5. – 11. OKTÓBER 2023 

ŠTVRTOK – 5.10.

5.10.17:00 h │ kino Scala
BLIX NOT BOMBS (POCITY ZO SVETA)

/BLIX OT BOMBS, CZ, DE, SE, 2023, 85 min, r. Greta Stocklassa/

Greta mala práve 8 rokov, keď v televízii v Štokholme sledovala udalosti z 11. septembra. V nasledujúcich mesiacoch a rokoch videla, ako sa jej krajan, diplomat Hans Blix, stal hlavným aktérom globálnej krízy ako zbrojný inšpektor OSN. Teraz, v 21. storočí vojen, politických extrémov a klimatických katastrof, sa Greta obracia na Blixa, ktorý má teraz 94 rokov, s otázkou, či jej môže pomôcť pochopiť svet. Má diplomacia stále svoju úlohu? Alebo je posledným z veľkých vyjednávačov?

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
5.10. štvrtok
18:30 h│ kino Scala
SVETLOPLACHOSŤ (NAŠE POCITY) ZA ÚČASTI TVORCOV

/SK, CZ, UA, 2023, 70 min, r. Ivan Ostrochovský/

V jedno chladné februárové ráno prichádza dvanásťročný Niki a jeho rodina na charkovskú stanicu metra, aby sa ukryli pred desivou vojnou, ktorá zúri v uliciach ich mesta. Pre Nikiho rodinu sa denné svetlo stáva synonymom smrteľného nebezpečenstva. Chlapec nesmie opustiť priestory stanice, kde žije spolu so stovkami ďalších ľudí, pod neustálou žiarou neónových svetiel. Niki sa bezcieľne túla po opustených vagónoch a nástupištiach, a keď stretne Viku (11), otvorí sa pred ním celkom nový svet. Deti sa postupne zbližujú a spoločne nachádzajú odvahu opäť pocítiť na svojich tvárach lúče slnka.

Film Photophobia, režisérskej dvojice Ostrochovský a Pekarčík sleduje podoby detstva cez dve ukrajinské deti, ukrývajúce sa s rodinami pred bombardovaním v metre zdevastovaného mesta Charkov.

Film bol uvedený na festivale v Benátkach v sekcii Giornate degli Autori, v podprograme Special Events, kde získal cenu Europa Cinemas Label.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
5.10. štvrtok
20:30 h│ kino Scala
MINULÉ ŽIVOTY (POCITY ZO SVETA)

/The Past Lives, USA, 2023, 106 min, r. Celine Song/

Čo by bolo keby?

V kórejčine existuje slovo In-Yun, ktoré znamená ,,spojení osudom‘‘. Keď sa dvaja ľudia stretnú, znamená to, že ich osudy boli prepletené aj v ďalších životoch.

Citlivá moderná romanca rozpráva príbeh spisovateľky Nory, a jej dvoch lások – tej detskej – Hae-Sunga, a tej dospelej – Arthura, odohrávajúci sa naprieč kontinentmi a desaťročiami. Noru a Hae-Sunga delia desaťtisíce kilometrov, spája ich však výnimočne hlboké puto. Po viac než dvoch dekádach odlúčenia sa stretávajú v New Yorku, kde Nora žije so svojim americkým manželom Arthurom. Nečakané stretnutie s osudovým mužom núti Noru pýtať sa zásadnú otázku – Čo by bolo, keby? Dojemnosť filmu nespočíva ani tak v stratenej láske, ako v aspektoch potenciálnych paralelných životov.

KÚPIŤ VSTUPENKY

PIATOK – 6.10.

17:00 h │ kino Scala
STEPNE (POCITY ZO SVETA)

/Stepne, UA, DE, PL, SK, 2023, 112 min, r. Maryna Vroda/

Príbeh, ktorý je zasadený do veľkolepej zimnej ukrajinskej prírody, sa odohráva na pozadí postupne zanikajúcich ukrajinských dedín a vynárajúcich sa pocitov odcudzenia medzi ľuďmi v postsovietskej spoločnosti, STEPNE je príbeh Anatolija, muža, ktorý sa vracia domov z veľkomesta, aby sa postaral o svoju umierajúcu matku. Odchod matky, opätovné stretnutie s bratom a ženou, ktorú miluje, ho prinútia zamyslieť sa nad svojím životom a rozhodnutiami, ktoré v živote urobil. A potom, tesne pred svojou smrťou, povie matka Anatolijovi o poklade, ktorý zakopala v kôlni…

 
6.10. piatok
17:30 h│ Krajská galéria v Prešove

ZÁZRAČNÝ APARÁT (POCITY ZO SVETA) 

/And the King Said, What a Fantastic Machine, DK, 2023, 88 min, r. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck/ 

