Permanentku za zvýhodnenú cenu 15€ si môžete zakúpiť do 4. októbra.

 

POCITY FILM 2020: PREŠOVSKÝ FILMOVÝ FESTIVAL

8. – 14. OKTÓBER 2020

ŠTVRTOK  –  8.10.

KRAJINA MEDU (POCITY ZO SVETA)
ŠTVRTOK16:30 h│kino Scala

/Honeyland, TR,MK, 2019, 87 min., r. Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska/

Keď do Krajiny medu vtrhne rodina kočovníkov a poruší jej základné pravidlo, posledná chovateľka divokých včiel v Európe musí zachrániť včely a obnoviť prírodnú rovnováhu. Film bol nominovaný na Oscara a z festivalu Sundance si priviezol až tri ceny (najlepší dokument, zvláštna cena poroty za kameru, cena za mimoriadny prínos).

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
ĎALEKO OD REYKJAVÍKU (OZVENY FEBIOFESTU)
ŠTVRTOK18:30 h │ kino Scala

/Héraðið, IS, DK, FR, DE, 2019, 92 min., r. Grímur Hákonarson/

Mlčanlivá Inga vlastní malé hospodárstvo v odľahlej dedinke na severe Islandu. Vplyvom nečakaných udalostí príde v priebehu niekoľkých dní o manžela, o väčšinu životných istôt a ocitá sa až po uši v dlhoch. Jej nešťastie z veľkej časti spôsobilo chamtivé farmárske družstvo, ktorého vedenie kvôli zisku šikanuje miestnych chovateľov. Keď ale zaženie do kúta doteraz nenápadnú ženu, narazí na tvrdý odpor. Inga už nemá čo stratiť a vydáva sa do boja. Príbeh o silnej a tvrdohlavej žene sa odohráva v kulisách prekrásnej islandskej krajiny a je pretkaný jemnou severskou absurditou.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
KRÁLI VIDEA (NAŠE POCITY/POCITY SUSEDOV)
ŠTVRTOK20:30 h│ kino Scala

/Králi videa, CZ ,SK, 2020, 82 min., r. Lukáš Bulava/

Celovečerný dokument s hranými scénami „Králi videa“ podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom Československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku „spravodlivosti“, policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať. Taktiež chce tento dokument vzdať poctu všetkým tým „Anjelom kultúry“, aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 

PIATOK  –  9.10.

ZLATÁ ZEM  (NAŠE POCITY) ZA OSOBNEJ ÚČASTI TVORCOV
PIATOK16:30 h │kino Scala

/Zlatá zem, SK, 2020, 64 min., r. Dominik Jursa/

Na pozadí zdanlivo nenápadnej kauzy boja obyvateľov troch malých obcí na východe Slovenska s veľkou americkou ropnou spoločnosťou sledujeme, ako sa hlas jednotlivca mení zo smiešneho kriku na zásadný životný postoj. Zem je plná bohatstiev, každý však vidí hodnotu v niečom inom. Pre obyvateľov je pokladom prosté súžitie so zemou, pre investorov sa nachádza desiatky metrov pod ňou. Občanov spája túžba chrániť svoje útočisko, podnikatelia chcú ťažiť ropu. Ako dopadne tento súboj a kto z neho čo vyťaží?

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
MODELÁR (POCITY SUSEDOV)
PIATOK18:00 h│ kino Scala

/Modelář, CZ, SK, SI, 2020, 110 min., r. Petr Zelenka/

Majiteľ firmy prezývaný Plech, vo voľnom čase raper, sníva o veľkých peniazoch a neochvejných istotách. Chemik a vynikajúci letecký navigátor Pavel, ktorý sa práve vrátil zo zahraničia, sníva o spravodlivosti a osobnom angažmáne v náprave sveta.Príbeh dvoch kamarátov, ktorí prevádzkujú prosperujúcu požičovňu dronov, sa odohráva v súčasnej Prahe. Drony vo filme monitorujú veterné elektrárne, nosia luxusné kabelky na prehliadke namiesto modeliek alebo sprejujú zo vzduchu Petřínsku rozhľadňu. Keď sa však jeden z hrdinov rozhodne využiť dron na niečo úplne iné, situácia vo firme sa začne komplikovať…

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
CORPUS CHRISTI (POCITY ZO SVETA)
PIATOK20:30 h│ kino Scala

/Boże Ciało, PL, FR, 2019, 115 min., r. Jan Komasa/

Film bude súčasťou Poľských dní v Prešove organizovaných Poľským inštitútom v Bratislave.

