POCITY FILM 2017: prešovský filmový festival

10. – 15. október 2017

10.10., UTOROK

19:00 h / Wave

KOSMO

(Kosmo, ČR, 2016, 3 h 4 min (5×35 min), r. Jan Bártek)

Rozpadávajúca sa základná škola ako areál vesmírneho výcvikového strediska za 5 miliárd českých korún čí retiazkový kolotoč predstavujúci centrifúgu za 250 miliónov korún. Áno, aj v takýchto podmienkach sa pripravujú českí kozmonauti na triumfálnu cestu s cieľom pokoriť mesiac. Kosmo je satirickou komédiu o vytunelovanom projekte České nebe, ktorého uskutočnenie je prakticky nemožné. Hroziaca likvidačná pokuta zo strany Európskej únie však všetkých zúčastnených vyburcuje k nadľudským výkonom. Nenechajte si túto nekorektnú a absurdnú vesmírnu misiu z prostredia českých “luhů a hájů” ujsť.

 

11.10., STREDA

17:00 h / Cinemax

OUT 

(OUT, ČR / HU / SR, 2017, 88 min, r. György Kristóf)

Film je odyseou päťdesiatročného Ágostona, hlavy rodiny, ktorý sa vydáva na cestu po Východnej Európe s nádejou získať prácu a splniť si svoj sen o chytení veľkej ryby. Skončí v Pobaltí s prázdnymi vreckami a za jeho golierom ostáva len morská soľ a vietor. Počas  svojej cesty sa dostáva do čoraz viac bizarných situácií, kde stretáva priateľskú ženu, Rusa s nepriateľskými zámermi a smutného vypchatého zajaca bez uší. Vlny zaplavujú piesok a znovu sa vracajú do mora.

 

 

ŽLTÁ

(YELLOW, SR, 2017, 6 min, r. Ivana Šebestová)

 

Žltá je príbeh o slobode. Hlavná hrdinka Viola, operná speváčka, je zviazaná svojou predstavou o tom, ako má žiť. Uzatvára sa pred svetom, aby sa mohla naplno venovať svojej profesii, no takýto život ničí nielen ju, ale aj samotnú hudbu. Na vrchole svojej kariéry sa Viola napokon oslobodí a otvorí sa životu. 

 

 

 

11.10., STREDA

19:00 h / Cinemax

S LÁSKOU VINCENT

(Loving Vincet, PL/GB, 2017, 80 min., r. Dorota Kobiela, Hugh Welchman)

 

Poľská režisérka a kritička umenia Dorota Kobiela nakrútila v spolupráci s britským producentom Hughom Welchmanom prvý film, vytvorený len z olejomalieb umelca. Autorka vyrozprávala životný príbeh Vincenta van Gogha prostredníctvom spomienok ľudí okolo neho. Výsledkom je mnohovrstevný portrét plný rozporuplných emócií.

 

 

 

11.10., STREDA

20:00 h / Christiania

POCITY V KRAŤASOCH I.: Kino Fest Anča + Ozveny Art Film Fest

KINO FEST ANČA: NAJZÁBAVNEJŠIE ANIMOVANÉ FILMY

Kino Fest Anča: Najzábavnejšie animované filmy je kolekciou najvtipnejších a najbizarnejších súčasných krátkych filmov, ktoré kráľovsky pobavia. Organizátori festivalu Fest Anča pripravili pásmo filmov s cieľom priniesť divákom nezabudnuteľnú zábavu a špecifický zmysel pre humor, ktorý je možné preniesť na plátno iba vďaka animovanému filmu. 11 snímok z celého sveta, primárne určených pre dospelého diváka, je reprezentatívnym výberom plným kvalitnej zábavy a podvratného humoru. Navyše obsahuje množstvo jedinečných autorských prístupov, nápaditých výtvarných štylizácií a originálnych techník, aké dokáže divákom ponúknuť jedine autorský animovaný film.

  • Šťastný koniec / Happy End

(ČR, 2015, 6 min., r. Jan Saska)

Čierna komédia o smrti so šťastným koncom. Ohromný sled nepredvídateľných udalostí, v ktorom sa stretnú poľovníci, traktorista, diskotékový borec a mŕtvola.