Zázračný aparát, film ocenený na festivale Sundance, mapuje vývoj médií v posledných 150 rokoch. Fascinujúca koláž videí zachytáva ľudstvo posadnuté obrazom, šikovne prepletá preslávené virálne úryvky z našej kolektívnej vizuálnej pamäte, ktoré prenášajú diváka v čase, priestore a skúsenostiach. Táto audiovizuálna explózia nabáda k zmene pohľadu na seba i svet okolo nás. Pútavý a provokatívny film produkovaný Rubenom Östlundom (Štvorec, Trojuholník smútku) prináša množstvo otázok, napríklad ako ďaleko sme schopní zájsť pre najviac „lajkov“ a vzhliadnutí.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
6.10. piatok
19:00 h│ kino Scala

TURNUS (NAŠE POCITY) ZA ÚČASTI TVORCOV

/SK, 2023, 68 min, r. Jaro Vojtek/

Film Turnus, ktorý osobne uvedie dokumentarista Jaro Vojtek, rozpráva cez osudy vodiča kamióna, opatrovateľky v Rakúsku a partie robotníkov o živote ľudí, ktorí musia cestovať za ťažkou prácou na takzvané týždňovky. Odzrkadľuje ich sny a túžby, ako aj obete, ktoré prinášajú, keď sú na ich príjmy odkázaní ich blízki, kým oni sú v cudzích mestách – v ubytovniach, v cudzích domácnostiach. Čo sa s nimi deje? O čom snívajú? Sociálna sonda do fenoménu týždňoviek, pri ktorých čas strávený mimo domu ničí to, kvôli čomu vlastne pracujú: rodiny a vzťahy s blízkymi.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
6.10. piatok
21:00 h│ kino Scala

KARAOKE BLUES (POCITY ZO SVETA)

/Kuolleet lehdet, FI, DE, 2023, 81 min, r. Aki Kurismäki/

Pokladníčka v supermarkete Ansa je čistou dušou a svojou prítomnosťou rozžiari každý priestor, kam vkročí. Šarmantný robotník Holappa rád trávi čas s fľaškou pálenky. Jedného dňa medzi nimi za zvukov rock’n’rollového karaoke preskočí iskra a títo roztomilí vydedenci majú konečne šancu na večnú lásku. Dokážu dvaja ľudia hľadajúci šťastie zdolať nástrahy v podobe nesmelosti, stratených telefónnych čísel, mužov sklon k alkoholu a neprajúcich okolností? Svojrázny fínsky režisér Aki Kaurismäki natočil vlastné okúzľujúce poňatie osudovej romance predchnutej láskou k filmárčine, ktoré na festivale v Cannes získalo Cenu poroty.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
6.10. piatok
20:30 h│Christiania Prešov

BENE A ROLAND KÁNIK (sprievodné podujatie – koncert)

Beat či nebeat na tomto koncerte? Beat!

Bene a Roland Kánik spolupracujú už takmer 15 rokov, z toho 10 rokov je Roland Kánik aj členom skupiny Modré hory, ktorú tvoria okrem nich ešte reper Lyrik a ich dvorný beatmacher Peko. Po dvanástich rokoch od ich prvého spoločného albumu teraz prichádzajú s novou nahrávkou. Roland Kánik ako autor hudby a Bene ako autor a interpret textov sa v deviatich skladbách túlajú medzi rapovými beatmi, bluesom, jazzom a ambientnými plochami.Zahrajú prierez ich tvorby. Bude Spam poetry, bude Beat či nebeat a aj dáke prekvapenia.

KÚPIŤ VSTUPENKY 

SOBOTA – 7.10.

16:30 h│Hvezdáreň a planetárium

BRUTÁLNÍ VEDRO (NAŠE POCITY)

/CZ, SK, 2023, 75 min, r. Tomáš Uhlík/

Keď civilizácia končí, čo budeš robiť ty?

Vo svete ohrozenom slnečným úlomkom letiacim k Zemi uviazne osemnásťročný chlapec cestou na chatu v neznámom meste. Séria bizarných udalostí ho prinúti postaviť sa svojim najväčším strachom a zmieriť sa s realitou vykĺbeného sveta.

Vincek sa cíti byť ochromený svojou stagnujúcou mladosťou bez jasnej budúcnosti, vo svete, ktorý je ohrozený vesmírnou hrozbou, a hľadá odpovede na základné existenciálne otázky. Kamarát ho presvedčí, aby sa vydal z rozpáleného mesta na chalupu, kde sa pred dusným letom ukrývajú jeho priatelia. To, čo malo byť obyčajnou cestou do prírody, sa zmení na zhustený iniciačný proces. Vincek sa stretáva s násilím aj láskavosťou, čelí rade nečakaných a nepríjemných výziev. Podriadi sa prítomnému okamihu, a nechá svoju mladícku otupenosť rozdrtiť úderom nekontrolovateľnej existencie?