Dvadsaťročný Daniel prejde v nápravnom zariadení pre mladistvých duchovnou premenou. Chcel by sa stať kňazom, ale s jeho trestným registrom na to nemôže ani pomyslieť. Keď ho prepustia a má začať pracovať v stolárstve v malom meste, prezlečie sa po príchode do kňazského a vďaka náhode sa začne starať o miestnu farnosť. Príchod mladého charizmatického pastora rozčerí stojaté vody a miestna komunita, kruto zasiahnutá tragédiou, ktorá sa tu stala, môže s jeho pomocou začať pomaly liečiť svoje rany. Uspeje Daniel vo svojom poslaní? A za akú cenu?

KÚPIŤ VSTUPENKY

 

SOBOTA  –  10.10.

MAŠKRTNÉ MEDVEDIE PRÍBEHY (POCITY DEŤOM)
SOBOTA15:00 h│ kino Scala 

/Mlsné medvědí příběhy, CZ, 2020, 45 min., r. Kateřina Karhánková, Alexandra Májová/

Jeden je veľký a druhý drobček. Obaja sú medvede a sú stále hladní. Ale nielen láska k dobrému jedlu z nich robí najlepších priateľov. Ich hlavným spoločným cieľom je poriadne si napchať brušká, a tak sa väčšina ich každodenných dobrodružstiev točí okolo toho, ako sa čo najľahšie dostať k niečomu naozaj dobrému na zjedenie. Medveď rád číta dennú tlač, odborné publikácie, sleduje televíziu a surfuje po internete. Medvedík miluje rozprávky a príbehy o medveďoch. Často sa im ale stane, že aj ten najlepší plán nevychádza podľa pôvodných predstáv. To je potom v medveďom živote všetko hore nohami.

 
CEZ PALUBU!

/Cez palubu!, CZ,SK, 2019, 12 min., r. Filip Pošivač, Barbora Valecká/

Krátky nemý animovaný pilot pripravovanej série pre deti sa pohráva s kánonickým príbehom o Arche, v ktorej mal Noe zhromaždiť páry niektorých zvierat, aby ich zachránil pred istým vyhynutím. Tvorcovia tu však pridávajú drobný bonus – zvierací pár, ktorý by Noe zachrániť určite nechcel. Tvorí ho škuľavý, spomalený Chameleón s večne vyplazeným jazykom a schopnosťou meniť farby a vypĺznutý, plachý, zároveň však prekvapivo rýchly a svižný Kiwi.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
MŮJ OTEC ANTONÍN KRATOCHVÍL (POCITY SUSEDOV)
SOBOTA16:30 h│kino Scala

/Můj otec Antonín Kratochvíl, CZ, 2020, 84 min., r. Andrea Sedláčková/

Napínavý životný príbeh svetovo uznávaného českého fotografa Antonína Kratochvíla. V detstve bol Antonín s rodičmi deportovaný do pracovného tábora, v osemnástich emigroval z Československa bez svojho nenarodeného syna Michaela, ktorý sa do puberty za železnou oponou domnieval, že otec nežije. Cez rakúsky utečenecký tábor, švédske väzenie, francúzsku légiu a štúdia v Amsterdame, prerazil v Amerike. Sláva ho však omrzela a začal dokumentovať vojnové konflikty. Napriek tomu, že sa so synom stretol až v jeho dospelosti, z Michaela sa stal fotograf. V roku 2000 vrátila Česká Republika občianstvo a to ešte svetoznámy fotograf netušil, aké dramatické udalosti v nej o 18 rokov prežije…

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
PRE SAMU (OZVENY FEBIOFESTU)
SOBOTA18:30 h│ kino Scala