  • Alphonse Gets Lost / Stratený Alfonz

(FR, 2016, 14 min., r. Jean-Luc Gréco, Catherine Buffat)

Na školskej chodbe dobieha Alfonz dievča, ktoré omdlieva priamo pred jeho očami. Bez rozmýšľania sa ju pokúša pobozkať, no objavuje sa Marco, ktorý z neho pred všetkými spraví hlupáka. O šesť mesiacov neskôr prichádza leto. Alfonz je nadšený z predstavy, že celý august strávi sám, bez svojho spolubývajúceho.

  • Ahoj, tu mama / Hi, It’s Your Mother

(AU, 2016, 5 min., r. Daniel Sterlin-Altman)

Volá mama a Lisa nie je extra nadšená. Šokujúca tragikomédia Ahoj, tu mama je krátkometrážnou fázovou animáciou o rodine a krvavých… teda pokrvných putách.

  • Catmos / Koczmos

(RUS, 2016, 5 min., r. Katya Miloslavskaya)

Kocúrove dni sú plné nudy a samoty. Nečakaná cesta mu zrazu mení život.

  • Svet slepých / The World of Blind

(RUS, 2016, 6 min, r. Valya Karnavalova)

Vo svete, obývanom tvormi bez očí, vládol pravidelný poriadok. Keď však jedného dňa tvory získavajú príležitosť vidieť…

  • Rybia polievka / Batfish Soup

(USA, 2016, 5 min., r. Amanda Bonaiuto)

Návšteva čudných príbuzných znamená vriacu polievku, rozbité bábiky, napätie a výstrel.

  • Pokojný deň / What A Peaceful Day

(TW, 2016, 5 min., r. Eden (Kai-Hsun) Chan)

Starenka išla do lesa nájsť trochu pokoja. Náhodou stretla poľovníka, ktorý zbieral parohy, a hádka bola na svete.

  • Penelope / Penelope

(EE, 2016, 4 min., r Heta Jäälinoja)

Zazvoní zvonček, niekto je za dverami, ale všade je neporiadok.

  • Niečo o tichu / Something About Silence

(DE, 2015, 12 min., r. Patrick Buhr)

Rozprávač sa snaží podať návod, ako nebyť nudným a stať sa modernejším, no namiesto toho podľahne vlastnej neistote a podivnosti.

  • Otravné / Unsatisfying

 (FR, 2016, 1 min., r. Thibault De Fournas)

Počas leta 2016 vznikol film o neuspokojivých situáciách. O frustrujúcich a otravných malých sklamaniach každodenného života, na ktoré je útrpné sa čo i len pozerať.

POCITY V KRAŤASOCH: OZVENY ART FILM FESTU

Výber tých najlepších krátkych hraných filmov z festivalu Art Film Fest Košice pohľadom dramaturga Daniela Vadockého.

 

Desaťmetrová veža

(Hopptornet, SWE, 2016, 17 min., r. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck)

Vtipná konceptuálna hračka postavená na jednoduchom nápade – záznamu príprav amatérskych plavcov pred skokom do vody z desaťmetrovej veže. Drobné situácie sa rozvíjajú v mix grotesky, psychologických mikroportrétov a estetickej štúdie fyzických či verbálnych mimikry a odvahy.

 

Zapísané/Nezapísané

(Scris/Nescris, RO, 2017, 20 min, r. Adrian Silișteanu)

Narodenie dieťaťa znovu spojí rozhádanú rodinu, no chýbajúce doklady totožnosti hrozia, že sa zase rozdelí.

 

Emma

(Emma, CAN, 2016, 13 min, r. Martin Edralin)

14-ročná Emma trpí alopeciou (holohlavosťou) a stráca vlasy alarmujúcou rýchlosťou. Dokáže sa vyrovnať so zmenou vzhľadu? Dokážu to ostatní?

 

Úsvit hluchých

(Dawn of the Deaf, GB, 2016, 12 min, r. Rob Savage)

Keď počujúcu časť ľudstva zlikviduje neznámy zvuk, musí sa malá skupinka hluchých spojiť, aby prežila.

 

Príbeh priceznej X

(L´histoire de Princesse X, FT/PT/GB, 2016, 7 min., r. Gabriel Abrantes, Francisco Cipriano)

Pohľad do histórie Brancusiho futuristického falusu z pozláteného bronzu Princezná X, ktorý je v skutočnosti bustou Napoleonovej neuveriteľnej pranetere Márie Bonaparte.