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
7.10. sobota
18:00 h | Hvezdáreň a planetárium

MY ZDES (NAŠE POCITY) ZA ÚČASTI TVORCOV

/SK, 2005, 72 min, r. Jaro Vojtek/

Film osobne uvedie režisér Jaro Vojtek. 

Krnachova rodina sa po 2. svetovej vojne odsťahuje zo stredného Slovenska do Podkarpatskej Rusi (Zakarpatská Ukrajina). Po jej zabraní Sovietskym zväzom vycestuje do dediny Balgarka v ďalekom Kazachstane. Keď sa veľmoc rozpadne, ťahá ich to zase späť do Európy. V roku 2000 sa nová generácia s oteckom Dimitrijom rozhodne vydať za svojimi koreňmi späť na Slovensko. Odchod z domova v stepi je plný emócií a strachu. Na Slovensku je núdza o bývanie i prácu. Členovia rodiny križujú krajinu a stretávajú sa s neprívetivosťou voči imigrantom. Sen o novom blahobytnom živote sa rozpadá. Dimitrij uvažuje o návrate, ale dom v Kazchstane už mu nepatrí.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
7.10. sobota
20:00 h│ Hvezdáreň a planetárium v Prešove

ZABIL JSEM EINSTEINA, PÁNOVÉ… (POCITY ZO SVETA)

/ČSR, 1969, 95 min, r. Oldřich Lipský/

Dej sci-fi komédie sa odohráva striedavo v Amerike niekedy na prelome 2. a 3. tisícročia a v Prahe v roku 1911. Je založený na myšlienke, či, a do akej miery, by predčasná smrť zakladateľa modernej fyziky Alberta Einsteina ovplyvnila život na našej planéte. Na rozdiel od väčšiny filmov tohto žánru, ktoré mieria do ďalekej budúcnosti, sa tu dej naopak vracia pomocou „stroja času“ do minulosti.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 

NEDEĽA  –  8.10.

16:00 │Krajská galéria v Prešove
ANDY WARHOL – AMERICKÝ SEN (NAŠE POCITY)

/SK, 2023, 90 min, r. Ľubomír Ján Slivka/

Dokumentárny film o živote a diele jedného z najväčších umelcov súčasnosti, ktorého pôvod pochádza z východoslovenskej obce Miková. Intímny príbeh Andyho rodiny, ktorá sa presadila na newyorskej umeleckej scéne, dobyla svet slávy, inšpirovala a ovplyvnila umelecké štýly naprieč mnohými žánrami. Vyrozprávané prostredníctvom rozhovorov s rodinnými príslušníkmi a priateľmi, medzinárodnými odborníkmi a historikmi umenia. Doplnené o jedinečné a autentické zábery z Andyho života na dvoch kontinentoch ich domova!

KÚPIŤ VSTUPENKY

 

8.10. nedeľa
16:30 │Hvezdáreň a planetárium

YUKU A HIMALÁJSKY KVET (POCITY DEŤOM)

/Yuku et la fleur de l’Himalaya, BE, FR, CH, 2022, 62 min, r. Arnaud Demuynck, Rémi Durin/

Krásny animovaný príbeh o malej myške Yuku, ktorá sa rozhodne nájsť legendárnu himalájsku kvetinu je poetickým a zábavným príbehom, ktorý citlivo spracováva tému  vyrovnávania sa so smrťou našich blízkych, vhodný aj pre najmenšie deti.

Malá myška Yuku žije so svojou rodinou v podzemných útrobách starého hradu. Väčšinu času trávi u svojej starej mamy, ktorá jej rozpráva rôzne legendy a tajuplné príbehy, prostredníctvom ktorých jej odovzdáva múdrosť a ponaučenie. Keď stará mama začne slabnúť a pripravuje sa na svoju poslednú púť, Yuku nájde v jednej z jej knižiek pozoruhodný príbeh o himalájskej kvetine, ktorá je schopná priniesť večné svetlo. Yuku sa rozhodne prvýkrát opustiť hranice domova, vydať sa na dobrodružnú cestu a kvet babičke priniesť. Jej cesta je dlhá a plná prekážok. Vďaka svojmu ukulele a piesňam si však Yuku nájde veľa priateľov, ktorí jej pomôžu.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
 
8.10. nedeľa
17:00 │Cinemax Novum

KRAŤASY – VÝBER MFF FEBIOFEST (POCITY SUSEDOV PL)

Výber krátkych filmov z Poľska v dramaturgickom výbere Medzinárodného filmového fesivalu Febiofest.

