PREŠOVSKÝ FILMOVÝ FESTIVAL

7. – 13. OKTÓBER 2019

Program na stiahnutie

PONDELOK  -  7.10.

7.10., pondelok

19:00 h Stromoradie

Šma Jisrael: židovstvo v slovenskej a svetovej kinematografii 

/prednáška/

Kinematografia je od samotných počiatkov bohatá na snímky venujúce sa zobrazovaniu náboženského, či spoločenského života židovskej obce. Judaizmus, ako najstaršie monoteistické náboženstvo,  sa na plátnach kín zjavil v rôznych podobách. Biblické eposy, filmy v jazyku Jidiš, filmy izraelských tvorcov, dokonca propagandistické filmy Tretej ríše a v neposlednom rade filmy vyrovnávajúce sa s holokaustom. Počas prednášky sa oboznámime s najznámejšími slovenskými filmármi židovského pôvodu a v skratke si predstavíme najkvalitnejšie snímky, ktorých korene sú pevne späté s judaizmom. 

7.10., pondelok

21:00 h Stromoradie

MOJŠE BAND

/koncert/

Mojšeband interpretuje najmä staré židovské piesne zo Slovenska, ktoré sú hlboko zakorenené v slovenskom folklóre. Pod názvom Mojši sa skrýva pôvodné pomenovanie pre klezmerov žijúcich na Slovensku. Títo hráči okrem toho, že hrali tradičnú židovskú hudbu venovali sa kvôli obžive aj interpretácii slovenskej hudby. Takto došlo v mnohých lokalitách Slovenska ku krásnej symbióze štýlovo rozdielnych prvkov v jeden špecifický hudobný celok.

Hráči Mojše bandu túto tradičnú hudbu obohacujú o vlastné podnety z oblasti chansonu, etna, world music, jazzu. Mojše Band tvoria traja vynikajúci muzikanti skúsení vo viacerých oblastiach a žánroch hudobného umenia.

UTOROK  -  8.10.

8.10., utorok

17:00 h Cinemax

TEL AVIV V PLAMEŇOCH (POCITY SUSEDOV)

/Tel Aviv Boeret, IL / LU / BE / FR, 2018, 97 min, r. Sameh Zoabi/

Salam musí každý deň na ceste do práce prejsť cez izraelskú kontrolu. Keď sa kontrolujúci vojak dozvie, že Salam pracuje na populárnej televíznej soap opere s romanticko-špionážnou zápletkou, začne mu navrhovať, ako by mal ďalší dej vyzerať. Salam vďaka jeho nápadom povýši z poskoka na scenáristu, ale ocitne sa aj uprostred sporu o to, ako by mal seriál skončiť. Komédia z regiónu plného napätia ponúka trochu iný pohľad na izraelsko-palestínsky konflikt.

8.10., utorok

19:00 h Cinemax

MOJE DCÉRY KRAVY (PROFIL: KINGA DĘBSKA) ZA OSOBNEJ ÚČASTI REŽISÉRKY

/Moje córki krowy, PL, 2015, 88 min, r. Kinga Dębska/

Sesterská láska je utópia. Vzťah Marty a Katky je založený na vynútenom trávení času s rodinou, ktorá sa skladá v podstate z navzájom si cudzích ľudí. Obe ženy sa už od detstva nemali príliš v láske. Líšia sa vo všetkom – od spoločenského postavenia po vkus či vieru v nadprirodzené sily. Neočakávané ochorenie ich matky ich vytrhne z doterajšieho života. Na sestry čakajú hádky, ironické poznámky a úplná absencia pochopenia. Neskoršia choroba otca spôsobí ďalší zvrat, ktorý sestry budú musieť prekonať samy dve, bez cudzej pomoci. Vo filme Moje dcéry kravy nie je priestor pre melodramatické epizódy uistením o „sile rodných sestier“. Rodinná tragédia spočívajúca v chorobe najbližších osôb neprináša katarziu. Film Kingy Dębskej je silný vďaka skvelému scenáru a hereckému duetu Agata Kulesza – Gabriela

8.10., utorok

21:00 h Cinemax

BEATS (POCITY ZO SVETA)

/Beats, VB, 2019, 101 min, r. Brian Welsh/

 