 

11.10., STREDA, 21:00 h / Cinemax

KLIENT

(Forushande, FR / IRN, 2016, 125 min, r. Asghar Farhadi)

Emad a Rana sú manželia a zároveň herci v amatérskom divadle, kde práve skúšajú adaptáciu hry Arthura Millera Smrť obchodného cestujúceho. Kvôli statike budovy sa musia presťahovať do nového bytu. Až príliš neskoro zistia, že predchádzajúca nájomníčka bola prostitútka a do bytu neustále chodili v noci jej klienti. Rana raz v noci otvorí dvere, pri ktorých niekto zvoní mysliac si, že je to jej manžel. Avšak nie je. Tragické udalosti majú dopad nielen na manželstvo, ale aj na skúšanie divadelnej hry.

 

 

12.10., ŠTVRTOK, 9:00 h a 11:00 h / Kino Scala

FILMOVÝ KABINET DEŤOM I. a II.  *pre školy

Interaktívny workshop s animovaným filmom pre deti a pedagógov prvého stupňa základných škôl.

 

 

 

 

 

 

 

12.10., ŠTVRTOK, 17:00 h / Kino Scala

ODRAZY

(Powidoki, PL, 2017, 98 min, r. Andrzej Wajda)

Rok 1945 Stalinova moc ovláda Poľsko. Slávny maliar Wladyslaw Strzeminski odmietne robiť umelecké kompromisy a tak sa stane prenasledovaným, vylúčia ho z univerzity, jeho obrazy sú strhané zo stien galérií. Za pomoci niektorých svojich študentov sa rozhodne bojovať proti komunistickej strane a stáva sa symbolom umeleckého odporu proti tyranii.

 

 

 

12.10., štvrtok, 19:00 h / Kino Scala

VÁBENIE VÝŠOK

(Vábenie výšok, SR, 2017, 105 min., r. Pavol Barabáš)

Himaláje – najvyššie hory našej planéty. Pre niekoho len čísla v štatistike a miesto na mape. Pre iných náročné výzvy. Muž, ktorý stál ako prvý na Evereste, v tom má jasno: „Mierte vysoko, v ľahkom víťazstve je málo statočnosti.“ Víťazstvá a prehry však oddeľuje tenká čiara. Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo na osemtisícových štítoch hviezdne hodiny. Niektoré z úspechov boli zaplatené životom. Dokumentárny film Vábenie výšok mapuje vývoj slovenského himalájskeho dobrodružstva od jeho počiatkov až po prelomové udalosti na Mount Evereste, ktoré vyvrcholili v tragické okamihy slovenského horolezectva.

 

12.10., štvrtok, 21:00 h / Kino Scala 

BARS DOBRÝ FILM + hostia

(Bars dobrý film, SR, 2017, min., r. Ján Stračina)

Dlho očakávaná premiéra dlhometrážneho dokumentárneho prierezu scény v muzikantskom meste prechádza krížom krážom rôznymi obdobiami, žánrami, úspešnými i tými menej úspešnými aktérmi, ktorí v rozličnej miere spôsobili, že sa z metropoly Šariša stal hudobný fenomén. Film osobne uvedú jeho tvorcovia: Ján Stračina, Michal Frank, Robo Kočan a Tomáš Telepák. Vznik tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond a Vesely očná klinka. Po filme vás pozývame na čašu vína. Abo paľenku.

 

 

 

13.10., PIATOK, 17:00 h / Kino Scala

SVET PODĽA DALIBORKA

(Svět podle Daliborka, CZ/SK/GB, 2017, 105 min., Vít Klusák)

Filmový portrét autentického českého muža z Prostějova, ktorého štáb sledoval počas dvoch rokov (2015 – 2016). Dalibor K. (37) pracuje ako lakovač, natáča amatérske horory, skladá nahnevané piesne, maľuje a je neonacista. Blíži sa mu štyridsiatka, ale stále býva so svojou mamou Věrou (63). Neznáša svoju prácu, „cigáňov“, Židov, utečencov, homosexuálov, Merkelovú, pavúkov a zubára. Ešte pred aktuálnou vlnou youtuberov sa jeho domáce video s vystreľovacím obuškom stalo na českom internete hitom.

 

 

 

 

13.10., PIATOK, 19:00 h / Kino Scala

ŠTVOREC

(The Square, SWE, DK, DE, FR, 2017, 142 min., r. Ruben Östlund)

Zlatá palma z Cannes!