/For Sama, GB, 2019, 95 min., r. Waad Al-Kateab, Edward Watts/

Novinárke Waad Al-Khateab sa v obliehanom sýrskom Aleppe narodí dcéra Sama. Vzhľadom k tomu, že smrť je všade naokolo, rozhodne sa Waad nakrútiť pre ňu osobný denník, ktorý zachytáva život v drastických kulisách vojny a súčasne je i intímnym odkazom matky dcére. Výsledkom je jeden z najlepších dokumentov roku 2019, ktorý získal už 45 ocenení vrátane Európskej filmovej ceny a nominácie na Oscara.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
PUNK JE HNED (NAŠE POCITY) + DAVID KOLLAR LIVE
SOBOTA│20:30 h│kino Scala 

/Punk je hned!, SK,CZ, 2019, 70 min., r. Juro Šlauka/

Príbeh tridsaťročného drogovo závislého Kvička, ktorý žije v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a dvojročným synom. Jeho idylický svet jedného dňa ostro narazí na hranu všeobecne platných pravidiel. Svojim impulzívnym správaním, ktoré neráta s dôsledkami, svoj život postupne mení na voľný pád.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 

NEDEĽA  –  11.10.

ROCCA MENÍ SVET (OZVENY FEBIOFESTU)
NEDEĽA15:30 h│ kino Scala 

/Rocca verändert die Welt, DE, 2019, 97 min., r. Katja Benrath/

Život neohrozenej a zábavnej Roccy je všetko, len nie obyčajný. Z výšin vesmíru na ňu dohliada jej otec – astronaut, no dole na Zemi žije sama so svojou veveričkou. Prichádza do obyčajnej školy, kde sa postaví triednej šikane a spriatelí s bezdomovcom Casparom, ktorému chce pomôcť. K tomu sa snaží získať srdce svojej babičky. S novými priateľmi a neúnavným optimizmom je Rocca dôkazom, že aj dieťa dokáže zmeniť svet.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
RAJ NA ZEMI (OZVENY FEBIOFESTU)
NEDEĽA17:30 h│ kino Scala

/Raj na zemi, SK, 2019, 78 min., r. Jaro Vojtek/

Dokumentárny film, zachytávajúci profesionálny aj súkromný osud slovenského novinára, reportéra a fotografa Andreja Bána. Režisér Jaro Vojtek sníma prostredníctvom intímnych rozhovorov a počas spoločných putovaní po svete osobný Andrejov príbeh, jeho zápas so samotou a psychickými problémami, či snahu nadviazať dlhodobý a funkčný vzťah, po ktorom túži. Paralelne film zaznamenáva tragické a komplikované príbehy súčasného sveta vo vojnových a krízových oblastiach, či utečeneckých táboroch.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
KÝM SA SKONČÍ LETO (POCITY ZO SVETA)
NEDEĽA20:00 h│ kino Scala

/Babyteeth, AU, 2019, 118 min., r. Shannon Murphy/

Život je krásny aj preto, že sa nedá naplánovať. Keď sa šestnásťročná Milla zamiluje do problémového Mosesa, je to pre jej rodičov nočná mora. Prvé stretnutie s láskou ale prebúdza v chorej Mille novú chuť do života a jej energia a túžba objavovať otočí celú rodinu hore nohami. Tradičné pravidlá a morálne poučky letia do koša a rodičia sa rozhodnú dať veciam voľný priebeh. S ľahkosťou a originálnym humorom pretkaná austrálska dráma sa stala diváckym hitom minuloročného festivalu v Benátkach, odkiaľ si film odniesol niekoľko cien.

KÚPIŤ VSTUPENKY 

 

PONDELOK  –  12.10.

FRIDA – VIVA LA VIDA (POCITY ZO SVETA)
PONDELOK17:00 h│ Cinemax

/Frida – viva la vida , IT, 2019, 90 min., r. Giovanni Troilo/

Cesta do srdca Mexika a vnútra ikonickej umelkyne Fridy Kahlo, ktorej diela spája bolesť i sila – a utrpenie i láska. Frida Kahlo dnes platí za ikonu nezávislosti a ženstva. Jej život ale sprevádzala neskutočná bolesť, ktorá sa premietla práve do jej obrazov. Rovnako prostredníctvom osobných predmetov, jej listov či denníkových zápisov, nahliada na osobnosť mexického umenia i tento dokument.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
STAŘÍCI (POCITY SUSEDOV)
PONDELOK19:00 h │ Cinemax

