POCITY FILM 2018: PREŠOVSKÝ FILMOVÝ FESTIVAL

8. – 14. OKTÓBER 2018

PONDELOK  -  8.10.

8.10., PONDELOK

19:00 h / Christiania

POCITY WARM UP:

VZOSTUPY, PÁDY A VZOSTUPY BULHARSKEJ KINEMATOGRAFIE

Poznáte názov aspoň jedného bulharského filmu? Nie? Buďte pokojní, pravdepodobne nie ste jediní. Faktom zostáva, že bulharská kinematografia na seba nikdy nedokázala strhnúť pozornosť, akú by si zaslúžila. Bulharsko sa rovnako ako ostatné krajiny Balkánu zmietalo v zlej politickej situácií, ktorá zákonite ovplyvnila aj výrobu filmov. Tú najlepšie charakterizuje slovo sporadickosť. Od roku 1945 do roku 1989 v Bulharsku vzniklo len 600 hraných filmov, napríklad v takom Taliansku sa v 60tych rokoch produkovalo 300 filmov ročne. Napriek tomuto nízkemu počtu sa však Bulhari nemajú za čo hanbiť. Do dejín svetovej kinematografie sa zapísali medzinárodne úspešnými titulmi ako Zlodej broskýň či Kozí roh, sláviaceho úspech aj na festivale v Karlových Varoch. O týchto, ale aj mnohých ďalších zabudnutých klenotoch či súčasných tituloch, kriesiacich bulharský film z mŕtvych, sa budeme rozprávať v tento večer.

UTOROK  -  9.10.

9.10., UTOROK

17:00 h / Cinemax

FOXTROT

(Foxtrot, Izrael, 2017, 108 min., r. Samuel Maoz)

Foxtrot je názov checkpointu v severnom Izraeli. Foxtrot je kód pre písmeno F. Foxtrot je tanec, pri ktorom sa vždy vrátite späť na začiatok. Jonathan Feldman stráži spolu s troma ďalšími mužmi opustený checkpoint niekde v púšti na severe Izraela. Od čítania komiksov a počúvania starého rádia ich občas vyruší okoloidúci automobil alebo ťava, ktorá sa po ceste lenivo prechádza sem a tam. Mladých vojakov vytrhne z nudy až nečakaná udalosť s fatálnymi následkami. Jonathanovi rodičia sa medzitým v Tel-Avive snažia vyrovnať s tragickou správou a zistiť, čo sa vlastne kdesi v púšti odohráva.

VSTUPENKY*: bit.ly/Foxtrot_Cinemax

*Majitelia permanentiek a klubových preukazov si vstupenky do Cinemaxu môžu rezervovať na: pocity.akreditacia@gmail.com

 

9.10., UTOROK

19:15 h / Cinemax

PIVNICA

(Pivnica, Slovensko, Rusko, Česko, 2018, 100 min., r. Igor Vološin)

Dlhoročné manželstvo Milana a Táni je v troskách, spája ich už len jediná dcéra Lenka. Keď sa však šestnásťročná tínedžerka nevráti domov z párty, ich život sa obráti naruby. Oboch rodičov pohltí bezmocnosť, strach a pocit viny. Kamaráti, spolužiaci, susedia, nikto im nevie pomôcť. Milan už neverí ani policajnému pátraniu, ktoré nikam nevedie a rozhodne sa odhaliť pravdu sám. Čoho všetkého je schopný zúfalý rodič, keď mu zmizne dieťa?

VSTUPENKY*:  bit.ly/Pivnica_Cinemax

*Majitelia permanentiek a klubových preukazov si vstupenky do Cinemaxu môžu rezervovať na: pocity.akreditacia@gmail.com

9.10., UTOROK

21:00 h / Cinemax

WESTERN

(Western, Nemecko, Bulharsko, Rakúsko, 2017, 119 min., r. Valeska Grisebach)

