PETER KEREKES

Peter Kerekes si medzinárodnú pozornosť získal už v roku 2003 so svojim celovečerným dokumentárnym debutom 66 sezón, ktorý sa stal festivalovým hitom a získal niekoľko ocenení. Jeho nasledujúci dokumentárny film Ako sa varia dejiny z roku 2009 si pripísal nomináciu na cenu Prix Arte na Európskych filmových cenách. Snímka Zamatoví teroristi z roku 2013, ktorú spolu-režírovali Pavol Pekarčík a Ivan Ostrochovský, vyhrala ocenenie Fedeora Award na MFF Karlovy Vary a medzinárodnú premiéru absolvovala v sekcii Fórum na slávnom Berlinale, odkiaľ si odniesla divácke ocenenie Tagesspiegel Readers’ Award. Po svetovej premiére filmu Cenzorka na prestížnom festivale v Benátkach získal Peter Kerekes a Ivan Ostrochovský cenu za najlepší scenár v súťažnej sekcii Horizonty, čo je pre slovenskú kinematografiu historický úspech.

Režisér Peter Kerekes príde osobne uviesť svoj najnovší hraný film CENZORKA (13.10., Kino Scala).

Zdroj: archív Petra Kerekesa
Cenzorka3
Zdroj: archív Petra Kerekesa

IRYNA KIRYAZEVA

Irina je oddanou dozorkyňou vo väznici č. 74 v Odese – v ženskom nápravnom ústave na Ukrajine, kde stráži viac ako sto väzenkýň. Pracuje ako vedúca v ženskej väznici, v ktorej sú umiestnené aj matky s deťmi. Je dozorkyňou, spovedníčkou, priateľkou, ale tiež úradnou osobou, ktorá vykonáva tresty. Žije sama v služobnom byte v areáli väznice, po nociach vyjedá chladničku a číta si milostné listy, ktoré dostávajú jej väzenkyne. Aj to je jej práca. Vo filme hrá seba samú.

Režiséra Petra Kerekesa bude sprevádzať aj herečka Iryna Kiryazeva, ktorá si zahrala vo filme Cenzorka (13.10., Kino Scala).

LADISLAV KABOŠ

Ladislav Kaboš sa narodil (1953) a vyrastal v Prešove. Po maturite sa prihlásil aj na FAMU v Prahe, ale najprv dva roky študoval na SVŠT v Bratislave. Keďže už na základnej škole bol vášnivým fotografom, viedol na internáte fotografický a filmársky krúžok. Druhý pokus dostať sa na FAMU už mu vyšiel a študoval kameru u prof. Šmoka, Hanuša, Brousila a Kučeru.

Na festival príde predstaviť film Architekt drsnej poetiky (10.10.,Kino Scala) ako režisér.

Zdroj: David Ištok/Aktuality
Zdroj: SME - Marko Erd

DARINA SMRŽOVÁ

V roku 1985 ukončila štúdium strihovej skladby na FAMU v Prahe. Od roku 1985 do roku 2003 pracovala v STV v na rôznych pozíciách spojených so strihovou skladbou.
Od roku 1993 pedagogicky pôsobí na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Od roku 2006 je vedúcou Ateliéru strihovej skladby. V roku 2018 sa stala dekankou Filmovej a televíznej fakulty.

Na festival príde ako producentka filmu Architekt drsnej poetiky (10.10., Kino Scala).

Copyright © 2022 POCITY FILM