Christian je kurátorom švédskeho múzea moderného umenia. Úspešný, atraktívny, rozvedený otec dvoch dcér spĺňa ideál vzdelaného mestského liberála, ktorý sa snaží citlivo vnímať aktuálne spoločenské problémy. S nimi ladí aj pripravovaná výstava konceptuálneho umenia, v ktorej dominuje inštalácia štvorca 4 x 4 metre vo verejnom priestore; štvorca, v ktorom platia pravidlá absolútnej rovnosti a tolerancie. Ako ale takúto myšlienku predať v mediálne zahltenom a nesústredenom prostredí, ktoré žije predovšetkým virálnymi udalosťami? Zatiaľ čo „hip“ marketingoví experti vymýšľajú rôzne stratégie, Christianovi ktosi ukradne mobil. A v snahe získať ho späť roztočí kurátor nevedomky špirálu udalostí, ktoré spochybnia nielen jeho osobné kvality a výstavu, ale aj postavenie inštitúcie, ktorú reprezentuje. Ruben Östlund vo svojej „konceptuálnej tragikomédii“ s potmehúdstvom sebe vlastným skúma jeden egoistický charakter i povýšené pokrytectvo súčasných západných spoločností, ktoré čelia zmätku jazykov, symbolov a hodnôt.

 

13.10., PIATOK, 20:30 h / Christiania

HOUPACÍ KONĚ (CZ) – koncert

Alternativný rock odkazujúci na Sonic Youth, Pixies alebo Mudhoney už nie je na šiestej štúdiovej doske kapely Houpací koně príliš poznať, presadzuje sa tu skôr zvuková melanchólia a pokoj. Pre skupinu sú kľúčové texty lídra Jiřího Imlaufa. Je to intimná spoveď generácie, ktorá sa pohybuje medzi rozpadnutými vzťahmi a nenaplnenými ambíciami.

 

 

 

 

 

13.10., PIATOK, 22:00 h  / Kino Scala

ÚTOK ZOMBÍKOV V KOŽENÝCH NOHAVICIACH 

(Attack of the Lederhosen Zombies, AT, 2016, 78 min., r. Dominik Hartl)

Profesionálny snowboarďák Steve pokazí nákladné reklamné nakrúcanie a zostane opustený týmom na svahu, len so svojou priateľkou a spolujazdcom. Trojica nachádza úkryt v lyžiarskej chate a zdá sa, že večer by napriek všetkému mohla byť vydarená Après-Ski-Party. To ale nevedia, že miestny ziskuchtivý hoteliér experimentuje so zázračnou látkou na výrobu neroztápajúceho sa umelého snehu a všetci, ktorí s ňou prídu do styku, sa premenia na zombie… Párty sa zvrhává na nočnú moru plnú zmutovanej alpskej fauny a zombíkov v tradičných rakúskych krojoch.

 

14.10., SOBOTA

16:30 h / Kino Scala

DOMÁCE KRAŤASY za účasti tvorcov

 

Veľa šťastia

(Slovensko, 2017, 12 min., r. Eduard Klena ml.)

Dej Veľa šťastia náhle skáče do rozchodu manželského páru v dystopickej slovenskej spoločnosti, kde každý človek musí nájsť svoje uplatnenie. Má niekoľko možností, v rámci každej putuje do inej dimenzie cez „Bránu“ a keď neuspeje, smeruje k likvidácii.

 

Graffiti Margitfalva

(Slovensko, 2016, 5:59 min., r. Martin Krestián a Martin Hlavatý)

Dokument Graffiti Margitfalva, vznikol na základe projektu Spišského osvetového strediska pod rovnomenným názvom, z dielne Martina Krestiana a Martina Hlavatého, je to krátky dokument z tvorby street-art a graffiti umelcov. Ide už v poradí o tretie pokračovanie dokumentu a mapuje priebeh projektu, kde sa podarilo zrealizovať unikátnú street-art a garffiti galériu na celom objekte Hasičskej zbrojnice v obci Margecany kde vznikla v poradí už tretia netradičná pouličná graffiti výstava a v spojení so železničnými podchodmi v obci Margecany tak vytvára jedinečné spojenie dedinského prostredia s modernou subkultúrou.