Meinhard je samotársky robotník, ktorý z diaľky pozoruje život s nečitateľným úsmevom. Nikde sa necíti doma,  preto mu nerobí problém prijať prácu v zapadnutom kúte Bulharska, kde má nemecká partia v ťažkých podmienkach vybudovať vodnú elektráreň. Odľahlá divočina, jazyková bariéra a cudzinci, ktorí o ňom nič nevedia, umožňujú Meinhardovi rozprávať o sebe iný príbeh a vystupovať ako hrdina a ochranca slabých. Na mieste, kde si ľudia lepšie rozumejú bez slov, pocíti naliehavú túžbu niekam patriť. Aj za cenu toho, že si znepriatelí krajanov, ktorí na domorodcov pozerajú zvrchu a nijako sa nenamáhajú udržovať dobré vzťahy. Valeska Grisebach nakrútila majstrovskú subtílnu charakterovú štúdiu a inteligentnú snímku s prvkami westernu, ktoré však neustále podvracia a využíva k narušeniu diváckych očakávaní. Western je pokorný film o obyčajných ľuďoch a neskrotenom mieste mimo civilizácie.

VSTUPENKY*:  bit.ly/Western_Cinemax

*Majitelia permanentiek a klubových preukazov si vstupenky do Cinemaxu môžu rezervovať na: pocity.akreditacia@gmail.com

STREDA  -  10.10.

10.10., STREDA

17:00 h / Cinemax

LEKCIA

(Urok, Bulharsko, Grécko, 2014, 111 min., r. Kristina Grozeva, Petar Valčanov)

Lekcia je úsporná dráma o učiteľke z malého mestečka v Bulharsku, ktorú pomaly ale nezadržiteľne ťahajú do priepasti zničujúce dlhy. Margita Gosheva stvárňuje ženu, ktorej príbeh zúfalo sa vymaniť z dlhov obsahuje prvky thrilleru. Jej hrdinka je schopná všetkého a dostáva sa do extrémnych situácií…

VSTUPENKY*:  bit.ly/Lekcia_Cinemax

*Majitelia permanentiek a klubových preukazov si vstupenky do Cinemaxu môžu rezervovať na: pocity.akreditacia@gmail.com

 

10.10., STREDA

19:15 h / Cinemax

MANIFESTO

(Manifesto, Austrália, Nemecko, 2015, 95 min., r. Julian Rosefeldt)

Snímka Manifesto režiséra Juliana Rosefeldta skladá hold premenlivej tradícii a literárnej kráse umeleckých manifestov a zároveň kriticky skúma rolu umelca v dnešnej spoločnosti. Čerpá z textov písaných futuristami, dadaistami, členmi hnutia Fluxus, suprematistami, situacionistami, vyznávačmi hnutia Dogma 95,  príslušníkmi ďalších umeleckých skupín a tiež z úvah jednotlivých umelcov, architektov, tanečníkov a filmárov. Zostrihal a znovu poskladal trinásť koláží, ktoré pojednávajú o umeleckých manifestoch a skrz objektív kamery podávajú myšlienky tvorcov, ako sú Claes Oldenburg, Yvonne Rainer, Kazimir Malevič, André Breton, Sturtevant, Sol LeWitt, Jim Jarmusch a ďalší. Tieto „nové manifesty“ sa potom prostredníctvom držiteľky Oscara Cate Blanchett premieňajú v modernú výzvu k akcii. Herečka sa tu prevteľuje do trinástich rôznych postáv.

VSTUPENKY*: bit.ly/ManifestoCinemax

*Majitelia permanentiek a klubových preukazov si vstupenky do Cinemaxu môžu rezervovať na: pocity.akreditacia@gmail.com

10.10., STREDA

21:00 h / Cinemax

CLIMAX

(Climax, Francúzsko, 2018, 95 min., r. Gaspar Noé)

Jeden z najkontroverznejších režisérov súčasnosti v jeho najnovšej snímke sleduje skupinu dvadsiatich tanečníkov, ktorých čaká trojdňové skúšanie v starej škole uprostred lesa. Tu urobia jednu poslednú párty s veľkou misou sangrie. Atmosféra rýchlo naberá na obrátkach, zjavne sú omámení drogami, hoci nevedia kto alebo kedy im drogy dal. Netreba veľa a ich stav vyvrcholí neurózami a psychózami, ktoré len znásobuje elektrizujúci rytmus hudby. Kým niektorí z nich sa vznášajú, iní prepadajú do pekiel…

VSTUPENKY*: bit.ly/Climax_Cinemax

*Majitelia permanentiek a klubových preukazov si vstupenky do Cinemaxu môžu rezervovať na: pocity.akreditacia@gmail.com

ŠTVRTOK  -  11.10.