Rok 1994, malé mesto v strednom Škótsku. Najlepších kamarátov Johnna a Spannera spája od detstva pevné puto. Keď sa ocitnú na prahu dospelosti, ich životné cesty sa rozdelia. Johnno sa aj s rodinou sťahuje do peknej štvrte iného mesta a Spanner musí čeliť neistej budúcnosti v zapadákove. Ale blížiace sa leto bude iné – ako pre nich, tak pre celú krajinu – Británia zažíva explóziu freeparty scény a zrod najväčšieho kontrakultúrneho hnutia mládeže v tej dobe. Obidvaja túžia po dobrodružstve a úniku a rozhodnú sa pre poslednú spoločnú akciu a vyrazia na nelegálnu rave party. Ukradnú peniaze Spannerovmu staršiemu bratovi a pod vedením D-Manna, DJ-a z pirátskej rozhlasovej stanice, vstúpia do podsvetia charakterizovaného anarchiou, slobodou a priamym stretom s poriadkovou službou. Beats rozpráva univerzálne platný príbeh o dospievaní odohrávajúci sa na pozadí hudby, ktorá je rovnako eklektická a elektrizujúca ako scéna, z ktorej sa zrodila. Ale je to najmä príbeh o priateľstve, vzdore a neodolateľnej sile mladosti.

STREDA  -  9.10.

9.10., streda

17:00 h Cinemax

LA GOMERA (POCITY ZO SVETA)

/La Gomera, RO, 2019., 97 min, r. Corneliu Porumboi/

Skorumpovaný policajt z Bukurešti sa zamiluje do Gildy, a tá ho požiada, aby dostal z väzenia drogového priekupníka ( v skutočnosti jej priateľa) Zsolta. Pre úspech akcie je potrebné, aby sa naučil jazyk el silbo, tvorený pískaním. Musí preto odísť na La Gomeru – jeden z Kanárskych ostrovov a domov tohto jazyka. Plán je jednoduchý – naučiť sa el silbo, oslobodiť Zsolta a získať 30 miliónov.

9.10., streda

19:00 h Cinemax

ZÁBAVA, ZÁBAVA (PROFIL: KINGA DĘBSKA) ZA OSOBNEJ ÚČASTI REŽISÉRKY

/Zabawa, zabawa, PL, 2018, 88 min, r. Kinga Dębska/

Dorota je výborná prokurátorka. Zneužívaním svojej imunity sa však snaží vyhnúť zodpovednosti za priestupky, ktoré spáchala pod vplyvom alkoholu. Jej manžel, úspešný politik, jej pomáha všetko ututlávať a mnohokrát jej zachráni krk, no pomaly stráca trpezlivosť. Uznávaná detská chirurgička Teresa prišla pre alkohol o svoju rodinu a jediná vec, ktorá jej zostala, je práca primárky v nemocnici. Situácia sa vymkne spod kontroly, keď do nemocnice zavíta opitá žena. Študentka Magda holduje žúrovaniu, no keďže má dobré výsledky a výbornú prácu, nikto na to nič nehovorí. V jednej chvíli však stratí kontrolu a stane sa tragédia.

 

9.10., streda

21:00 h Cinemax

TAKÉ KRÁSNE ŠATY (POCITY ZO SVETA)

/In Fabric, VB, 2019, 118 min, r. Peter Strickland/

Každý nový film režiséra Petra Stricklanda je s netrpezlivosťou očakávaný nielen zástupcami svetových festivalov a kritiky, ale tiež stále sa rozširujúcou fanúšikovskou základňou. Také krásne šaty padnú do jeho filmografie ako uliate – opäť sa jedná o precíznu poctu niekoľkým žánrom, nakrútenú s obsedantnou starostlivosťou o detail. V centre deja stoja prekliate červené šaty, ktoré sa postupom času stanú hlavným hrdinom filmu. Okolo nich korzujú ďalšie postavy, ktoré sa viac či menej zmietajú medzi dvoma sloganmi charakterizujúcimi dej filmu: „such a pretty dress“ a „Dressed to die“. Po hypnotických úvodných titulkoch tak na divákov čaká cinefilská smršť, v ktorej je každé filmové políčko starostlivo prepracované. Oblečte sa do unikátneho filmového zážitku!

ŠTVRTOK  -  10.10.

