POCITY FILM 2017: PREŠOVSKÝ FILMOVÝ FESTIVAL

10. – 15. OKTÓBER 2017

10.10., UTOROK

19:00 h / Wave

KOSMO

(Kosmo, ČR, 2016, 3 h 4 min (5×35 min), r. Jan Bártek)

Rozpadávajúca sa základná škola ako areál vesmírneho výcvikového strediska za 5 miliárd českých korún čí retiazkový kolotoč predstavujúci centrifúgu za 250 miliónov korún. Áno, aj v takýchto podmienkach sa pripravujú českí kozmonauti na triumfálnu cestu s cieľom pokoriť mesiac. Kosmo je satirickou komédiu o vytunelovanom projekte České nebe, ktorého uskutočnenie je prakticky nemožné. Hroziaca likvidačná pokuta zo strany Európskej únie však všetkých zúčastnených vyburcuje k nadľudským výkonom. Nenechajte si túto nekorektnú a absurdnú vesmírnu misiu z prostredia českých “luhů a hájů” ujsť.

11.10., STREDA

17:00 h / Cinemax

OUT 

(OUT, ČR / HU / SR, 2017, 88 min, r. György Kristóf)

Film je odyseou päťdesiatročného Ágostona, hlavy rodiny, ktorý sa vydáva na cestu po Východnej Európe s nádejou získať prácu a splniť si svoj sen o chytení veľkej ryby. Skončí v Pobaltí s prázdnymi vreckami a za jeho golierom ostáva len morská soľ a vietor. Počas  svojej cesty sa dostáva do čoraz viac bizarných situácií, kde stretáva priateľskú ženu, Rusa s nepriateľskými zámermi a smutného vypchatého zajaca bez uší. Vlny zaplavujú piesok a znovu sa vracajú do mora.

11.10., STREDA

ŽLTÁ

(YELLOW, SR, 2017, 6 min, r. Ivana Šebestová)

Žltá je príbeh o slobode. Hlavná hrdinka Viola, operná speváčka, je zviazaná svojou predstavou o tom, ako má žiť. Uzatvára sa pred svetom, aby sa mohla naplno venovať svojej profesii, no takýto život ničí nielen ju, ale aj samotnú hudbu. Na vrchole svojej kariéry sa Viola napokon oslobodí a otvorí sa životu.

11.10., STREDA

19:00 h / Cinemax

S LÁSKOU VINCENT

(Loving Vincet, PL/GB, 2017, 80 min., r. Dorota Kobiela, Hugh Welchman)

Poľská režisérka a kritička umenia Dorota Kobiela nakrútila v spolupráci s britským producentom Hughom Welchmanom prvý film, vytvorený len z olejomalieb umelca. Autorka vyrozprávala životný príbeh Vincenta van Gogha prostredníctvom spomienok ľudí okolo neho. Výsledkom je mnohovrstevný portrét plný rozporuplných emócií.

11.10., STREDA

20:00 h / Christiania

POCITY V KRAŤASOCH I.: Kino Fest Anča + Ozveny Art Film Fest

KINO FEST ANČA: NAJZÁBAVNEJŠIE ANIMOVANÉ FILMY

Kino Fest Anča: Najzábavnejšie animované filmy je kolekciou najvtipnejších a najbizarnejších súčasných krátkych filmov, ktoré kráľovsky pobavia. Organizátori festivalu Fest Anča pripravili pásmo filmov s cieľom priniesť divákom nezabudnuteľnú zábavu a špecifický zmysel pre humor, ktorý je možné preniesť na plátno iba vďaka animovanému filmu. 11 snímok z celého sveta, primárne určených pre dospelého diváka, je reprezentatívnym výberom plným kvalitnej zábavy a podvratného humoru. Navyše obsahuje množstvo jedinečných autorských prístupov, nápaditých výtvarných štylizácií a originálnych techník, aké dokáže divákom ponúknuť jedine autorský animovaný film.