 

11.10., ŠTVRTOK

17:00 h / Kino Scala

SLAVA

(Slava, Bulharsko, Grécko, 2016, 101 min., r. Kristina Grozeva, Petar Valčanov)

Keď zamestnanec železníc Canko Petrov nájde na koľajniciach obrovské množstvo peňazí, rozhodne sa celú sumu odovzdať polícii.  No netuší, ako dá jeho bohumilý čin do pohybu fatálny sled udalostí. Vďačný štát ho odmení novými náramkovými hodinkami. Pragmatická kariéristka Julia na čele PR oddelenia Ministerstva dopravy mu však medzitým omylom stratí jeho vlastné hodinky, ktoré majú pre neho veľkú emocionálnu hodnotu.  A práve tu začína zúfalá Cankova snaha získať späť nielen svoje staré „Slavy“, ale aj svoju dôstojnosť.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocityStvrtok

11.10., ŠTVRTOK

19:15 h / Kino Scala

POSLEDNÝ AUTOPORTRÉT 

(Posledný autoportrét, Slovensko, 2018, 72 min., r. Marek Kuboš)

Známy slovenský dokumentarista po dlhých rokoch tvorivej (ne)absencie dokončil nový film. Na prvý pohľad, ako inak, dokument. Čo však nie je celkom pravda. Marek Kuboš sa v tomto umeleckom hybride pokúsil o netradičnú sebareflexiu – ako umelca, syna, ale tiež obyčajného človeka. Prostredníctvom svojich dokončených, ale aj nezrealizovaných diel predstavuje ojedinelú úprimnú spoveď̌ o tom, prečo veľmi vážne rozmýšľa nad ukončením na poli autorského dokumentu. Spolu s mnohými, dnes už etablovanými, slovenskými filmármi, ale aj  ľuďmi z jeho skorších filmov, sa snaží nájsť̌ na svoje neľahké otázky nie jednoduché odpovede…

Film je premietaný spolu s krátkym predfilmom:

MONŠTRUM

(Monštrum, Slovensko, 2018, far., 7 min, r. Martin Snopek)

Monštrum je príbeh o manipulácii mocných s našimi životmi. Príčina a následok sa valia dole kopcom, naberajú na objeme, drvia všetko, čo sa im dostane do cesty. Ľudské životy sa končia len preto, že stoja v ceste pohrome. Valiaca sa guľa je za okamih tak obrovská, že ľuďom dokonale zakryje výhľad. Už nevidno, kto na vrchole kopca ťukol nohou do malej guličky.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocityStvrtok

11.10., ŠTVRTOK

21:00 h / Kino Scala

TIESŇOVÉ VOLANIE

(Den skyldige, Dánsko, 2017, 85 min., r. Gustav Möller)

Asger Holm, bývalý policajt, ktorému bola pridelená služba na tiesňovej linke, odpovie na volanie od unesenej ženy. Keď je hovor náhle prerušený, začína po žene a jej únoscovi pátrať. S telefónom ako jediným nástrojom, obklopený stenami kancelárie vstúpi Asger do pretekov s časom, aby zachránil ohrozenú ženu. Zločin, ktorý odkrýva, je však omnoho väčší, ako sa na začiatku mohlo zdať. Jeden z najsľubnejších tvorcov novej dánskej filmovej generácie, režisér Gustav Möller, v svojom prvom celovečernom filme ocenenom na filmovom festivale Sundance Cenou divákov za najlepší zahraničný film, experimentuje s ľudskou predstavivosťou, zmyslami, strachom a presvedčením, že najsilnejšie filmové momenty, sú tie, čo nevidíte.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocityStvrtok

PIATOK  -  12.10.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocityPiatok

12.10., PIATOK

17:00 h / Kino Scala

TICHÁ NOC

(Cicha noc, Poľsko, 2017, 97 min., r. Piotr Domalewski)