10.10., štvrtok

17:00 h kino Scala

FRAGMENTY Z MALOMESTA (POCITY SUSEDOV)

/Fragmenty z malomesta, SK, 2000, 71 min, r. Peter Mikulík/

Úspešný americký novinár slovenského pôvodu Blumenfeld (Juraj Kukura) jedného dňa navštívi rodné východoslovenské mesto Prešov. Kvôli židovskému pôvodu mu nacisti zabili rodičia, vychovala ho jedna z miestnych žien a ako sedemročného ho potom po vojne dobrí ľudia dostali na Západ. Túžba po vzkriesení spomienok ho priviedla späť, ale v miestach svojho detstva muž nachádza len zvyšky toho, čo si pamätá. Niektoré ulice sú na nepoznanie zmenené, dom jeho rodičov schátraný, židovský cintorín obklopený panelákmi. V pôvodnom stave zostalo len niekoľko málo pamätihodností. Najviac sa však zmenili ľudia, ktorým ide len o peniaze. S korupciou a ingnoranciou sa muž stretáva takmer na každom kroku. Krátky milostný románik s pôvabnou ruskou imigrantkou Darja nemôže na „Američanových“ zmiešaných dojmoch nič zmeniť.

10.10., štvrtok

18:00 h kino Panorámka v Scale

KING SKATE  (KINO UNDERGROUND)

/King Skate, ČR, 2018, 80 min, r. Šimon Šafránek/

Prilepiť sa k betónu. Vysvištať priestorom. Mať to všetko v pohybe. Skateboard! V šedi ČSSR 70. a 80. rokov niečo úplne iné, úplne nové. Láska na prvý pohľad. Nekonečný žúr. Adrenalín. Kultové postavy českého a svetového skateboardingu v príbehoch polámaných kostí, nezlomných priateľstiev a divokej jazdy za slobodou uprostred komunizmu.

10.10., štvrtok

18:30 h kino Scala

FORMAN VS. FORMAN (POCITY ZO SVETA)

/Forman vs. Forman, CZ / FR, 2019, 78 min, r. Helena Třeštíková, Jakub Hejna/

Helena Třeštíková a Jakub Hejna predstavujú Miloša Formana ako charizmatického človeka a tvorcu večne pochybujúceho a hľadajúceho slobodu nielen vo filmoch, ale aj vo vlastnom živote. Snímka je kolážou súkromných aj oficiálnych archívov a autobiografického spomínania, ktoré nahovoril režisérov syn Petr. Filmári Formana nestavajú na piedestál, čo by vďaka jeho oscarovým oceneniam mohli, ale ponúkajú skôr citlivý a realistický pohľad na charizmatického, vtipného a do istej miery aj egoistického človeka a jeho súkromný život, ako aj prežívanie rôznych období jeho tvorby. Formanove rozhodnutia niekoľkokrát veľmi silno ovplyvnil nepriaznivý chod dejín a niekoľko osobných kríz. Unikátne zábery získali tvorcovia z archívov po celom svete. 

10.10., štvrtok

19:30 h kino Panorámka

PREŠOVSKÁ HISTÓRIA I. (NAŠE POCITY)

Sekcia o meste Prešov je zostavená pri príležitosti 10. výročia vzniku prešovského filmového festivalu POCITY. Zámerom je priblížiť Prešovčanom a návštevníkom festivalu históriu, život a premeny mesta počas rôznych režimov od roku 1943 až po rok 1980 prostredníctvom krátkych šotov z Filmových týždenníkov.

 

Hygienická výstava v Prešove (1943)

Otvorenie nového divadla v Prešove (1944)

Prvý vlak Kysak – Prešov (1945)

Diaľkový telefónny kábel Prešov – Košice v prevádzke (1947)

Najmodernejšia továreň na spracovanie mäsa je na Slovensku (1947)

Už dostávame mäso z cudziny (1948)

Prešovskí murári – vzorní pracovníci (1950)

Mestské kúpele v Prešove (1954)

Dožinky v Prešove (1957)

Nový obchodný dom v Prešove (1959)

 

10.10., štvrtok

20:00 h kino Scala

LOLI PARADIČKA (NAŠE POCITY) ZA OSOBNEJ ÚČASTI TVORCOV

/Loli Paradička, SK, 2019, 86 min, r. Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky/

Romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Keď sa Milan, jarmočný predavač cukroviniek, dozvie, že Veronka mu ukradla dva turecké medy, pretože bola hladná, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Veronka sa chce Milanovi odvďačiť a ponúkne sa mu za predavačku do stánku. Medzi oboma to zaiskrí a po búrlivej noci v lacnej ubytovni na okraji mesta sa do seba zaľúbia a začnú si plánovať spoločný život. Veronke pritom neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi zasa neprekáža, že Veronka je Rómka. Prijme však takúto „nekonvenčnú“ dvojicu aj spoločnosť? Podarí sa Milanovi a Veronke obhájiť svoju lásku?