/Staříci, CZ,SK, 2019, 92 min., r. Martin Dušek, Ondřej Provazník/

Dvaja bývalí politickí väzni vo vyššom veku sa vydávajú v obytnom aute naprieč republikou. Ich cieľom je vypátrať a zabiť komunistického prokurátora, ktorého porevolučné súdy nedokázali, alebo nechceli za jeho zločiny z 50. rokov potrestať. Obaja starci vyrážajú na pre nich veľmi náročnú cestu za odplatou.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
V SIETI 18+ (POCITY SUSEDOV)
PONDELOK21:00 h│ Cinemax

/V síti, CZ,SK, 2019, 90 min., r. Vít Klusák, Barbora Chalupová/

3 herečky, 3 izby, 10 dní a 2458 sexuálnych predátorov. Experiment, ktorý naliehavým spôsobom otvára tabuizovanú tému zneužívania detí na internete. Dokumentárny film hovorí o strhujúcej dráme troch hrdiniek alias „dvanásťročných dievčat“ od castingu až po osobné stretnutia, keď sa s predátormi vidia tvárou v tvár pod dohľadom ochranky a šiestich skrytých kamier. Taktiky predátorov sa tak obracajú proti ich strojcom a z lovcov sa stávajú lovení.

KÚPIŤ VSTUPENKY

 

UTOROK  –  13.10.

FANY A PES (POCITY DEŤOM)
UTOROK15:30 h│ Cinemax

/Fritzi: Eine Wendewundergeschichte, DE,LU,BE,CZ, 2019, 87 min., r. Ralf Kukula, Matthias Bruhn/

Lipsko na konci leta 1989. Dvanásťročná Fany sa stará o Sputnika, psa svojej najlepšej kamarátky Sophie, ktorá odišla s mamičkou na letné prázdniny do Maďarska. Na začiatku školského roka sa však Sophie do triedy nevrátila a Fany začína tušiť, že jej kamarátka ako mnoho iných utiekla s rodinou na Západ. Z triedy miznú aj ďalšie deti a pre Fany tak začína dobrodružstvo pri hľadaní kamarátky, ktoré ju zavedie do víru začínajúcich pravidelných pondelňajších demonštrácií i na štátne hranice, ale zapríčiní aj konflikty s jej prorežimnou učiteľkou. Zdá sa, že sa veci začínajú dávať do pohybu…

KÚPIŤ VSTUPENKY

 
ŠARLATÁN (POCITY SUSEDOV / NAŠE POCITY)
UTOROK17:30 h│ Cinemax

/Šarlatán, SK,CZ, 2020, 118 min., r. Agnieszka Holland/

Film bude súčasťou Poľských dní v Prešove organizovaných Poľským inštitútom v Bratislave.

Príbeh inšpirovaný skutočnými osudmi liečiteľa Jana Mikoláška, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc státisíce ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností politického a kultúrneho života. Najnovší film uznávanej poľskej režisérky Agnieszky Holland, držiteľky mnohých festivalových cien a troch nominácií na Oscara,  Šarlatán odráža odveký boj dobra a zla, lásky a nenávisti, viery a zrady. To všetko v jednom človeku na pozadí dobových udalostí. Filmu sa dostalo veľkej cti uviesť svoju svetovú premiéru v rámci 70. ročníku medzinárodného filmového festivalu – Berlinale.

 
DLHAŇA (POCITY ZO SVETA)
UTOROK20:00 h│ Cinemax

/Beanpole, RU, 2019, 137 min., r. Kantemir Balagov/

Dve mladé ženy Ija a Maša skúšajú nájsť zmysel a nádej v snahe vybudovať svoje životy medzi ruinami odznova. Dvadsaťosemročný ruský režisér Kantemir Balagov s týmto prepracovaným, miestami až trýznivým filmom, v ktorom zobrazil stále prítomné rany z obdobia vojny, vyhral v roku 2019 na filmovom festivale v Cannes Cenu za réžiu v súťažnej sekcii Un Certain Regard.

KÚPIŤ VSTUPENKY

STREDA  –  14.10.

diskusia k festivalu v sklade filmu STROMORADIE