 

FOLLOWERS: LIVE SHOOTING

/PL, 2022, 29 min, r. Jakub Radej/

Na začiatok nového školského roka príde na miestnu strednú školu nositeľka Nobelovej ceny Olga Tokarczuk, no jeden študent sa rozhodne udalosť ešte „spestriť“ online prenosom. Veľmi sugestívny film, vypovedajúci o nebezpečenstve sociálnych sietí.

 

PLANTÁRIUM

/PL, 2020, 7 min, r. Tomek Ducki/

V tmavej jaskyni sa nachádza nezvyčajná záhrada, o ktorú sa stará osamelý muž. Jedného dňa, keď orezáva rastliny, nájde v kvetináči malého chlapca. Dieťa má nechty dlhé ako výhonky rastliny.

 

PLOT

/PL, 202, 19 min, r. Tomasz Wolski/

Do miestneho žrebčína sa nasťahuje nezvyčajný pár – Leszek a Mikolaj. Keď Mikolaj zistí, že im niekto zničil drevený plot, je posadnutý jeho opakovanou opravou. Môže však plot skutočne ochrániť vzťah Leszeka a Mikolaja pred nepriateľským prostredím?

 

METRO

/PL, 2019, 10 min, r. Natalia Krawczuk/

Metro je krátky príbeh o živote vodiča metra menom Arsenij. Svoju prácu miluje, no čosi ho neustále trápi: cestujúci. Jedného dňa sa rozhodne dať im príučku.

 

MOJA KRAJINA TAKÁ KRÁSNA

/PL, 2019, 19 min, r. Grzegorz Paprzycki/

Ironický názov dokumentu je odkazom na tendencie k radikalizmu, ktoré sú posledných pár rokov v Poľsku na vzostupe. Hneď na začiatku sa dozvieme, že uvidíme „zábery z vybraných spoločenských udalostí, neusporiadané chronologicky“. Režisér kladie vedľa seba volebné zhromaždenia, protesty a nepokoje v uliciach, ale aj vyhlásenia antifašistických organizácií.

 
 
8.10. nedeľa
18:00 │Hvezdáreň a planetárium

HRANICA (NAŠE POCITY) ZA ÚČASTI TVORCOV

/SK, 2009, 72 min, r. Jaro Vojtek/

Dokument o nezmyselnej hranici, ktorá rozdelila dedinu Slemence i ľudské osudy na dlhé desaťročia.

V noci 30. augusta 1946 bola dedina Slemence na východnej hranici Európy rozdelená Červenou armádou na dve časti. Jedna časť, Veľké Slemence, zostala na Slovensku [vtedajšie Československo], druhá dostala názov Malé Slemence a pripadla Ukrajine [vtedajší Sovietsky zväz]. Nezmyselne vytýčená hranica, podobná povestnému berlínskemu múru, rozdeľuje majetky, cintorín a najbližšie rodiny aj v súčasnosti. Dokumentárny film zobrazuje trpkú skúsenosť obyvateľov Slemeniec, ktorí na najstráženejšej hranici Európskej únie snívajú svoj sen o jej otvorení.

 
8.10. nedeľa
18:45 │Cinemax Novum

CHLIEB A SOĽ (POCITY SUSEDOV PL)

/Chleb i sól, PL, 2022, 99 min, r. Damian Kocur/

Lenivé leto na rozpálenom poľskom sídlisku, kde se dá len bezcielne poflakovať, pochlastávať a posedávať pri predajni kebabu… Pre Tymoteusza je toto všetko už len spomienka, ktorú si prichádza pripomenúť na prázdniny. Pred sebou má vidinu hviezdnej kariéry klavírneho virtuóza a slávnej koncertnej siene po celom svete. Doma ho čaká odmeraná matka, mladší brat a kamaráti z mokrej štvrte, s ktorými musí zabiť vlečúci sa čas leta. Pod panelovým ambientom drog, flirtov a rasistických provokácií sa ale pomaly rozoznieva temný tón, ktorý veští blížiacu sa tragédiu. Chlieb a soľ  je suverénny debut Damiana Kocura, ktorý pripomína presne zahranú filmovú partitúru. Jedná sa o úspornú, pritom prenikavú generačnú výpoveď i drámu o tom, aké je to vrátiť sa domov a byť tam sám sebe cudzincom.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
8.10. nedeľa
19:30 │Hvezdáreň a planetárium

NA LODI ADAMANT (POCITY ZO SVETA)