10.10., štvrtok

21:30 h kino Scala

ĽUDOVÁ HUDBA ŠTEFANA CÍNU (NAŠE POCITY)

/východniarsky bašavel/

Do tanca vám po prmeietaní filmu Loli paradička zahrá Ľudová hudba Štefana Cínu – zoskupenie,ktoré vytvorilo aj pôvodnú hudbu k filmu Staviarskych.

PIATOK  -  11.10.

 

11.10., piatok

17:00 h kino Scala

POCITY V KRAŤASOCH: OZVENY ART FILM FEST KOŠICE (POCITY ZO SVETA)
/krátke filmy rôznych autorov/

Výber zo súťaže krátkych filmov na AFF Košice 2019 predstavuje opäť repre-vzorku súčasnej svetovej krátkometrážnej tvorby, ktorú v tomto programe tvoria predovšetkým silné príbehy: niekde je kľúčový symbolický presah (Kolotoč), inde občianska angažovanosť (Kačica kačica hus), obskúrna (a)moralita (Prasiatko), alebo čisto slobodná, až podvratná hra s filmovým rozprávaním (Pasáž). Zostavu nevyhnutne dopĺňajú ocenené filmy (Skočím si po cigarety, Vianočný dar).

 

KOLOTOČ 

/Merry Go Round, RU, 2017, 13 min, r. Ruslan Bratov/

VIANOČNÝ DARČEK 

/A Christmas Gift, RO, 2018, 23 min, r. Bogdan Muresanu/

KAČICA KAČICA HUS 

/Duck Duck Goose, CA, 2018, 7 min, r. Shelley Thompson/

PASÁŽ 

/The Passage, USA, 2018, 22 min, r. Kitao Sakurai/

SKOČÍM SI PO CIGARETY 

/ I’m Going Out for Cigarettes, FR, 2018, 14 min, r. Osman Cerfon/

PRASIATKO

/Cerdita, ES, 2018, 14 min, r. Carlota Pereda/

11.10., piatok

17:00 h kino Panorámka

SLADKÝ ČAS KALIMAGDORY (POCITY SUSEDOV)

/Sladký čas kalimagdory, CS/NSR, 1968, 100 min, r. Leopold Lahola/

Lyrický a pitoreskný príbeh človeka, ktorý nežije podľa času, ale podľa ročného kolobehu prírody. Na jar je skoro dieťaťom, v lete dospieva v muža, s jeseňou prichádza pozvoľná strata jeho vnútornej energie a zimu prespáva v zapadnutom salaši. Filmová adaptácia románu Jana Weissa Spáč vo zverokruhu.

11.10., piatok

18:45 h kino Panorámka

PREŠOV 1988/1989

/Prešov 1988/1989, SK, 25 min, r. František Sabol/

Prešovčan František Sabol pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravil zostrih archívnych záberov nášho mesta z tohto obdobia. Diváci budú mať jedinečnú možnosť vidieť unikátne pásmo nakrútené VHS technológiou.

11.10., piatok

19:00 h kino Scala

TRAJA BLÍZKI NEZNÁMI (POCITY ZO SVETA)

/Three Identical Strangers, VB, 2018, 96 min, r. Tim Wardle/

Bobby, Eddy a David prišli na svet v New Yorku na začiatku 60. rokov ako jednovaječné trojčatá. Hneď po narodení však boli rozdelení a adoptovaní rôznymi rodinami. Nikto z nich nemal tušenie, že má navlas rovnakých súrodencov. Po necelých dvadsiatich rokoch sa súhrou šťastných náhod stretli a ich neuveriteľný príbeh sa stal senzáciou Ameriky. Kto a prečo ich rozdelil? Ako ovplyvnilo mnohoročné odlúčenie ich životy? Znepokojujúce tajomstvo experimentovania s ľudskými osudmi odhaľuje dokumentárny film Tima WARDLE, ktorý sa stal divácku senzáciou a porota festivalu v Sundance ho ocenila Zvláštnou cenou.

