VO ŠTVRTOK SA ZAČÍNA 12. ROČNÍK FILMOVÉHO FESTIVALU POCITY

V poradí 12. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie precízny výber svetovej a domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami, ale aj ďalšími formami umenia. Festival sa bude konať od 7. do 13. októbra v Kine Scala, v Cinemaxe Novum, v sklade hudby Stromoradie či v kaviarni Christiania.

Tohtoročný výber filmov je rozdelený do štyroch sekcií: Naše Pocity, Pocity zo sveta, Pocity susedov: Poľsko a Pocity deťom. V rámci sekcie súčasnej slovenskej kinematografie NAŠE POCITY otvorí festival dokumentárny film Na značky režisérky Márie Pinčíkovej, ktorý bol ocenený aj na najväčšom slovenskom filmovom festivale Cinematik. Film je jedinečným vhľadom do komunity cvičencov, ktorí masovo predvádzajú zvukovo-pohybové skladby. “Každého z protagonistov sníma jeden štáb, pod taktovkou iného režiséra. Odlišnými autorskými rukopismi zdôrazňujeme individualitu jednotlivých protagonistov a ich charakterov, ktorá sa následne zleje do jedného veľkého celku na všesokolskom zlete, na ktorom sa spôsob snímania zjednotí – individualita splynie v dave nielen obsahovo, ale aj obrazovo,” prezradila o filme scenáristka a režisérka Mária Pinčíková.

Starý muž už nepoznáva svoju tvár v zrkadle. Trpí Alzheimerovou chorobou. Z pamäti sa mu postupne vymazávajú spomienky. Jedného dňa sa rozhodne, že svojmu odrazu v zrkadle vyrozpráva svoj príbeh. Ten muž sa volá Hans Broos. Dokumentárny film Architekt drsnej poetiky prináša príbeh slovenského rodáka, karpatského Nemca Hansa Broosa z Veľkej Lomnice, ktorého architektonické dielo zanechalo v Brazílii nezmazateľnú stopu. Patrí k najvýznamnejším predstaviteľom modernej architektúry v Brazílii a podľa jeho projektov bolo postavených viac ako 140 budov. Jeho dielo a strhujúci životný príbeh na festivale v nedeľu 10.októbra v Kine Scala osobne predstavia režisér filmu Ladislav Kaboš a producentka Darina Smržová.

Kontroverzné diskusie na internete vyvolal aj najnovší film režisérky Eriky Hníkovej Každá minúta života o manželoch Michalovi a Lenke Hanuliakovcoch, ktorí so svojím štvorročným synom Miškom od narodenia uskutočňujú svojský experiment. Každú minútu jeho života ho vychovávajú tak, aby sa z neho stal úspešný vrcholový športovec a po všetkých stránkach „kvalitný človek“. Tomuto cieľu sa pritom rozhodli podriadiť všetko a svoje vlastné potreby dávajú na vedľajšiu koľaj. Film zblízka zachytáva toto úsilie v priebehu jedného roka a prostredníctvom živých situácií z rodinného života vytvára množstvo všeobecných otázok ohľadom zmyslu výchovy v dnešnej dobe, ako aj ohľadom jednostrannej orientácie na výkon a hroziacej „robotizácii“ života.

Na festivale Pocity nebude chýbať ani najnovšia dráma slovenského režiséra Petra Bebjaka Správa. Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo čosi jedinečné – unikol spolu s mladším väzňom Vrbom z prísne stráženého tábora smrti Osvienčimu. Cieľom úteku však nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní došli na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny. Príbeh plný napätia a emócií osloví diváka napínavou drámou úteku, absurditou vývoja dejín, ale aj vnútornou silou muža, ktorý sa postavil proti zvrátenosti systému.

Po minuloročnej pauze sa na festival opäť vráti súťaž krátkych filmov POCITY V KRAŤASOCH, z ktorých porota ocení jedného režiséra cenou Zrnko Soli od umeleckého kováča Michala Kačmara.

Záver festivalu bude patriť predpremiére filmu Cenzorka, režiséra Petra Kerekesa, ktorý po obrovskom úspechu snímky na filmovom festivale v Benátkach, príde svoj film osobne uviesť aj do Prešova. 

„Z mnohých príbehov žien v Kolónii 74 ma inšpiroval najväčšmi príbeh Lesji, ktorá zabila svojho muža zo žiarlivosti a do väzenia prišla už tehotná. Jej pôrodom sa začína film,“ hovorí Kerekes k filmovému príbehu Lesji, ktorá si odpykáva sedemročný trest odňatia slobody v jednej z odeských ženských väzníc na Ukrajine. Práve porodila svoje prvé dieťa a stáva sa súčasťou sveta zloženého iba zo žien – spoluväzenkýň každého veku, manželiek a vdov, dcér, sestier, tehotných žien, matiek s deťmi, dozorkýň.