Pavol Pekarčík

(Svetloplachosť)

 

Pavol Pekarčík sa narodil v Spišskej Sobote, žije v Košiciach. Absolvoval Katedru dokumentárnej réžie na FTF VŠMU v Bratislave a pôsobí ako režisér, kameraman a producent. Spolu s Ivanom Ostrochovským nakrútil filmy Menšie zlo (2004), Vietor (2004), Karakoram (2005), Uli Blaho (2008) a Zamatoví teroristi (2013). Pracoval ako strihač a kameraman na filme Ivana Ostrochovského Ilja (2010), ako pomocný režisér na filme Martina Šulíka Cigán (2011) a ako koproducent, vedúci výroby a pomocný režisér filmu Ivety Grófovej Až do mesta Aš (2012). V roku 2019 nakrútil film Hluché dni o nepočujúcich rómskych deťoch. Spolu s Ivanom Ostrochovským naktúrili dokumentárny film Svetloplachosť, ktorý získal ocenenie na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach.

 

Film Svetloplachosť uvedieme za osobnej účasti režiséra 5.10. o 18:30 h.

Jaroslav Vojtek

(Turnus, Hranica, My zdes)

 

Jaroslav Vojtek (1968, Žilina) sa pôvodne venoval fotografii, no vyjadrenie iba obrazom mu čoskoro prestalo stačiť. Chcel, aby portrétovaní ľudia mali možnosť aj prehovoriť. Absolvoval FTF VŠMU v Bratislave odbor réžia dokumentárneho filmu u Dušana Hanáka. 

 Debutoval v roku 1993 krátkym dokumentom *Slepá viera, ktorý je portrétom hrobára oddaného socialistickým ideálom. Jeho krátky hraný film Rojkovia (1999) je súčasťou poviedkového projektu Šesť statočných, uvedeného v roku 2000 na MFF Karlovy Vary. Vojtekov celovečerný dokument o pôvodom slovenskej rodine, ktorá sa vráti z Kazachstanu späť na Slovensko, My zdes!, mal premiéru v roku 2005 na festivale v Karlových Varoch a získal množstvo ocenení, mimo iných i Hlavnú cenu na MFF Jeden svět v Prahe. Vojteka pri tvorbe fascinujú vzťahy, schopnosť obetovania sa, solidarita, láska, rovnako ako nenávisť. Priznáva, že natáčanie dokumentu môže slúžiť aj ako spôsob seba-terapie. Jeho film Hranica získal cenu za najlepší východoeurópsky dokument na MFDF Ji.hlava 2009. Je tiež držiteľom ocenenia Krištáľové krídlo za audiovizuálnu tvorbu za rok 2012. Za hraný debut Deti získal niekoľko ocenení na MFF v Pekingu. Nasledovali divácky úspešné dokumenty Tak ďaleko tak blízko, ktorý nahliada do života ľudí postihnutých autizmom a Raj na zemi zachytávajúci profesionálny aj súkromný osud reportéra a fotografa Andreja Bána. Zatiaľ jeho posledným filmom je snímka Turnus, ktorá bola nominovaná na cenu za najlepší medzinárodný dokumentárny film na MF dokumentárnych filmov Ji.hlava.

Film Turnus uvedieme za osobnej účasti režiséra 6.10. o 19:00 h. 

Na festivale uvidíte aj Vojtekove skoršie filmy My zdes (7.10.) a Hranica (8.10.)

Robert Kirchhoff

(Všetci ľudia budú bratia)

 

Robert Kirchhoff (1968) je filmový režisér, scenárista, producent a kameraman. Vyštudoval VŠMU v Bratislave. Počas svojej profesionálnej kariéry natočil a produkoval množstvo filmov, ktoré získali uznanie na mnohých domácich i zahraničných festivaloch. Jeho tvorba sa zameriava na aktuálne spoločenské javy a tému vyrovnávania sa s „traumatickým“ dedičstvom historických udalostí v strednej Európe v 20. storočí. Kritický pohľad na životné situácie rómskej menšiny na okraji spoločnosti v postkomunistickom Slovensku zobrazil v dokumentárnom filme Čierne slovo (Čierne slovo/ Kálo lav, 1999), sociálnu a morálnu identitu Slovákov pri zrode kapitalizmu skúmal vo filme Hej Slováci (2002). Diváci ho môžu poznať aj vďaka filmom Kauza Cervanová (2012), Para nad riekou (2015), Diera v Hlave (2016)

Od roku 2003 pracuje aj ako producent a koproducent, založil produkčnú spoločnosť atelier.doc, spolupracoval na mnohých významných slovenských a českých dokumentárnych aj hraných filmoch, ktoré získali medzinárodné uznanie. Napr. Choroba tretej moci (r. Zuzana Piussi, 2011), Až do mesta Aš (r. Iveta Grófová, 2012), Tmář a jeho rod (r. Karel Vachek, 2011).

 

Film Všetci ľudia budú bratia uvedieme za osobnej účasti režiséra 11.10. o 17:00 h.

Copyright © 2023 POCITY FILM