11.10., piatok

19:30 h Panorámka v kine Scala

PUNK JE HNED! (KINO UNDERGROUND)

/Punk je hned!, SR, 2019, 70 min, r. Juro Šlauka/

Príbeh drogovo závislého rebela bez príčiny, ktorý neustále naráža na všeobecne platné pravidlá.Tridsaťročný drogovo závislý Kvičko žije v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a dvojročným synom. Jeho idylický svet jedného dňa ostro narazí na hranu všeobecne platných pravidiel. Svojim impulzívnym správaním, ktoré neráta s dôsledkami, svoj život postupne mení na voľný pád.

11.10., piatok

20:45 h Panorámka v kine Scala

RADIKÁLNE ĽUDSKÉ TURNÉ (KINO UNDERGROUND)

/Radikálne ľudské turné, SK, 2019, 27 min, r. Edo Cicha/

Krátkometrážny reportážny dokumentárny film zachytáva stret punkovej subkultúry s ľuďmi z najnižších sociálnych vrstiev. Kapela RozpoR sa v máji v roku 2018 vydala na koncertné turné do segregovaných rómskych osád na východnom Slovensku. Myšlienkou turné bolo pokúsiť sa prelomiť bariéry v spoločnosti a preukázať záujem o ľudí stojacich na jej okraji. Film diváka v svižnom tempe privedie do prostredia najväčšej chudoby. Nesnaží sa o hĺbkovú analýzu fenoménu, bezprostredne však zobrazuje jedinečnú udalosť, pri ktorej sa nutne otvárajú témy na diskusiu.

11.10., piatok

21:00 h kino Scala

PARAZIT (POCITY ZO SVETA)

/Gisaengchung, KR, 2019, 132 min, r. Bong Joon-ho/

Čierna komédia sleduje chudobnú, ale prefíkanú štvorčlennú rodinu, ktorá sa rozhodne infiltrovať do bohatej domácnosti biznismena Parka. Čo sa môže stať, keď sa stretnú dva odlišné svety? Originálny dielo majstrovsky pracuje s prvkami thrilleru, drámy ale aj satiry a prináša vtipný a nepredvídateľný  divácky zážitok. Mnohí ho označili za najzábavnejšieho víťaza festivalu v Cannes od obdobia Pulp Fiction.

SOBOTA  -  12.10.

12.10., sobota

16:30 h – 19:30  kino Scala

POCITY V KRAŤASOCH: PÁSMO SÚŤAŽNÝCH FILMOV I. a II. (NAŠE POCITY)

/krátke filmy rôznych autorov/

16:30 h kino Scala

POCITY V KRAŤASOCH: PÁSMO SÚŤAŽNÝCH FILMOV I. (NAŠE POCITY)

/krátke filmy rôznych autorov/

 

HRACIA SKRINKA

/Hrací skřínka, CZ, 2018, 13 min., r. Veronika Szemlová/

PURA VIDA 

/Pura Vida, SK, 2018, 30 min., r. Martin Gonda/

POD MRAKOM

/Pod mrakem, CZ, 2018, 5 min., r. Zuzana Čupová, Filip Diviak/

PLANÉTA GELNICA

/Planéta Gelnica, SK, 2018, 16 min., r. Paula Reiselová/

NA ROVNAKEJ VLNE

/Na stejné vlně, CZ, 2018, 6 min., r. Radoslava Lacková/  

 

prestávka 20 min.

 

POCITY V KRAŤASOCH: PÁSMO SÚŤAŽNÝCH FILMOV II. (NAŠE POCITY)

SKRIŇOSTROJ DOKTORA STEINA

/Skříňostroj Doktora Steina, CZ, 2018, 15 min., r. Gabriela Plačková/

VÝLET 

/Výlet, SK, 2018, 18 min., r. Daniel Rihák/

VLČIE CESTY

/Vlčí stezky, CZ, 2018, 10 min., r. Noemi Valentíny, Vojtěch Dočkal/

SPOKOJNÉ MANŽELSTVO

/Spokojné manželstvo, SK, 2019, 13 min., r. Erik Jasaň/

ČARODEJNICA

/Čarodějka, CZ, 2018, 4 min., r. Anna Němečková/ 

POTMEHUT – ČIARA

/Čiara, SK, 2019, 3 min., r. Tomáš Telepák/

FRAGMENTY

/Fragments, CZ, 2018, 4 min., r. Lucia Troppová/

 

12.10., sobota

18:30 h kino Scala

SOUND MATTERS – NA ZVUKU ZÁLEŽÍ (MASTERCLASS)

