15. ročník filmového festivalu POCITY 2024 sa bude konať opäť v októbri na rôznych miestach v Prešove.

Festival POCITY svojím formátom a charakterom predstavuje jediné podujatie svojho druhu v meste Prešov a jeho okolí. Našou snahou je prilákať divákov späť do kina, priniesť im kvalitné filmové projekcie, zaujímavých hostí a sprievodné podujatia. Dlhoročnou víziou festivalu je prezentácia umelecky hodnotných filmov, s dôrazom na slovenskú kinematografiu a prezentáciu slovenských tvorcov, ako aj poskytnutie priestoru na prezentáciu filmovej tvorby mladých umelcov (profesionálov i amatérov) v sekcii Pocity v kraťasoch. Program prináša filmy, ktoré boli v posledných rokoch ocenené na svetových festivaloch, získali si srdcia divákov, sú provokatívne, netradičné, dramatické i komické, hĺbavé i zábavné, riešia aktuálne témy, alebo filmy, ktoré už majú svoje roky, no sú nadčasové a vieme sa na nich pozrieť aj s odstupom času.

POCITY sú filmy a filmy sú POCITY. Festival je láska i hnev, nadšenie i odpor, radosť i strach, úzkosť aj úľava. Necháte sa ním vtiahnuť, alebo okolo vás len tak prepláva. V každom prípade sa vás aspoň letmo dotkne. Filmový festival je najmä o filmoch. Ale rovnako tak je aj o miestach, kde sa koná a o ľuďoch. O hosťoch, stretnutiach s nimi, o atmosfére a o divákoch. Áno, diváci! To je to, čo robí festival festivalom. Preto by ste na ňom nemali chýbať. Bude sa vám páčiť.

Desať dôvodov prečo ísť na POCITY:

Po prvé: POCITY sa konajú v tvojom meste. Nemusíš nikam chodiť. Nepotrebuješ spacák karimatku a dokonca ani stan. Ak si chceš pospať, spravíš to v tichosti na sedadle v kine.

Po druhé: POCITY podporujú miestnych filmárov a prinášajú diskusie s tvorcami. Môžeš sa s nimi stretnúť a povedať im svoj názor alebo si s nimi len tak vypiť pivo.

Po tretie: POCITY presahujú hranice svojho mesta. Prinesú ti kvalitné filmové diela a inšpiratívne osobnosti zo zahraničia. Alebo aspoň z Bratislavy.

Po štvrté: POCITY starnú, to znamená, že myslia aj na deti. Môžeš ich zobrať so sebou do kina na perfektné animáky, ktoré v multiplexe neuvidia.

Po piate: POCITY ťa ovládnu. Okrem filmov navštíviš aj netradičné miesta projekcií, zažiješ koncert, afterpárty, stretneš veľa známych ľudí, ktorí majú rovnaké záujmy ako ty.

Po šieste: POCITY si užívaš. Program si neplánuješ. Program ti pripravíme mý. Nechávaš sa viesť túžbou vidieť ten či onen film, túžbou skryť sa pred ruchom  ̶v̶e̶ľ̶k̶o̶mesta alebo túžbou spoznať nových ľudí.

Po siedme: POCITY sú odtrhnutím od reality. Dovolia ti ponoriť sa do života niekoho iného, prežívať príbehy, o ktorých sa ti ani nesnívalo či zažiť kolektívny zážitok zo sledovania filmu, ktorý ti žiadny torrent neprinesie. 

Po ôsme: POCITY robia všedný deň krajším. Netrápi ťa, či už pred blokom pokosili ten vysoký trávnik, alebo či máš večer kde zaparkovať. Festival ti ponúka sedem dní v roku, keď nezáleží na tom, či budeš ráno meškať na autobus alebo či ťa šéf pochváli za dobre odvedenú prácu. Festival je pre teba sviatkom. Ak nie je, vezmeš si dovolenku. 

Po deviate: POCITY sú ___________________  (doplň podĺa seba, ideálne po festivale).

Po desiate: Nehľadaj dôvody a “Poc i ty na POCITY!”.