POCITY V KRAŤASOCH: OZVENY ART FILM FESTU

Výber tých najlepších krátkych hraných filmov z festivalu Art Film Fest Košice pohľadom dramaturga Daniela Vadockého.

11.10., STREDA

21:00 h / Cinemax

KLIENT

(Forushande, FR / IRN, 2016, 125 min, r. Asghar Farhadi)

Emad a Rana sú manželia a zároveň herci v amatérskom divadle, kde práve skúšajú adaptáciu hry Arthura Millera Smrť obchodného cestujúceho. Kvôli statike budovy sa musia presťahovať do nového bytu. Až príliš neskoro zistia, že predchádzajúca nájomníčka bola prostitútka a do bytu neustále chodili v noci jej klienti. Rana raz v noci otvorí dvere, pri ktorých niekto zvoní mysliac si, že je to jej manžel. Avšak nie je. Tragické udalosti majú dopad nielen na manželstvo, ale aj na skúšanie divadelnej hry.

12.10., ŠTVRTOK

9:00 h a 11:00 h / Kino Scala

FILMOVÝ KABINET DEŤOM I. a II.  *pre školy

Interaktívny workshop s animovaným filmom pre deti a pedagógov prvého stupňa základných škôl.

12.10., ŠTVRTOK

17:00 h / Kino Scala

ODRAZY

(Powidoki, PL, 2017, 98 min, r. Andrzej Wajda)

Rok 1945 Stalinova moc ovláda Poľsko. Slávny maliar Wladyslaw Strzeminski odmietne robiť umelecké kompromisy a tak sa stane prenasledovaným, vylúčia ho z univerzity, jeho obrazy sú strhané zo stien galérií. Za pomoci niektorých svojich študentov sa rozhodne bojovať proti komunistickej strane a stáva sa symbolom umeleckého odporu proti tyranii.

12.10., ŠTVRTOK

19:00 h / Kino Scala

VÁBENIE VÝŠOK

(Vábenie výšok, SR, 2017, 105 min., r. Pavol Barabáš)

Himaláje – najvyššie hory našej planéty. Pre niekoho len čísla v štatistike a miesto na mape. Pre iných náročné výzvy. Muž, ktorý stál ako prvý na Evereste, v tom má jasno: „Mierte vysoko, v ľahkom víťazstve je málo statočnosti.“ Víťazstvá a prehry však oddeľuje tenká čiara. Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo na osemtisícových štítoch hviezdne hodiny. Niektoré z úspechov boli zaplatené životom. Dokumentárny film Vábenie výšok mapuje vývoj slovenského himalájskeho dobrodružstva od jeho počiatkov až po prelomové udalosti na Mount Evereste, ktoré vyvrcholili v tragické okamihy slovenského horolezectva.

12.10., ŠTVRTOK

21:00 h / Kino Scala 

BARS DOBRÝ FILM + PREŠOV 770 I.

(Bars dobrý film, SR, 2017, 90 min., r. Ján Stračina)

Dlho očakávaná premiéra dlhometrážneho dokumentárneho prierezu scény v muzikantskom meste prechádza krížom krážom rôznymi obdobiami, žánrami, úspešnými i tými menej úspešnými aktérmi, ktorí v rozličnej miere spôsobili, že sa z metropoly Šariša stal hudobný fenomén. Film osobne uvedú jeho tvorcovia: Ján Stračina, Michal Frank, Robo Kočan a Tomáš Telepák. Vznik tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond a Vesely očná klinka. Po filme vás pozývame na čašu vína. Abo paľenku.

13.10., PIATOK

17:00 h / Kino Scala

SVET PODĽA DALIBORKA

(Svět podle Daliborka, CZ/SK/GB, 2017, 105 min., Vít Klusák)

Filmový portrét autentického českého muža z Prostějova, ktorého štáb sledoval počas dvoch rokov (2015 – 2016). Dalibor K. (37) pracuje ako lakovač, natáča amatérske horory, skladá nahnevané piesne, maľuje a je neonacista. Blíži sa mu štyridsiatka, ale stále býva so svojou mamou Věrou (63). Neznáša svoju prácu, „cigáňov“, Židov, utečencov, homosexuálov, Merkelovú, pavúkov a zubára. Ešte pred aktuálnou vlnou youtuberov sa jeho domáce video s vystreľovacím obuškom stalo na českom internete hitom.