Vo filme Tichá noc sledujeme príbeh Adama, mladého ekonomického migranta, ktorého priateľka otehotnie a on sa rozhodne zmeniť svoj život naruby a založiť si v zahraničí firmu. Na to musí odcestovať do svojho rodného mesta vo východnom Poľsku a presvedčiť svojich príbuzných, aby predali pozemky. Pri tradičnej štedrovečernej večeri Adam pomaly príde na to, že bude musieť zaplatiť oveľa vyššiu cenu, než predpokladal.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocityPiatok

12.10., PIATOK

19:00 h / Kino Scala

VŠEMOCNÝ

(Omnipresent, Bulharsko, 2017, 120 min., r. Ilijan Dževelekov)

V snahe nájsť originálny námet, natáča spisovateľ Emil Borilov život okolo seba pomocou desiatok skrytých kamier. Z neškodného sledovania a kontrolovania životov blízkych, sa však čoskoro vyvinie snaha ovládať ľudské osudy.

Film uvedieme za účasti tvorcov.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocityPiatok

SOBOTA  -  13.10.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocitySobota

13.10., SOBOTA

13:30 h / Kino Scala

DOMÁCE KRAŤASY

Výber filmov od domácich autorov, ktorí sa prihlásili na POCITY FILM 2018.

SVADOBNÁ FOTOGRAFKA

(Svadobná fotografka, 2018, 19 min., r. Filip Morjak)

SOMETHING OUT  THERE

(Something out there, 2018, 3 min., r. Hugo Činčala)

BIELA IZBA

(White Room, 2018, 17 min., r. Daniel Jenčo)

TOTO NIE JE O NÁS

(This is Not About Us, 2018, 13 min., r. Marek Káčer)

RÍBEZĽÁK

(A Redcurrant pie, 2018, 19 min., r. Marek Káčer)

PSYCHO TRINÁSTEHO

(Psycho Trinásteho, 2018, 4 min., r. Andrej Hofer)

KRÁSNA

(Krásna, 2018, 22 min., r. Kristián Grupáč)

BRATIA

(Bratia, 2018, 6 min., r. Michal Kunes Kováč)

HLÍDAČ

(Hlídač, 2018, 6 min., r. Michal Kunes Kováč)

ZIMA

(Zima, 2017, 6 min., r. Tomáš Červený)

Dobrovoľné vstupné.

REZERVUJTE SI MIESTO: bit.ly/VstupenkyPocitySobota

13.10., SOBOTA

15:30 h / Kino Scala

ZABUDNI

(Zaudni, Slovensko, 2018, 52 min., r. Igor Kasala)

Dobrovoľné vstupné.

Smutno-smiešny dej filmu je posadený do súčasných reálii slovenskej dediny, rozpráva o živote a snoch dvoch starých mládencov. Na realizácii filmu sa podieľali ochotníci z Prešova, Kapušian a Kendíc. Učinkovala v ňom 70-tka hercov, realizačný tím bol tiež tvorený zapálenými nadšencami z radov ochotníkov. Spolu na tvorbe filmu spolupracovalo viac ako 90 ľudí. Post synchron filmu vytvorili profesionálni herci z Prešova. Všetci zúčastnení pracovali pod režijným vedením Igora Kasalu.

REZERVUJTE SI MIESTO: bit.ly/VstupenkyPocitySobota

 

13.10., SOBOTA

17:00 h  / Kino Scala

VÁLEK 

(Válek, Slovensko, 2017, 131 min., r. Patrik Lančarič)

Básnik a politik Miroslav Válek (1927 – 1991) bol výraznou osobnosťou, ktorá v uplynulom storočí natoľko poznamenala slovenskú kultúru, že nevyrovnať sa s ňou by znamenalo ponechať bez reflexie jej nezanedbateľnú časť. Dodnes je považovaný za jednu z najrozporuplnejších postáv slovenského kultúrneho a spoločenského prostredia, spojenú s mnohými legendami a kontroverziami. Tvorcovia filmu sa snažia pátrať po koreňoch týchto kontroverzií. Významnú, priam determinujúcu úlohu v jeho životnom príbehu zohrala doba, ktorá poznamenala vývoj celej našej krajiny a osudy všetkých jej obyvateľov. Film je zodpovedným a objektívnym príspevkom k reflexii Válkovej osobnosti. Základným východiskom filmu je Válkov vnútorný rozpor. Rozpor medzi Válkom básnikom a Válkom politikom. Rozpor medzi intímnym a verejným a naopak.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocitySobota

13.10., SOBOTA

19:30 h / Kino Scala

POCITY V KRAŤASOCH: Ozveny Art Film Fest Košice

 

5 krátkometrážnych filmov vo výbere Daniela Vadockého – zostavovateľa sekcie krátkych filmov na festivale Art Film Fest Košice.