/Sur l’Adamant, FR, JP, 2023, 109 min, r. Nicolas Philibert/

Loď Adamant je denný stacionár. Unikátna bárka sa nachádza v srdci Paríža na rieke Seine a starajú sa v nej o osoby trpiace duševnými poruchami. Nicolas Philibert, jeden z najznámejších dokumentaristov súčasnosti, predstavuje prívetivú komunitu, netypickú najmä tým, že pacienti spoluutvárajú svoju starostlivosť. Ľudia sú tu povzbudzovaní k výmene názorov, k účasti na umeleckých a kultúrnych aktivitách, a niektorí sa dokonca schádzajú, aby viedli účtovníctvo združenia. Muriel, François, Sébastien a Frédéric nie sú iba pacientmi, ale skutočnými ľuďmi, ktorí sú schopní premýšľať, cítiť, tvoriť a majú zmysel pre humor. Víťazný film z festivalu Berlinale je príbehom každodenných radostí a strastí v komornej atmosfére kajuty lode Adamant, boriaci zažité predstavy o „šialenstve“.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
8.10. nedeľa
20:30 │Cinemax Novum

LIETANIE PRE ZAČIATOČNÍKOV (POCITY ZO SVETA)

/Fearless Flyers – Fliegen für Anfänger, IS, GB, DE, 2023, 97 min, r. Hafsteinn Gunnar Sigurðsson/

Banda bojazlivých cestujúcich sa chystá zúčastniť špičkového terapeutického výcviku, ktorý im pomôže prekonať fóbiu z lietania. Poslednou výzvou kurzu je absolvovanie spiatočného letu na krátku vzdialenosť, počas ktorého budú čeliť svojmu strachu a teoreticky ho aj porazia. Skupinu tvorí 40-ročná developerka, párik „influencerov“ vo veku dvadsiatnikov a bývalý pracovník špeciálnej leteckej služby, ktorý ako šesťdesiatnik začal písať krimi romány. Časom vyjde najavo, že cieľovou destináciou je Island a z letu sa stane hotová nočná mora. Keď skupina konečne pristane a dotkne sa pevnej zeme, level ich úzkosti je neúnosný a pomyslenie na spätný let domov do Londýna sa stane neznesiteľnou predstavou. Keďže ich plánovaný let je opakovane omeškaný, letecká spoločnosť pozve skupinu, aby prečkala blížiacu sa búrku v odľahlom luxusnom „wellness“ hoteli niekde v ponurej divokej mesačnej krajine polostrova Reykjanes.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 

 

PONDELOK – 9.10.

17:00 │Cinemax Novum

ŠŤASTNÝ ČLOVEK (NAŠE POCITY) 

/SK, CZ, 2023, 81 min, r. Soňa G. Lutherová/

Intímny príbeh človeka, ktorý objavil svoje pravé „ja“ a musí riskovať to najcennejšie, aby mohol žiť autenticky. Má pre šťastie riskovať všetko? A čo tí, ktorí sú mu blízki? Skutočný príbeh človeka, ktorý v snahe žiť pravdivo a autenticky riskuje stratu toho najcennejšieho. Film Šťastný človek sa začína spomínaním českého grafického dizajnéra a spisovateľa Marvina Horvata na nedávnu minulosť vo švédskom Göteborgu, keď pôsobil ako bežná česká žena vo vzťahu so slovenským manželom, psychiatrom Ivanom a ich dvoma deťmi.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
9.10. pondelok
18:30 │Cinemax Novum

FALCON LAKE (POCITY ZO SVETA)

/Falcon Lake, CA, 2022, 100 min, r. Charlotte Le Bon/

Film o radostiach a strastiach dospievania počas letných prázdnin na brehoch jazera Falcon Lake. Vizuálne podmaňujúca kombinácia romantickej komédie o dospievaní a mysterióznej drámy o mieste, na ktorom sa z ľudí stávajú duchovia.

Prvá láska je ten najkrajší aj najdesivejší prízrak – tak znie podtitul filmu Falcon Lake.

Hanblivý trinásťročný Bastien prichádza s rodičmi na letnú dovolenku k jazeru Falcon Lake. V krajine, ktorá je občas idylická a občas prízračná, stretáva o tri roky staršie dievča Chloé. Vzniká medzi nimi nerovnocenný vzťah, ktorý nejasne balansuje medzi romantikou a manipuláciou. Na brehu jazera, ktoré je opradené duchárskymi legendami, prežíva Bastien prázdniny, ktoré nenápadne zmenia všetko, čo dovtedy poznal. Chlapec prestáva byť chalanom, hra prestáva byť hrou. Detstvo sa mení na jeden z mnohých prízrakov.