13.10., PIATOK

19:00 h / Kino Scala

ŠTVOREC

(The Square, SWE, DK, DE, FR, 2017, 142 min., r. Ruben Östlund)

Christian je kurátorom švédskeho múzea moderného umenia. Úspešný, atraktívny, rozvedený otec dvoch dcér spĺňa ideál vzdelaného mestského liberála, ktorý sa snaží citlivo vnímať aktuálne spoločenské problémy. S nimi ladí aj pripravovaná výstava konceptuálneho umenia, v ktorej dominuje inštalácia štvorca 4 x 4 metre vo verejnom priestore; štvorca, v ktorom platia pravidlá absolútnej rovnosti a tolerancie. Ako ale takúto myšlienku predať v mediálne zahltenom a nesústredenom prostredí, ktoré žije predovšetkým virálnymi udalosťami? Zatiaľ čo „hip“ marketingoví experti vymýšľajú rôzne stratégie, Christianovi ktosi ukradne mobil. A v snahe získať ho späť roztočí kurátor nevedomky špirálu udalostí, ktoré spochybnia nielen jeho osobné kvality a výstavu, ale aj postavenie inštitúcie, ktorú reprezentuje. Ruben Östlund vo svojej „konceptuálnej tragikomédii“ s potmehúdstvom sebe vlastným skúma jeden egoistický charakter i povýšené pokrytectvo súčasných západných spoločností, ktoré čelia zmätku jazykov, symbolov a hodnôt.

13.10., PIATOK

20:30 h / Christiania

HOUPACÍ KONĚ (CZ) – koncert

Alternativný rock odkazujúci na Sonic Youth, Pixies alebo Mudhoney už nie je na šiestej štúdiovej doske kapely Houpací koně príliš poznať, presadzuje sa tu skôr zvuková melanchólia a pokoj. Pre skupinu sú kľúčové texty lídra Jiřího Imlaufa. Je to intimná spoveď generácie, ktorá sa pohybuje medzi rozpadnutými vzťahmi a nenaplnenými ambíciami.

13.10., PIATOK

22:00 h  / Kino Scala

ÚTOK ZOMBÍKOV V KOŽENÝCH NOHAVICIACH 

(Attack of the Lederhosen Zombies, AT, 2016, 78 min., r. Dominik Hartl)

Profesionálny snowboarďák Steve pokazí nákladné reklamné nakrúcanie a zostane opustený týmom na svahu, len so svojou priateľkou a spolujazdcom. Trojica nachádza úkryt v lyžiarskej chate a zdá sa, že večer by napriek všetkému mohla byť vydarená Après-Ski-Party. To ale nevedia, že miestny ziskuchtivý hoteliér experimentuje so zázračnou látkou na výrobu neroztápajúceho sa umelého snehu a všetci, ktorí s ňou prídu do styku, sa premenia na zombie… Párty sa zvrhává na nočnú moru plnú zmutovanej alpskej fauny a zombíkov v tradičných rakúskych krojoch.

14.10., SOBOTA

16:30 h / Kino Scala

DOMÁCE KRAŤASY za účasti tvorcov

Krátke filmy Prešovčanov a tvorcov z východného Slovenska.

14.10., SOBOTA

18:00 h

Nočná Hra

(Slovensko, 2017, 25 min., r. Andrej Hofer)

Príbeh troch mladých ľudí inšpirovaný skutočnými udalosťami. Andrej (Adrián Urda), Tomáš (Tomáš Sirotňák) a Saša (Laura Blažovská), deti z rozvrátených pomerov, pokrivené všetkým, čo moderná spoločnosť môže ponúknuť: drogami, počítačovými hrami a partiou. Spolu sa vydávajú na cestu dláždenú násilím, drogami a krvou, a kým ich motívy a ambície sú nejasné, každý z nich má rovnaký cieľ, získať čo najviac peňazí, a to aj za tú najvyššiu cenu.