/prednáška/

Deväť krátkych videí kampane Sound Matters. Filmy, ktoré znázorňujú problémy “hlučného” sveta a “hluchej spoločnosti”…a frustrácie. Budget, deadline, nedostatok priestoru na sebarealizáciu. Cieľom ich prezentácie je predstaviť medziodvetvové problémy – tentokrát cez zvuk a s určitou dávkou zveličenia. Naučte sa spolu s nami načúvať situáciám a ich hudbe – zvukom, ktoré vytvárajú náš svet. Každé z týchto videí má svoj vlastný príbeh, úvod, zápletku a koniec. Asi ako by tieto príbehy vyzneli, keby už na zvuku nezáležalo? A čo sa stane, keď svoju frustráciu pretavíte do kreatívneho projektu? Počúvajme spolu. Sound Matters.

Hosť: Mátyás Csernák

12.10., sobota

19:30 h kino Scala

VYHLÁSENIE VÍŤAZOV SÚŤAŽE KRÁTKYCH FILMOV

Porota v zložení Ivana Petríková, Michal Kunes Kováč a Ján Bidovský odovzdajú ocenenie Zrnko soli a diplomy najlepším krátkym filmom z festivalu Pocity film 2019.

12.10., sobota

20:00 h kino Scala

PLÁN B (PROFIL: KINGA DĘBSKA)

/Plan B, PL, 2018, 85 min, r. Kinga Dębska/

Mnohovrstvové rozprávanie o ľuďoch, ktorí sa musia potýkať s dôsledkami zlého osudu. Hoci hrdinovia spočiatku trpia zmenami, ktoré u nich nastali, nakoniec v sebe nachádzajú silu čeliť každodenným výzvam. Podobne ako v populárnom filme Moje dcéry kravy sa poľskej režisérke podarilo vytvoriť modelový „stredový film“, ktorý je prístupný a zároveň núti k premýšľaniu. Dosiahnutie tohto cieľa bolo možné predovšetkým vďaka tomu, že sa jeho tvorcom podarilo nájsť dokonalú rovnováhu medzi smiechom a dojatím. Dębska okrem toho ešte raz preukázala, že je neprekonateľná v práci s hercami. Pod jej bdelým okom dal Marcin Dorociński vyniknúť svojmu komediálnemu talentu a Kinga Preisová zahrala svoju najlepšiu filmovú rolu za niekoľko rokov.

12.10., sobota

21:30 h Panorámka v kine Scala

ČURBY: 20 YEARS OF OBSCENE EXTREME (KINO UNDERGROUND)

NEDEĽA  -  13.10.

13.10., nedeľa

15:00 h kino Scala

VEĽKÝ ZLÝ LIŠIAK (POCITY DEŤOM)

/Le grand méchant renard et autres contes, FR / BE, 2017, 83 min, 2018, r. Patrick Imbert, Benjamin Renner/

 

Vidiek nie je vždy taký pokojný ako sa zdá a zvieratká z tejto farmy sú nevyspytateľné: lišiak, ktorý je mamou pre trojicu kuriatok, zajac, ktorý sa hrá na bociana či kačka, ktorá chce byť Santa Clausom. Keď si myslíte, že život na vidieku je prechádzka ružovou záhradou, zamyslite sa znova!

Film sa premieta spolu s krátkym predfilmom ŠARKAN Martina Smatanu.

 

ŠARKAN 

/Šarkan, CZ / SK / PL, 2019, 13 min, r. Martin Smatana/

Leto sa chýli ku koncu a stromy sa prehýbajú pod váhou zrelého ovocia. Dedo daruje vnukovi šarkana. Keď je chlapec vymrštený do vzduchu, dedo ho chytí. Potom popadajú listy a dedo zoslabne. Silný jesenný vietor ho vynesie až na oblačné nebo. Príde zima, príde jar, a teplý vánok ich opäť spojí. Film Šarkan je plný čarovných obrazov s bohatou štruktúrou, ktoré rozprávajú príbeh o spomínaní na tých, čo už nie sú medzi nami.