Filmy uvedieme s titulkami.

 

FAUVE 

(Fauve, Kanada, 2018, 17 min, r. Jérémy Comte)

V povrchovej bani sa stratia dvaja chlapci vzdanlivo nevinnom súboji oprevahu s matkou prírodou, jedinou pozorovateľkou udalostí.

TIEŇOVÉ ZVIERATÁ

(Shadow Animals, Švédsko, 2017, 22 min, r. Jerry Carlsson)

Marall ide s rodičmi na párty, kde sa má slušne správať. Dospelí okolo nej sa však začínajú chovať čoraz čudnejšie. Všetci chcú zapadnúť, ale nikomu sa to nedarí. A Marall je asi jediná, ktorá si všimla tieň putujúci po dome.

POKOJNÁ NOC

(A Gentle Night, Čína, 2017, 15 min, r. Qiu Yang)

V bezmennom čínskom meste sa matka, ktorej zmizla dcéra, odmieta zmieriť s osudom.

MANILA – ŽIVOT V SPOLOČNOSTI MŔTVYCH

(Manila High – Life in Company with DeathDánsko, 2017, 12 min, r. Simone Andrea Gottshau, Anders Palm Olesen)

Rok po zvolení Rodriga Duterteho za prezidenta Filipín bolo vrámci projektu Tokhang, teda vojny proti drogám, zabitých viac než 7000 ľudí. Tento krátky dokumentárny film zobrazuje štyroch hrobárov z filipínskeho mesta Pasay, ktorí budujú takzvaný Duterte Compound, nový, štátom financovaný cintorín pre obete projektu Tokhang.

POHĽAD

(Gaze, Írán / Taliansko, 2017, 15 min, r. Farnoosh Samadi)

Na ceste z práce sa žena stane svedkom incidentu v autobuse a musí sa rozhodnúť, či naň upozorní.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocitySobota

13.10., SOBOTA

21:00 h / Kino Scala

STUDENÁ VOJNA

(Zimna wojna, Poľsko, Francúzsko, Veľká Británia, 2018, 84 min., r. Pawel Pawlikowski)

V období budovania stalinovského Poľska, ale tiež modernej Európy sa odohráva príbeh veľkej osudovej lásky – speváčky Zuly a skladateľa Wiktora. Nedokážu spolu byť, ale zároveň sa neuveriteľne priťahujú a nevedia byť ani od seba. V kulisách Varšavy, Berlína a Paríža znie jazzová a folklórna hudba a Zula s Wiktorom rozohrávajú nádhernú, ale trpkú baladu, svoju vlastnú studenú vojnu.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocitySobota

NEDEĽA  -  14.10.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocityNedela

14.10., NEDEĽA

15:45 h / Kino Scala

PAPUSZA

(Papusza, Poľsko, 2013, 128 min., r. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze)

Bronisłava Wajsová (1908–1987), známa ako Papusza, je najznámejšou cigánskou poetkou na svete. Jej osud je v Poľsku opradený legendami, opisujúcimi prekliatie, ktoré si od vlastných ľudí vyslúžila za zradu tajomstva prastarej kultúry Rómov a ich zvykov. Životopisný film Papusza predstavuje jej neľahký život na pozadí historických udalosti 20. storočia.  