14.10., SOBOTA

19:00 h / Kino Scala

SÍDLISKOVÁ POVIEDKA

(Mom is coming, SR, 2016, 20 min., r. Michal Kunes Kováč)

“Pravdivý príbeh z môjho detstva.”

14.10., SOBOTA

19:30 h / Kino Scala

NINA + hostia Juraj Lehotský a Rado Dúbravský

(Nina, SR / ČR, 2016, 82 min., r. Juraj Lehotský)

Nina má 12 rokov, jej rodičia sa rozvádzajú a svet, ktorý doteraz poznala, sa jej rozpadá pred očami. Otec a mama tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, ale akoby mysleli len na seba. Nina im nerozumie, cíti sa opustená a oklamaná – nie je už takmer nič, čomu by mohla veriť. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a opory a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď je ohrozená jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny krok.

14.10., SOBOTA

21:00 h / Christiania

POCITY V KRAŤASOCH: BUSHO

(Medzinárodný výber 2017, 89 min, v pôvodnom znení s anglickými titulkami)

(Medzinárodný výber 2017, 89 min, v pôvodnom znení s anglickými titulkami)

Víťazné filmy z 13. ročníka BUSHO – budapeštianskeho festivalu krátkych filmov. Pozrite si výbornú kolekciu krátkych hraných aj animovaných filmov z budapeštianskeho festivalu krátkych filmov, ktoré osobne uvedie spoluorganizátorka tohto festivalu Charlotte Symmons.

14.10., SOBOTA

22:30 h / Christiania

POCITYpárty / Dj Ozruta 3000 (Východisco)

Príďte sa s nami a našimi hosťami zabaviť na afterpárty do Christianie. Zabaví vás DJ Ozruta 3000 z hudobného kolektívu Východisco, ktorý bude púšťať svoju obľúbenú filmovú a tanečnú hudbu.

15.10., NEDEĽA

15:00 h / Čukoláda

KINO FEST ANČA: NAJLEPŠIE ANIMOVANÉ FILMY PRE DETI

(prístupnosť: od 4 rokov, dĺžka pásma: 54 min.)

Kino Fest Anča: Najlepšie animované filmy pre deti predstavuje kolekciu najlepších súčasných krátkych filmov pre deti, ktoré nikde inde neuvidíš. Organizátori festivalu Fest Anča pripravili pásmo filmov s cieľom priniesť deťom a ich rodičom nezabudnuteľné vizuálne a príbehové zážitky zo sveta animácie. 9 snímok z celého sveta, primárne určených pre detského diváka a rodiny, je reprezentatívnym výberom plným zábavy, poučenia, jedinečných autorských prístupov, nápaditých výtvarných štylizácií a originálnych techník, aké dokáže deťom ponúknuť jedine autorský animovaný film.

15.10., NEDEĽA

16:00 h / Wave

POCITY DIELŇA: AKO SA ROBIA ZVUKY DO FILMU?

Prihláste sa do tvorivej dielne, ktorú pre vás pripravujú dvaja lektori / filmári z Užhorodu. Projekt s ukrajinským názvom “Kinokľ” má za cieľ priblížiť diváka k filmu. Stanete sa súčasťou filmu ako “foley artist” (čiže osoby, ktorá v Holywoode nahráva zvuky do filmov). Účastníci workshopu sa zábavnou formou zapoja do tvorby zvukov pre ukážky z filmov Záhrada (r. Martin Šulík) a Tiene zabudnutých predkov (r. Sergej Paradžanov). Zvuky sa budú nahrávať pomocou rôznych predmetov (a prejavov). Lektori následne zvuky zostrihajú do výsledných ukážok a svoje kolektívne dielo si pozriete na záver tejto kreatívnej dielne. Medzitým, ako sa bude vaša práca strihať, uvidíte dokumentárny film KINO, ktorý Oleksi Umansky nakrútil v Zakarpatskej oblasti. Príďte pocítiť nové emócie, bude to zábava!