 

Into The Book

(Slovensko, 2017, 5 min., r. Vlado Palša)

WARNING! Do not enter into the book! You may not return…

 

Triptych

(Slovensko, 2016, 15 min., r. Matúš Ryšan, Michal Ďuriš, Ondrej Hraška)

Marek, Kubo a Ondro sú kamarátmi už dlho, a tak sa konečne rozhodnú nájsť si spolu bývanie. Aj napriek zdanlivo dobrému nápadu sa však ich naivita rýchlo obráti proti nim. Každý z nich sa musí vyrovnať so situáciou, ktorá ich donúti predčasne dospieť. Film zachytáva dva mesiace z kľúčového obdobia života protagonistov.

 

Pukance

(Slovensko, 2016, 0:17 min., r. Vlado Kvitkovič)

Aj pukance môžu zabíjať…

 

Perunove deti

(Slovensko, 2017, 6:22 min., r. Jaroslav Vaľko, Michal Kačmar)

Krátky film z tvorivej dielne kreatívnej dvojice Kačmár & Jaris a vznikol ako súčasť záverečnej (magisterskej) práce Michala Kačmára počas štúdia na Fakulte umení Technickej Univerzity v Košiciach. Film voľne a vtipne prerozprávava príbeh slovenskej komunity kováčov,vychádzajúc z mytológie spojenej s pohľadom do súčasných aktívnych kováčskych dielní a je zároveň doplnkovým dokumentom k vzniku nosného objektu nesúceho hlavný odkaz tohto záverečného projektu.

 

Zvuk náš každodenný

(Slovensko, 2017, 5:30 min., r. Ivan Rokošný)

Film zobrazuje stereotypný spôsob života a ťažké životné situácie bezmenného hrdinu. Film samotný sa svojou formou sústreďuje na zvuky, ktoré sú okolo nás a hrajú kľúčovú rolu v rozprávaní príbehu. Dokáže hrdina prerušiť repetitívny kruh svojich činov a zmeniť spôsob svojho života?

 

JSG – Jerusalem Skate Girls

(Slovensko, 2017, r. Dávid Suchár)

Trailer k pripravovanému filmu Dávida Suchára o komunite dievčat z Izraela, ktoré sa venujú skateboardingu. Hudbu pre film vytovril Dávid Kollár.

 

Nad oblohou (Above the Sky)

(Slovensko, 2016, 12 min., r. Daniel Dluhý)

V Pekingu žije veľa milovníkov šarkanov. Ale len málo z nich sú skutoční majstri.” Pán Zhao Shiming je jedným z týchto majstrov. Vyrába šarkany pre zábavu, ale aj preto, aby si so súpermi zmeral svoje sily v národných súťažiach. Dokumentárny film Nad oblohou zachytáva atmosféru skorého rána, kedy pán Zhao púšťa jedného zo svojich šarkanov nad pekinským parkom. Film získal 3. miesto za najlepší film na festivale Looking China 2016.

 

Stan II

(Slovensko, 2017, 3:57 min., r. KJ Makak)

Hrdina filmu je čerstvý päťdesiatnik, ktorý svojským spôsobom vyjadruje vlastný postoj k situácii nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Príbeh sa odohráva v prostredí letnej lúky, kde hrdina dlhodobo táborí. Film môže byť príjemným osviežením najmä pre chápavého diváka.

Hlavnú úlohu si zahral režisér filmu KJ Makak, o hudbu a kameru sa postaral David Kollar.

 

14.10., sobota, 18:00 h

Nočná Hra

(Slovensko, 2017, 25 min., r. Andrej Hofer)

Príbeh troch mladých ľudí inšpirovaný skutočnými udalosťami. Andrej (Adrián Urda), Tomáš (Tomáš Sirotňák) a Saša (Laura Blažovská), deti z rozvrátených pomerov, pokrivené všetkým, čo moderná spoločnosť môže ponúknuť: drogami, počítačovými hrami a partiou. Spolu sa vydávajú na cestu dláždenú násilím, drogami a krvou, a kým ich motívy a ambície sú nejasné, každý z nich má rovnaký cieľ, získať čo najviac peňazí, a to aj za tú najvyššiu cenu.

14.10., sobota

19:00 h / Kino Scala

SÍDLISKOVÁ POVIEDKA

(Mom is coming, SR, 2016, 20 min., r. Michal Kunes Kováč)

“Pravdivý príbeh z môjho detstva.”