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocityNedela

14.10., NEDEĽA

16:00 h / Wave – centrum nezávislej kultúry

KINO FEST ANČA: Najlepšie animované filmy 2018 pre deti 

Kolekcia najlepších súčasných krátkych filmov pre deti, ktoré nikde inde neuvidíš. Organizátori festivalu Fest Anča pripravili pásmo filmov s cieľom priniesť deťom a ich rodičom nezabudnuteľné vizuálne a príbehové zážitky zo sveta animácie. Výber snímok z celého sveta, primárne určených pre detského diváka a rodiny, je reprezentatívnym výberom plným zábavy, poučenia, jedinečných autorských prístupov, nápaditých výtvarných štylizácií a originálnych techník, aké dokáže deťom ponúknuť jedine autorský animovaný film.

Dĺžka pásma: 52 min.
Prístupnosť: od 4 do 10 rokov
Jazyk: bez dialógov

Vreckový mužík

(Le Petit Bonhomme de poche, Francúzsko, 2016, 7 min., r. Ana Chubinidze)

Mužík žije v starom kufri. Jedného dňa si nájde priateľa, starého slepca. Mužík skočí slepcovi do vrecka. Vreckový mužík prostredníctvom hudby pomáha slepcovi prejsť bezpečne po ulici a šťastne si spolu nažívajú.

Niečo pod zub

(Casse-Croûte, Francúzsko, 2016, 1 min., r. Burcu Sankur, Geoffrey Godet)

Krátky pohľad do lesa plného tvorov, ktoré hľadajú niečo pod zub.

 

Legenda o polárnom medveďovi

(Legenda o ledním medvědovi, Česko, 2017, 5 min., r. Kateřina Coufalová)

Príbeh o dvoch medvedích bratoch. Sú spolu odmalička a jeden pre druhého by spravili čokoľvek. Žijú v zasneženej a ľadovej krajine, až kým sa nestane niečo, čo všetko zmení.

Jeseň

(Automne, Francúzsko, 2016, 3 min., r. Hélène Letourneur)

V dielni ročných období musí Jeseň použiť svoje nástroje, aby zavládla v prírode.

Mravec

(Ameise, Nemecko, 2017, 3 min., r. Julia Ocker)

Všetky mravce skvele spolupracujú. Okrem jedného mravčeka, ktorý robí všetko inak.

 

Mravčiar a jež

(The Pangolin and the Hedgehog, Spojené kráľovstvo, 2017, 4 min., r. Paolo Russo)

Mladého mravčiara vychovávajú ježe. Cíti sa medzi nimi ako outsider, a tak mu jeho ježia matka priznáva, že je adoptovaný. Rozhodne sa hľadať seba samého a nakoniec nájde svoju skutočnú rodinu.

 

Škatuľa

(La Boîte, Francúzsko, 2017, 7 min., r. Eliott Belrose, Carole Favier, Loïcia Lagillier, Aloïs Mathé, Juliette Perrey, Joran Rivet)

Starý pán sa chce zbaviť myši, no napokon si ju skrotí.

 

Plody Mrakov

(Plody mraků, Česko, 2017, 10 min., r.  Kateřina Karhánková)

Rozprávkovo ladený, poetický film o prekonávaní hraníc a odvahe vstúpiť do neznáma. Na malej čistinke obklopenej temným lesom žijú tvory, ktorých jedinou potravou sú semienka, meniace sa vo svietiace plody. Zvieratká majú často hlad, pretože semienka k nim priletia len málokedy. Jeden z nich, Chlupáč, sa ale odhodlá vstúpiť do lesa.

 

Pozri

(Look, Lotyšsko, 2017, 4 min., r.  Meinardas Valkevičius)

Ľudská aktivita nemá vždy pozitívny vplyv na planétu. Krátkometrážny film Pozri sa zaoberá prirodzeným cyklom výmeny medzi ľuďmi a zvieratami. Rozhliadni sa okolo seba a skús zmeniť svet.