Workshop je určený pre približne 20 účastníkov (od 5 do 99 rokov)

PRIHLÁSIŤ SA!

15.10., NEDEĽA

17:00 h / Kino Scala

PLECHOVÝ BUBIENOK + PREŠOV 770 II.

(Die Blechtrommel, FR / DE, 1979, 164 min., r. Volker Schlondorf)

Skvelá filmová adaptácia románu Güntera Grassa. Dej sa odohráva v rokoch 1899 – 1945 a sleduje osudy postáv na pozadí premien mesta Gdaňsk, ktorého genius loci sa stáva ďalším protagonistom. Rozprávačom je Oskar Matzerath, ktorý sa z nedôvery a odporu voči falošnému, krutému a pokryteckému svetu dospelých rozhodne pri svojich tretích narodeninách pádom do pivnice zastaviť svoj rast. Predstieraná detinskosť mu zachováva odstup, nezávislosť a slobodu; jej príznakom sa stáva červenobiely plechový bubienok, na ktorý v proteste vytrvale bubnuje.

15.10., NEDEĽA

20:30 / Kino Scala

DOGG + PREŠOV 770 II.*

(Slovensko, 2017, 85 min., r. S.Zrebný, V. Csino, E. Bistika, J.Karásek)

Kto vraví, že sa nebojí, klame. Štyri poviedky, ktorých základom sa stala jedna z najčastejšie sa prejavujúcich ľudských emócií. 4 režiséri, 4 kameramani vytvorili ilúziu napätia v samostatných príbehoch. Strach z viditeľného aj neviditeľného, jeho schopnosť morfovať sa do stále nových tvarov. Strach môže mať rozličné podoby.

PREŠOV 770 (Krátke filmy z histórie nášho mesta)

Sekcia je zostavená pri príležitosti osláv 770. výročia prvej písomnej zmienky o meste Prešov. Zámerom je priblížiť Prešovčanom a návštevníkom festivalu históriu, život a premeny mesta počas rôznych režimov od roku 1943 až po rok 1980 prostredníctvom šotov z Filmových týždenníkov.

 

PREŠOV 770 I.

 

 1. Hygienická výstava v Prešove (1943)
 2. Otvorenie nového divadla v Prešove (1944)
 3. Prvý vlak Kysak – Prešov (1945)
 4. Diaľkový telefónny kábel Prešov – Košice v prevádzke (1947)
 5. Najmodernejšia továreň na spracovanie mäsa je na Slovensku (1947)
 6. Už dostávame mäso z cudziny (1948)
 7. Prešovskí murári – vzorní pracovníci (1950)
 8. Mestské kúpele v Prešove (1954)
 9. Dožinky v Prešove (1957)
 10. Nový obchodný dom v Prešove (1959)

 

PREŠOV 770 II.

 

 1. Nácvik spartakiády v Prešove (1960)
 2. Pracovná gymnastika v Odevných závodoch v Prešove (1961)
 3. Autobusové nádražie v Prešove (1966)
 4. Veľká cena Pionierskej organizácie Slovenska v Prešove s medzinárodnou účasťou (1970)
 5. Festival sovietskych filmov v Prešove (1971)
 6. Nové obchodné strediská v Starom Smokovci a Prešove (1972)
 7. Lekári a herci v pôsobivom prešovskom derby (1973)
 8. Komplexná socialistická racionalizácia v Závode priemyselnej automatizácie (1974)
 9. Starostlivosť o pracujúce ženy v Závodoch priemyselnej automatizácie (1975)
 10. Prešov historický i súčasný (1979)
 11. Solivar pri Prešove (1980)