 
9.10. pondelok
19:30 h │ Cinemax Novum

ZÁLOŽŇA (POCITY SUSEDOV PL)

/Lombard, PL , 2022, 81 min, r. Łukasz Kowalski/

Excentrický poľský pár vlastní jednu z najväčších záložní v Európe, kde sa každý deň s trojicou oddaných zamestnancov pokúšajú zarobiť si na živobytie. Vykupujú a predávajú takmer všetko: náboženské relikvie, knihy o sexe i mamutí zub. Zároveň sú dôležitou súčasťou komunity sliezskeho malomesta, pre ktorého občanov sú samaritánmi aj terapeutmi. Tragikomická snímka na príklade jednej až absurdne rozmanitej záložne tematizuje socioekonomické problémy poľského pohraničia, od chudoby, nedostatku pracovných miest až po alkoholizmus a domáce násilie.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
9.10. pondelok
20:30 │Cinemax Novum 

FREMONT (POCITY ZO SVETA)

/Fremont, USA, 2023, 88 min, r. Babak Jalali/

Ľahká komédia o osamelom dievčati z továrne na koláčiky šťastia, ktorá vezme osud do vlastných rúk a napíše trúfalý odkaz do jedného z tisícov koláčikov. FREMONT si z MFF Karlovy Vary 2023 odniesol cenu za najlepšiu réžiu pre Babaka Jalaliho. 

Osamelá Dunia pracuje v továrne na koláčiky šťastia v San Franciscu. Celé noci prebdie, ráno se pozdraví so susedmi a vyráža do práce. Môže chcieť od života viac, keď mala na rozdiel od svojej rodiny šancu odísť z rodného Afganistanu? Tvrdohlavá dievčina sa rozhodne ísť svojmu štastiu naproti a schová trúfalý odkaz do jedného z koláčikov. FREMONT je okúzľujúca komédia o hľadaní samého seba a o nádeji, ktorá prichádza, keď ju najmenej čakáme. Film, ktorý svojím sviežim humorom a soundtrackom pripomína kultové diela Jima Jarmuscha, si z MFF Karlovy Vary 2023 odniesol cenu za najlepšiu réžiu pre Babaka Jalaliho.

KÚPIŤ VSTUPENKY

UTOROK – 10.10.

16:30 h│ Stromoradie

POCITY V KRAŤASOCH + VYHLÁSENIE VÍŤAZOV (SÚŤAŽ)

Pásmo krátkych filmov prihlásených do súťaže POCITY V KRAŤASOCH, v rámci ktorého uvádzame hrané, animované, dokumentárne filmy, ale aj videoklipy a experimentálne filmy. Pozrite si kraťasy amatérov i profesionálov, ktorí predvedú svoj talent a chuť filmovať v súťažnom bloku krátkych filmov. Porota v zložení Slávka Macáková, Eduard Klena a Miron Pukan rozhodnú o víťaznom filme, ktorý získa ocenenie Zrnko soli.

 

ZLOvensko, Peter Pavlík, 5 min

Krátkometrážna dokumentárna esej na tému dopadov hybridnej vojny na Slovensku. Vojna na Ukrajine stále trvá. Jedna časť nášho národa podporuje víťazstvo našich susedov. Tá druhá obdivuje agresora. Strihový projekt poukazuje na absurditu tohto obdivu.

Na vlastné nohy, Matúš Gálik, 17 min

Peter je mladý chalan, ktorý sa rozhodol osamostatniť sa od rodičov a chce si nájsť vlastné bývanie. Prichádza na to, že v dnešnej dobe to nie je také jednoduché. Zisťuje, aké sú jeho šance na hypotéku, hľadá cenovo dostupné byty, prehodnocuje svoje zamestnanie. Petrov príbeh opisuje generačný problém, ktorý spočíva v tom, že ak majú mladí ľudia slušnú prácu, neznamená to automaticky, že majú aj nárok na vlastné bývanie.

Bon Appetit, Rebeka Bizubová, 1 min

Krátky film o jedení.

Outdoor film festival, Denis Matúš, 30 min

Nahliadnite do zákulisia festivalu HoryZonty. Film o tom, ako sa pripravuje jeden z najzaujímavejších festivalov outdoorového filmu. Snímka zachytáva reálne situácie organizátorov, ktorý pripravujú filmovy festival v post-kovidovom období, a tak čelia novým skutočnostiam, pretože nevedia odhadnúť ako veľmi sa zmenil pohľad diváka po dvoch rokoch bez kultúrnych podujatí. 

Odchádzanie, Noémi Galajdová, 15:45 min

Dokumentárny film Odchádzanie je krátkometrážnym filmom, ktorý sa venuje téme odchádzania v rôznych podobách a formách v živote starého manželského páru v poslednej fáze ich vzťahu. Opisuje smútok nad smrťou celoživotného partnera a potrebu odísť zo zžitého prostredia kde spolu prežili celý život preč, a pokračovať v živote inak, osamote. Film zachytáva tradičné prostredie rusínskej dediny na slovensko-poľskom pohraničí, a vykresľuje krásu hlbokého prežívania viery a duchovna, kedy je Boh pre ľudí jedinou nemennou istotou v ich živote.