 

 

 

 

 

 

14.10., sobota, 19:30 h / Kino Scala

NINA + hostia Juraj Lehotský a Rado Dúbravský

(Nina, SR / ČR, 2016, 82 min., r. Juraj Lehotský)

Nina má 12 rokov, jej rodičia sa rozvádzajú a svet, ktorý doteraz poznala, sa jej rozpadá pred očami. Otec a mama tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, ale akoby mysleli len na seba. Nina im nerozumie, cíti sa opustená a oklamaná – nie je už takmer nič, čomu by mohla veriť. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a opory a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď je ohrozená jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny krok.

 

 

14.10., sobota, 21:00 h / Christiania

POCITY V KRAŤASOCH: BUSHO

(Medzinárodný výber 2017, 89 min, v pôvodnom znení s anglickými titulkami)

Víťazné filmy z 13. ročníka BUSHO – budapeštianskeho festivalu krátkych filmov. Pozrite si výbornú kolekciu krátkych hraných aj animovaných filmov z budapeštianskeho festivalu krátkych filmov, ktoré osobne uvedie spoluorganizátorka tohto festivalu Charlotte Symmons.

 

Kapunka (BuSho 2017 Hlavná cena SILVER BUSHO)

(Kapunka, ISR, 2017, 12 min., r. Tal Greenberg)

S prichádzajúcim rokom musí Shmulik nechať svoju pôdu ležať ladom. Rozhodne sa, že bude ignorovať rabínský zákon a predáva pôdu svojmu najstaršiemu thajskému robotníkovi, Changrongovi.. Verí, že urobil najväčší kšeft svojho života. Keď sa nasledujúci deň prebúdza, zisťuje, že jeho rozhodnutie zvrhlo jeho pokojný život. Šokovaný, snaží sa urobiť čokoľvek, aby to vrátil spať.

 

Negatívny priestor (BuSho Award 2017: Najlepší animovaný film)

(Negative Space, FR, 5:30 min., r. Max Porter, Ru Kuwahata)

Môj otec ma naučil, ako sa mám zbaliť.

 

Filmy na prerušenie projektorov  (BuSho Award 2017: Najlepší experimenálny film)

(Films To Break Projectors, UK, 5 min., r. Tim Grabham)

Lepenie, škrabanie a spájanie 35 mm, 16 mm, štandardné a super 8 filmy vytvárajú neúplné a nepredvídateľné celuloidné plastiky. Technológia s vysokým rozlíšením a digitálna technológia stop-motion dokáže znovu animovať materiál a odhaliť potenciál filmu a farebnej hudby, ktorá je v ňom obsiahnutá.

 

Princezná (BuSho Award 2017: Najlepší herec a herečka)

(Princess, DE, 16:20 min., r. Karsten Dahlem)

Šéf gangu Ole (11) a jeho kamaráti Marco (10) a Milan (12) ukradli dvanásť rokov starú Davieho školskú tašku. Dokonca ani vo svojich najdivokejších snoch Ole netušil, že sa čoskoro ocitne na scéne na Davievelovej karaoke súťaži oblečený ako princezná. Netušili to ale ani jeho kamaráti.

 

Bremeno pamäti (BuSho Award 2017: Najlepšia komédia)

(Die Last der Erinnerung, AT, 19:00 min, r. Albert Meisl)

Pán Fitzthum, mladý ašpirujúci muzikológ bol vyslaný k nie-tak mladému hudobnému vedcovi pánovi Szabovi, aby uskutočnil výskum cenného notového zápisu, ktorý si Szabo pred niekoľkými rokmi požičal pre nikdy nedokončenú dizertačnú prácu.

 

Vír (BuSho Award 2017: Špeciálna cena mesta Šopron)

(Maelstrøm, ESP, 3 min, r. Carlos Gómez-Trigo)

Karl mieša lyžicou svoju kávu. Niečo sa mieša v Tonyho hlave ešte rýchlejšie…

 

Stav núdze (Cena Študentskej poroty)

(Un Etat D´Urgence, FR / DE, 13 min., r. Tarek Roehlinger)

Film o spoločnosti v strachu. Príbeh dvoch vojakov v každodennom živote Paríža, ktorí strážia budovu. Opustená taška, zvedaví okoloidúci a šialený tulák posunú situáciu do vyvrcholenia. Rozdiely medzi normálnosťou a skutočnou hrozbou zmiznú.