13.10., nedeľa

17:00 h kino Scala

SPAĽOVAČ MŔTVOL (POCITY SUSEDOV)

/Spalovač mrtvol, CS, 1968, 96 min, r. Juraj Herz/

Temný príbeh je adaptáciou rovnomennej novely spisovateľa Ladislava Fuchsa, ktorá v žánri psychologickej grotesky rozohráva prerod obyčajného muža v psychopatického vraha. Karel Kopfrkingl je zamestnancom krematória, ale inak vedie šťastný a pokojný život s manželkou a deťmi. Stála prítomnosť smrti ho však pohlcuje natoľko, že sa necháva ovplyvniť silnejúcou nacistickou propagandou, podľa ktorej akákoľvek rasová nečistota nemá právo na existenciu. Kopfrkingl sa stáva aktívnym členom nacistickej strany, zúčastňuje sa štvanice na Židov a neváha v mene ideológie zlikvidovať aj vlastnú rodinu. Pozvoľná premena mierumilovného muža v ľudskú netvora odhaľuje so všetkou naliehavosťou, ako je človek schopný nechať pod vplyvom ideológie vyplávať na povrch svoje temné stránky.

13.10., nedeľa

19:00 h kino Scala

NECH JE SVETLO (NAŠE POCITY) ZA OSOBNEJ ÚČASTI REŽISÉRA

/Nech je svetlo, SK / CZ, 2019, 93 min, r. Marko Škop/

Štyridsiatnik Milan má tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí, že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba.

 

13.10., nedeľa

18:45 h kino Panorámka

PREŠOVSKÁ HISTÓRIA II. (NAŠE POCITY)

Sekcia o meste Prešov je zostavená pri príležitosti 10. výročia vzniku prešovského filmového festivalu POCITY. Zámerom je priblížiť Prešovčanom a návštevníkom festivalu históriu, život a premeny mesta počas rôznych režimov od roku 1943 až po rok 1980 prostredníctvom krátkych šotov z Filmových týždenníkov.

Nácvik spartakiády v Prešove (1960)

Pracovná gymnastika v Odevných závodoch v Prešove (1961)

Autobusové nádražie v Prešove (1966)

Veľká cena Pionierskej organizácie Slovenska v Prešove s medzinárodnou účasťou (1970)

Festival sovietskych filmov v Prešove (1971)

Nové obchodné strediská v Starom Smokovci a Prešove (1972)

Lekári a herci v pôsobivom prešovskom derby (1973)

SPRIEVODNÉ PODUJATIE:

10.-13.10.

Kino Scala

INÉ VÍZIE SK 2018

/audiovizuálna výstava/

Úspech súťaže pohyblivých obrazov s príznačným názvom “Jiné vize”, ktorá sa každoročne realizuje pod záštitou olomouckej kultúrnej platformy PAF (Přehlídka filmové animace a současného umění), podnietil vznik jej slovenskej verzie a od roku 2016 u nás funguje ako jediný projekt svojho druhu. V spolupráci s filmovým seminárom 4 živly a online filmovým magazínom Kinečko sledujú “Iné vízie SK” súčasnú slovenskú (profesionálnu aj amatérsku) umeleckú scénu a poskytujú priestor pre prezentáciu toho najzaujímavejšieho, čo sa v oblasti experimentálneho filmu, animácie, performance či video artu za uplynulých 18 mesiacov u nás odohralo. Krátkometrážne snímky sú zakaždým výsledkom preferencií prizvaného kurátora. Odlišné záujmy jednotlivcov z oblasti audiovizuálneho umenia umožňujú špecifikosť daného výberu a vízie sú tak z roka na rok skutočne iné. Selekcia je následne súčasťou rôznych kultúrnych podujatí a ako kolektívna výstava je sprístupnená návštevníkom galérií po celom Slovensku.

PANDY CARTOON

/Pandy cartoon, SK, 2018, 4min, r. Vladimír Havrilla/

SEN

/Sen, SK, 2018, 4min, r. Martina Štammová/

AULA: AREÁL UNIVERZÁLNEJ LATENCIE

/Aula: Areál univerzálnej latencie, SK, 2018, 22min, r. Michal Žilinský/

MODEL SITUATIONS I. – XIII. THE ART OF DOCUMENTACION

/Model Situations I. – XIII. The Art of Documentation, SK, 2018, 14min, r. Katarína Karafová, Michal Huštaty/

MOJE NANOSTROJE ALEBO TAJNĚ PRAVIDLÁ O POHAVE SÚKROMNÝCH ÚVAH 

/Moje nanostroje alebo tajné pravidlá o povahe súkromných úvah, SK, 2017, 8min ,r. Pavlína Fichta Čierna/