 

Pasca na vtáky

(Birdlime, Kanada, 2017, 11 min., r. Evan DeRushie )

Nešťastný vták je odchytený a umiestnený do klietky.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocityNedela

14.10., NEDEĽA

18:00 / Kino Scala

SPRAVODLIVÝ

(Sprawiedliwy, Poľsko, 2015, 95 min, r. Michał Szczerbic)

Hana je šesťročná sirota, ktorú prijal do rodiny mladý poľský pár. Navzdory veľkému riziku spojenému s hrozbou vojny, sa rozhodnú dievčatku poskytnúť nielen prístrešok, ale aj lásku. Napriek nebezpečenstvu, ktoré z toho vyplýva, robia Anastázia a Jan všetko, čo je v ich silách, aby nielen zachránili jej život, ale tiež jej pomohli zostať dieťaťom. Kľúčovú úlohu hrá vo filme Pajtek – hrdina považovaný za miestneho čudáka, ktorý sa stáva najbližším priateľom dievčaťa, náhradou staršieho brata, a ktorý je schopný odvrátiť jej pozornosť od zloby sveta a zahrnúť ju radosťou zo života. Po čase sa Hana vracia na miesto, kde strávila dramatickou časť detstva a pátra po všetkom, čo sa vtedy stalo. „Neobyčajný príbeh obyčajného hrdinstva“, ako znie podtitul filmu, je zároveň príbehom viery a hľadania vnútorného pokoja.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocityNedela

14.10., NEDEĽA

20:00 / Kino Scala

TIEŇ JAGUÁRA

(Tieň jaguára, Slovensko, 2018, 67 min., r. Pavol Barabáš)

Štyria priatelia sa vybrali proti prúdu amazónskych riek na neistú cestu. Prešli cez tajomné pohorie Sierra Maigualida, ktorým okrem indiánov ešte nikto neprešiel. Dostali sa tak do ich sveta. Do sveta založeného na úcte k vlastnému spoločenstvu. Vďaka spiritualite sú prepojení s okolitou prírodou. Veria, že poškodiť prales znamená poškodiť samých seba. Jedni z posledných prírodných indiánov na tejto planéte prijali odvážlivcov do svojej osady a umožnili im spoznať a autenticky zachytiť jednoduchosť ich bytia a priniesť tak dôležité poznanie.

REZERVUJTE SI VSTUPENKY: bit.ly/VstupenkyPocityNedela

14.10., NEDEĽA

21:30 / Christiania

koncert, 3€

DAVID KOLLAR W. ZDEN VISUALS

DAVID KOLLAR

 www.davidkollar.com

David Kollar patrí medzi najproduktívnejších slovenských inštrumentalistov a skladateľov experimentálnej, filmovej a scénickej hudby. Výnimočne pohodlne sa však cíti na poli elektronickej a ambientnej hudby. V apríli 2017 bol nominovaný slovenskou filmovou a televíznou akadémiou na národnú cenu Slnko v sieti za najlepšiu hudbu roku 2016 k filmu Stanko. Na svojom konte má okrem deviatich albumov, spoluprácu s mnohými zahraničnými umelcami vrátane uznávaného nórského gitaristu Eivinda Aarseta, trumpetistu Arve Henriksena, ktorý sa preslávil v nórskej avantgardnej skupine Super Silent a spolupracoval s takými hviezdami, ako sú Bill Frisel a David Sylvian. David má na svojom konte aj spoluprácu s gitaristom Christianom Fenneszom či bubeníkom Patom Mastelottom z kapely King Crimson v projekte KOMARA, ktorého členom je aj Paolo Rainieri.

V roku 2017 hosťoval v dvoch skladbách na albume Stevena Wilsona To The Bone. Uvedený album je jedným z desiatich najpredávanejších albumov na celom svete vrátane Veľkej Británie (Graf UK albumov), USA (Billboard – Top Rock Album Album a Charty nezávislých albumov), Nemecko, Holandsko, Belgicko, Rakúsko, Fínsko, Švajčiarsko a Nový Zéland.

ZDENO HLINKA

Zdeno Hlinka sa pohybuje na rozhraní medzi softvérovým developerom a digitálnym umelcom. Zastúpenie na živých podujatiach vymenil za domácu tvorbu ktorá je otvorená stále novým technologickým postupom a tvorivým výzvam. Jeho vizuálny prejav osciluje medzi prvkami rannej estetiky net.artu, video glitchu, generatívneho umenia a geometrického minimalizmu. Cieľom projektu je ukázať a prezentovať sólo vystúpenia úspešného slovenského hudobníka a tvorcu v tomto jedinečnom projekte, v ktorom uplatňuje spojenie elektronickej a ambientnej hudby s podporou živej vizualizácie.