 

Nicole’s Cage (Cena divákov)

(Nicole’s Cage, DE, 15:57 min., r. Josef Brandl)

Veľké koleso v najzaujímavejšej časti mesta je dokonalou nehnuteľnosťou pre Jakoba a Nicole, mladého, ambiciózneho a kultúrneho páru. Keď sa jedna z populárnych gondol uvoľní, neváhajú sa presťahovať do svojho prvého spoločného bytu. Bohužiaľ, žiaden z nich nemal čas na to, aby lepšie spoznal svojho partnera skôr než spolu začali bývať.

 

 

14.10., sobota, 22:30 h / Christiania

POCITYpárty / Dj Ozruta 3000 (Východisco)

Príďte sa s nami a našimi hosťami zabaviť na afterpárty do Christianie. Zabaví vás DJ Ozruta 3000 z hudobného kolektívu Východisco, ktorý bude púšťať svoju obľúbenú filmovú a tanečnú hudbu.

 

15.10., nedeľa, 15:00 h / Čukoláda

KINO FEST ANČA: NAJLEPŠIE ANIMOVANÉ FILMY PRE DETI

(prístupnosť: od 4 rokov, dĺžka pásma: 54 min.)

Kino Fest Anča: Najlepšie animované filmy pre deti predstavuje kolekciu najlepších súčasných krátkych filmov pre deti, ktoré nikde inde neuvidíš. Organizátori festivalu Fest Anča pripravili pásmo filmov s cieľom priniesť deťom a ich rodičom nezabudnuteľné vizuálne a príbehové zážitky zo sveta animácie. 9 snímok z celého sveta, primárne určených pre detského diváka a rodiny, je reprezentatívnym výberom plným zábavy, poučenia, jedinečných autorských prístupov, nápaditých výtvarných štylizácií a originálnych techník, aké dokáže deťom ponúknuť jedine autorský animovaný film.

 

  • Dve električky / Two trams

(10 min., 2016, RUS, r. Svetlana Andrianova)

Klik a Električka – dve mestské električky každé ráno opúšťajú svoje táborisko.

  • Aport / Aport

(1 min.,  2016, RUS, r. Denis Voronin)

Zábavný príbeh o troch psíkoch, ktoré sa hrajú s loptou. Aport!

  • Tmavý les / Dark, Dark Woods

(6 min., 2016, DK, r. Emile Gignoux)

Princezná Mária má už po krk každodenných povinností a učenia. Zrazu sa ocitá v tmavom leseplnom príšer.

  • Caminandes: Lamaráti / Caminandes: Llamigos

(3 min., 2016, NL, r. Pablo Vazquez)

Do Patagónie prichádza zima a jedla je čoraz menej. Lama Koro a otravný tučniak Oti sa bijú o poslednú bobuľku.

  • Vtáčik a medveď / Bear & Bird

(4 min., 2015, USA, r. Dan & Jason)

Film Vtáčik a medveď je o dvoch najlepších kamarátoch – o bezstarostnom medveďovi, ktorého nič nerozhodí, a o energickom vtáčikovi, ktorý je často na pokraji nervového zrútenia.

  • Hviezdolovci / Starhunters

(3 min., 2016, AT, Johannes Schiehsl)

Mladý amatérsky astronóm si vychutnáva nádhernú nočnú oblohu. Naráža však na lovca, ktorý má iné plány…

  • Fúzy / The Moustache

(4 min., 2015, FIN, r. Anni Oja)

V meste, kde muži vystavujú na obdiv svoje fúzy, vypukne medzi dvomi z nich zúrivý boj. Chcú raz a navždy zistiť, ktorý z nich ich má najkrajšie a najpôsobivejšie.

  • Sánky / The Sled

(4 min., 2016, RUS, r. Olesya Shchukina)

Malá veverička objavuje čosi, čo ešte nikdy nevidela.

  • Naživo z machu / Live from the Moss

(19 min., 2016, ČR, r. Filip Posivac)

Dvaja škriatkovia stretnú lesnú vílu a povzbudia ju, aby sa stala moderátorkou lesného rádia. Víla rozpráva príbehy, ako elfovia stretávajú nových priateľov, vyvolávajú duchov a pečú vianočné zákusky.

 

15.10., nedeľa, 16:00 h / Wave

POCITY DIELŇA: AKO SA ROBIA ZVUKY DO FILMU?