Biele Slony, Rastislav Kupšo, 13:38 min

Miki a Zoja sú mladou dvojicou stratených existencií žijúcich neviazaným životom – oboch spája nočný život, divoké večierky a drogy. Počas jednej trpkej noci sa schádzajú v zafajčenom nočnom bare, ktorý ponúka priestor pre vážny rozhovor. Novým kameňom úrazu je Zojine tehotenstvo. Miki neverí, že sa o dieťa dokážu postarať a Zoja si neuvedomuje závažnosť situácie. Či chcú alebo nie, budú sa musieť v tom svojom nalajnovano-opitom svete po prvýkrát pozrieť na budúcnosť a zmysluplnosť svojho vzťahu triezvym pohľadom.

Night Of The Chopping Wood, Šimon Mináč, Ján Kuciak, 1:08 min

Film vychádzajúci z klasického hororu George A. Romera – Nigh Of The Living Dead, vytvorený animačnou technikou pixilácie. V tejto atmosférickej snímke, ale miesto krvilačných zombie, útočí na protagonistu drevo na rozpal. Štruktúru diela uceľuje použitie originálneho soundtracku z pôvodného diela.

Rybár, Marek Tomajka, 8:52 min

V postapokalyptickej krajine dôjde k nehode s jediným svedkom. Jeho verzia príbehu sa v miestnom kmeni prenáša z generácie na generáciu. Aká je však pravda?

Memento mori, Jakub Frištyk, 8 min

Kolobeh ktorý zastaví len smrť, Memento mori je krátka psychologická dráma opisujúca rozvoj osobnosti človeka. Nemý film dáva dôraz na vizuálnu, hereckú, ale aj hudobnú časť filmu.

VSTUP VOĽNÝ

 
10.10. utorok
17:00 │Cinemax Novum

Strachy v nás (POCITY SUSEDOV PL)

/Wszystkie nasze strachy, PL, 2021, 90 min, r.  Lukasz Ronduda, Łukasz Gutt/

Uznávaný umelec Daniel žije vo svojej rodnej dedine na poľskom vidieku. Je silne veriaci, svoj vplyv využíva k boju za záujmy miestnych farmárov a susedmi sa cíti prijímaný. Daniel je taktiež gay a verí, že LGBT+ komunita a katolícka viera nemusí stáť v opozícii. Bigotnosť a strach z inakosti sú ale medzi miestnymi stále silno prítomné a jedného dňa vygradujú v nečakanú tragédiu. Šokovaný umelec chce dedine umožniť kolektívne trúchliť, doviesť ju k zmiereniu a zaistiť, aby sa podobná udalosť nikdy neopakovala. Miestna komunita sa k nemu ale obráti chrbtom a Daniel sa prepadá do čím ďalej väčšej samoty. Bezútešná situácia ho vyburcuje k radikálnemu a kontroverznému umeleckému gestu, ktoré k nemu a jeho dedine pripúta pozornosť celej krajiny. Dráma natočená podľa skutočného príbehu umelca Daniela Rycharského vyniká vysokou mierou autenticity, s ktorou upozorňuje na bolestivé aktuálne témy.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
10.10. utorok
19:00 │Cinemax Novum

ÚSVIT (Naše POCITY)

/CZ, SK, 2023, 117 min, r.  Matěj Chlupáček/

V roku 1937 prichádza do podtatranského mesta Svit riaditeľ továrne so svojou ženou, aby tu podľa vzoru baťovského Zlína vybudovali moderné priemyselné mesto. Ich plány však naruší znepokojujúci nález mŕtvoly v areáli továrne. Ide o telo novorodenca s mužskými aj ženskými pohlavnými orgánmi. Prípad presahuje možnosti miestnych žandárov, podlieha maximálnemu utajeniu a na scénu prichádza tajná polícia. Zdá sa však, že jediným človekom, ktorý chce záhadu naozaj vyriešiť a nájsť odpovede, je tehotná manželka riaditeľa továrne. Tá pri pátraní narazí na nečakané prekážky vrátane množstva predsudkov…

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
10.10. utorok
19:00 │Stromoradie

SAMI O SEBE (NAŠE POCITY)

/Super 8 mm, 40 min., 80. roky, strih: Ján Sokol/

Strihový dokumentárny film bývalého filmového štúdia DK ROH Prešov je kolektívnym portrétom jeho členov. Odľahčeným spôsobom predstavuje osobnosti a tvorbu amatérskych filmárov, ktorí na sklonku 80. rokov minulého storočia v Prešove tvorili, premietali, súťažili a združovali sa. Film vznikol pod strihovou taktovkou nadšeného amatérskeho filmára Jána Sokola, ktorý nás tohto roku nečakane opustil. 