Prihláste sa do tvorivej dielne, ktorú pre vás pripravujú dvaja lektori / filmári z Užhorodu. Projekt s ukrajinským názvom “Kinokľ” má za cieľ priblížiť diváka k filmu. Stanete sa súčasťou filmu ako “foley artist” (čiže osoby, ktorá v Holywoode nahráva zvuky do filmov). Účastníci workshopu sa zábavnou formou zapoja do tvorby zvukov pre ukážky z filmov Záhrada (r. Martin Šulík) a Tiene zabudnutých predkov (r. Sergej Paradžanov). Zvuky sa budú nahrávať pomocou rôznych predmetov (a prejavov). Lektori následne zvuky zostrihajú do výsledných ukážok a svoje kolektívne dielo si pozriete na záver tejto kreatívnej dielne. Medzitým, ako sa bude vaša práca strihať, uvidíte dokumentárny film KINO, ktorý Oleksi Umansky nakrútil v Zakarpatskej oblasti. Príďte pocítiť nové emócie, bude to zábava!

Workshop je určený pre približne 20 účastníkov (od 5 do 99 rokov)

PRIHLÁSIŤ SA! 

 

15.10., nedeľa, 17:00 h / Kino Scala

PLECHOVÝ BUBIENOK + PREŠOV 770 II.

(Die Blechtrommel, FR / DE, 1979, 164 min., r. Volker Schlondorf)

Skvelá filmová adaptácia románu Güntera Grassa. Dej sa odohráva v rokoch 1899 – 1945 a sleduje osudy postáv na pozadí premien mesta Gdaňsk, ktorého genius loci sa stáva ďalším protagonistom. Rozprávačom je Oskar Matzerath, ktorý sa z nedôvery a odporu voči falošnému, krutému a pokryteckému svetu dospelých rozhodne pri svojich tretích narodeninách pádom do pivnice zastaviť svoj rast. Predstieraná detinskosť mu zachováva odstup, nezávislosť a slobodu; jej príznakom sa stáva červenobiely plechový bubienok, na ktorý v proteste vytrvale bubnuje.

 

 

15.10., nedeľa, 20:30 / Kino Scala

DOGG + PREŠOV 770 II.*

(Slovensko, 2017, 85 min., r. S.Zrebný, V. Csino, E. Bistika, J.Karásek)

Kto vraví, že sa nebojí, klame. Štyri poviedky, ktorých základom sa stala jedna z najčastejšie sa prejavujúcich ľudských emócií. 4 režiséri, 4 kameramani vytvorili ilúziu napätia v samostatných príbehoch. Strach z viditeľného aj neviditeľného, jeho schopnosť morfovať sa do stále nových tvarov. Strach môže mať rozličné podoby.

 

 

 

*

PREŠOV 770 (Krátke filmy z histórie nášho mesta)

Sekcia je zostavená pri príležitosti osláv 770. výročia prvej písomnej zmienky o meste Prešov. Zámerom je priblížiť Prešovčanom a návštevníkom festivalu históriu, život a premeny mesta počas rôznych režimov od roku 1943 až po rok 1980 prostredníctvom šotov z Filmových týždenníkov.

 

PREŠOV 770 I.

 

  1. Hygienická výstava v Prešove (1943)
  2. Otvorenie nového divadla v Prešove (1944)
  3. Prvý vlak Kysak – Prešov (1945)
  4. Diaľkový telefónny kábel Prešov – Košice v prevádzke (1947)
  5. Najmodernejšia továreň na spracovanie mäsa je na Slovensku (1947)
  6. Už dostávame mäso z cudziny (1948)
  7. Prešovskí murári – vzorní pracovníci (1950)
  8. Mestské kúpele v Prešove (1954)
  9. Dožinky v Prešove (1957)
  10. Nový obchodný dom v Prešove (1959)

 

PREŠOV 770 II.

 

  1. Nácvik spartakiády v Prešove (1960)
  2. Pracovná gymnastika v Odevných závodoch v Prešove (1961)
  3. Autobusové nádražie v Prešove (1966)
  4. Veľká cena Pionierskej organizácie Slovenska v Prešove s medzinárodnou účasťou (1970)
  5. Festival sovietskych filmov v Prešove (1971)
  6. Nové obchodné strediská v Starom Smokovci a Prešove (1972)
  7. Lekári a herci v pôsobivom prešovskom derby (1973)
  8. Komplexná socialistická racionalizácia v Závode priemyselnej automatizácie (1974)
  9. Starostlivosť o pracujúce ženy v Závodoch priemyselnej automatizácie (1975)
  10. Prešov historický i súčasný (1979)
  11. Solivar pri Prešove (1980)