Film je súčasťou projektu Národného osvetového centra s názvom Osmičkári a mapuje domácu amatérsku scénu v ére, ktorej dominoval úzky film. Vyhľadávanie filmových originálov z domácich archívov a ich digitalizáciu sprevádza historiografický výskum a zaznamenávanie spomienok kinoamatérov.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
10.10. utorok
19:30 │Cinemax Novum

ANATÓMIA PÁDU (POCITY ZO SVETA)

/Anatomie d’une chute, FR, 2023, 150 min, r. Justine Triet/

Sandra (fascinujúca Sandra Hüller) je úspešná spisovateľka, žijúca s manželom a synom Danielom ve francúzskych Alpách. Keď sa Daniel raz vracia z prechádzky so psom, nájde na zemi otcovo mŕtve telo. V dome okrem manželov v tej dobe nikto nebol, je teda nutné vyšetriť, či bol smrtiaci pád následkom samovraždy, alebo či Sandra muža zabila… Justine Triet v strhujúcej súdnej dráme so sofistikovane feministickým podtónom postupne až na dreň rozkladá vzťah ústredného páru a stavia publikum pred otázku, ako by obstál ich vlastný vzťah, ak by momenty súkromého pekla boli podrobené skúmavému zraku verejnosti. Zlatá palma na tohtoročnom festivale v Cannes.

KÚPIŤ VSTUPENKY

STREDA – 11.10.

17:00 │Cinemax Novum

VŠETCI ĽUDIA BUDÚ BRATIA (NAŠE POCITY) ZA ÚČASTI TVORCOV

/SK, CZ, DE ,SE, 2023, 116  min, r. Robert Kirchhoff/

Líder Pražskej jari nastolil v období slobodných šesťdesiatych rokov ideu socializmu s ľudskou tvárou, ktorú umlčali sovietske tanky. Tvár Alexandra Dubčeka sa aj napriek totalitnej temnote stala symbolom. Vo filme “Všetci ľudia budú bratia” sa k tomuto stále živému symbolu vracia slovenský režisér Robert Kirchhoff a skladá príbeh “tváre Dubček”. Tváre vizionára a tajomníka, ideálu a reality, absolútneho a relatívneho, elitného a ľudového, globálneho a lokálneho, moci a bezmocnosti, víťazstva a prehry. Svedkov Dubčekovho života sledujeme vo výjavoch od utopickej komúny v Kirgizsku, kde vyrastal, cez éru popovej politickej hviezdy, éru disidentu — väzenia na slobode až po Nežnú revolúciu v roku 1989, Dubčekov návrat do veľkej politiky a jeho tragickú smrť.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
11.10. streda
19:30 │Cinemax Novum

ZÁVEREČNÝ FILM FESTIVALU – SLÁVNOSTNÁ PREDPREMIÉRA

A MÁME ČO SME CHCELI (NAŠE POCITY) ZA ÚČASTI TVORCOV

/SK, CA, 2023,  97 min, r. Michal Kunes Kováč/

Dlhometrážny hraný debut režiséra Michala Kunes Kováča, ktorý pochádza z Prešova. 

Dej tragikomédie A máme, čo sme chceli sa odohráva na Silvestra roku 1992, ktorý je posledným dňom Česko-Slovenska. Film zachytáva príbeh jednej slovenskej rodiny, ktorá sa na prahu vzniku samostatnej republiky musí vyrovnať s vlastnou minulosťou.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
11.10. streda
19:45 │Cinemax Novum

CHIMÉRA (POCITY  ZO SVETA) 

/La chimera, IT, 2023, 130 min, r. Alice Rohrwacher/

Dobrodružné, magickým realizmom ovplyvnené originálne dielo pozýva do prostredia čierneho trhu s archeologickými artefaktmi. Artur v podaní Josha O’Connora, prezývaný Angličan, je členom talianskej tlupy tombaroli, vykrádačov hrobov. Spoločne s ostatnými žiada podsvetie, aby vydalo svoje cenné dary. V prastarých chodbách Artur horúčkovito hľadá nielen obživu, ale aj svoju dávno stratenú lásku Benjaminu. Zatiaľ čo sa svet okolo neho mení a modernizuje, on pokroku vzdoruje. Zastavil sa v mýtickom bezčasí, kde zvádza nerovný boj so svojimi chimérami. Uvoľnený formálny štýl ponúka veľmi živý až spontánny spôsob nezabudnuteľného filmového rozprávania.

KÚPIŤ VSTUPENKY

Zmena programu vyhradená.